Рішення № 76572646, 20.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
1540/3378/18
Номер документу
76572646
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3378/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код 13901271) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» (АДРЕСА_1, 65070, ідентифікаційний код 38296646) про стягнення 40849,19 грн.,

СУТЬ СПОРУ:

Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52», в якій просило суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» 65970, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ 38296646, р/р 26001010016097, МФО 328209 Банк АБ «Південний», на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок управління Державної казначейської служби України в Одеській області / Банк ГУ ДКСУ в Одеській області, Одержувач - Банк - ГУ ДКСУ в Одеській області УК у м. Одеса / Малиновський р-н. / 50070000, МФО 899998, р/р 31219230015007 Код ЄДРПОУ 38016923, суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2017 році у розмірі 38978,79 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1870,40 грн., всього підлягає стягненню 40849,19 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

Згідно «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2017 рік, наданому до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ «ЕНЕРГОСИЛА 52» склала 33 особи. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, проте не було створено жодного. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце становить 38978,79 грн.: середньорічна заробітна плата 1286,30 * 1000 : 33 = 38978,79 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій = 38978,79 грн. х 1 = 38978,79 грн. Всупереч ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» відповідач самостійно в строк до 15 квітня 2018 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не сплатив. Станом на 04.07.2018 року відповідач повинен сплатити й пеню виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, що становить 1870,40 грн.: відсоток ставки НБУ станом на 04.07.2018 року становить 17 %; коефіцієнт ставки НБУ становить 120 * 17 / 100 * 366 = 0,06; розмір пені за 1 день 38978,79 грн. * 0,06 / 100 = 23,38 грн.; розмір пені за 80 (період з 15.04.2018 року по 04.07.2018 року) днів становить 23,38 * 80 = 1870,40 грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 року позовну заяву Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» про стягнення 40849,19 грн. було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що передбачена ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» міра юридичної відповідальності у вигляді виникнення обов'язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або 1) в разі порушення роботодавцем вимог ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів, або 2) в разі порушення роботодавцем вимог ч.3 ст.17, ч.1 ст.18, ч.ч.2, 3, 5 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості. Відповідачем були виконані вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів. Відповідачем у 2017 році подавались до Одеського міського центру зайнятості населення звіти форми 3-ПН щодо наявності вакантних місць для працевлаштування інвалідів, що є належним підтвердженням наявності на підприємстві створеного та введеного в дію місця для працевлаштування інваліда.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що на підприємстві протягом 2017 року не працювало жодної особи з інвалідністю, про що свідчить поданий до Фонду соціального захисту інвалідів звіт за формою 10-ПН від 30.03.2018 року № 5701, ТОВ «ЕНЕРГОСИЛА 52», відповідно до поданого звіту самостійно нарахувало собі адміністративно-господарські санкції у розмірі 38978,79 грн. Відповідно до відповіді Одеського міського центру зайнятості ТОВ «ЕНЕРГОСИЛА 52» протягом 2017 року не надавало звітності за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу», що підтверджується копією відповіді від 10.05.2017 року № 902/19/02.

В судове засідання, призначене на 19.09.2018 року, сторони не з’явилися. 18.09.2018 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшла заява, в якій він повністю визнав позов та просив справу розглядати за його відсутності. 19.09.2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» 30.03.2018 року подало до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік.

Відповідно до зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ «ЕНЕРГОСИЛА 52» за 2017 рік склала 33 особи.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У відповідності з даним нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, а не створив жодного.

Таким чином, суд встановив, що відповідно до норм діючого законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю протягом звітного 2017 року відповідачем не виконано.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

На підставі даних звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів склало розрахунок адміністративно-господарських санкцій від 10.04.2018 року № 03-1/565/2 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 звітний рік у розмірі 38978,79 грн., які відповідач повинен був сплатити у строк до 15 квітня 2018 року.

Згідно з ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Суд встановив, що до 15.04.2018 року відповідач не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 38978,79 грн., в зв’язку з чим станом на 04.07.2018 року йому нараховано пеню у розмірі 1870,40 грн.

Відповідно до п.5 Розділу 1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Згідно листа Одеського міського центру зайнятості від 10.05.2018 року № 902/19/02 ТОВ «ЕНЕРГОСИЛА 52» протягом 2017 року не надавало звітності за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

На час розгляду справи сума адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 40849,19 грн. відповідачем не сплачена.

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 40849,19 грн. є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки суд по справі свідків не залучав та не призначав проведення експертиз, тому судові витрати не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код 13901271) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» (АДРЕСА_1, 65070, ідентифікаційний код 38296646) про стягнення 40849,19 грн. - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСИЛА 52» (АДРЕСА_1, 65070, ідентифікаційний код 38296646) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код 13901271) на рахунок управління Державної казначейської служби України в Одеській області / Банк ГУ ДКСУ в Одеській області, Одержувач - Банк - ГУ ДКСУ в Одеській області УК у м. Одеса / Малиновський р-н. / 50070000, МФО 899998, р/р 31219230015007 Код ЄДРПОУ 38016923 суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2017 році у розмірі 38978,79 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1870,40 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко