Рішення № 76572631, 20.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
1540/4628/18
Номер документу
76572631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4628/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КІМ» до Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третя особа – Державна казначейська служба України, про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною відмову відповідача у видачі подання до органів казначейської служби про повернення ТОВ «КІМ» коштів та зобов'язати відповідача підготувати подання про повернення помилково сплаченого штрафу в сумі 55772 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 № 553 на ТОВ «КІМ» накладено штраф в розмірі 50520 грн., не погодившись із якою, позивач оскаржив її до суду (справа № 815/5344/17). Поряд із тим, на підставі зазначеної постанови, судовий розгляд якої не завершився, державним виконавцем Білгород-Дністровського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області 27.11.2017 відкрито виконавче провадження № 55240689, в межах якого з поточного рахунку ТОВ «КІМ» в банку 19.03.2018 списані кошти в розмірі 55772 грн. За результатами судового розгляду у справі 13.03.2018 прийнято рішення, яке набрало законної сили 19.06.2018, про скасування постанови Департаменту ДАБІ від 29.09.2017 № 553, у зв’язку із чим ТОВ «КІМ» звернулося 19.07.2018 до Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про підготування подання до органів казначейської служби про повернення Товариству помилкового сплаченого штрафу в межах ВП № 55240689 в розмірі 55772 грн. Листом від 06.08.2018 відповідач відмовив у наданні вищезазначеного подання через відсутність для цього підстав, що зумовило позивача звернутись за судовим захистом. Позивач зазначає, що відповідно до постанови КМУ № 787 від 03.09.2013 відповідач зобов’язаний підготувати подання до Державної казначейської служби України про повернення коштів, оскільки є відповідальним за здійснення контролю за справлянням надходжень до державного бюджету.

Ухвалою від 13.09.2018 відкрито провадження по справі та призначено судове засідання на 20.09.2018 о 12:00 год.

Від представника позивача 20.09.2018 до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Інші учасники справи до суду не з’явилися, про час та місце судового розгляду справи, в силу ст.268 КАС України, повідомлені належним чином; відзиву, пояснень на позовну заяву не надали, їх неявка не є перешкодою для розгляду справи.

На підставі ч.9 ст.205 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 № 553 на ТОВ «КІМ» накладено штраф в розмірі 50520 грн.

Не погодившись із вказаною постановою, ТОВ «КІМ» оскаржило її до суду (справа № 815/5344/17).

Поряд із тим, на підставі зазначеної постанови, судовий розгляд якої не завершився, державним виконавцем Білгород-Дністровського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області 27.11.2017 відкрито виконавче провадження № 55240689, в межах якого з поточного рахунку ТОВ «КІМ» в банку 19.03.2018 списані кошти в розмірі 55772 грн., згідно довідки від 17.07.2018 № 20 (а.с. 10).

За результатами судового розгляду у справі № 815/5344/17 13.03.2018 прийнято рішення, яке набрало законної сили 19.06.2018, про скасування постанови Департаменту ДАБІ від 29.09.2017 № 553, у зв’язку із чим ТОВ «КІМ» звернулося 19.07.2018 до Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про підготування подання до органів казначейської служби про повернення Товариству помилкового сплаченого штрафу в межах ВП № 55240689 в розмірі 55772 грн.

Листом від 06.08.2018 № 26294/26-22 начальник Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області відмовив у наданні вищезазначеного подання через відсутність для цього підстав, що зумовило позивача звернутись за судовим захистом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих позивачем доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає, що органом Державної виконавчої служби безпідставно відмовлено ТОВ «КІМ» за його зверненням щодо підготовки подання.

Зі змісту листа начальника Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 06.08.2018 № 26294/26-22 вбачається, що у Відділу відсутні підстави для підготовки вказаного подання, а також зазначено, що не було підстав для не проведення виконавчих дій щодо виконання вимог виконавчого документу, тобто були відсутні обставини, передбачені Законом України «Про виконавче провадження» щодо зупинення виконавчого провадження або залишення без виконання виконавчого документу.

Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджено наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 року N 181; далі - Порядок).

Цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії (далі - платежі). Дія Порядку не поширюється на операції з відшкодування податку на додану вартість та повернення з бюджету коштів за рішенням суду.

Відповідно до пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (ОСОБА_1.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Таким чином, територіальний орган Державної казначейської служби України є органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення, яким у цьому спорі виступає Державна виконавча служба України.

Зазначені положення встановлюють порядок взаємодії державних органів між собою. Тому у разі, коли орган стягнення в установлений законом строк не надає відповідний висновок органу державного казначейства, платник вправі скористатись своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів (повернення надміру сплаченої суми) з державного бюджету.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 19 червня 2018 року по справі № 910/23967/16, провадження № 12-110гс18, який в силу ч.5 ст.242 КАС України підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

В даному випадку, позивач вирішив скористатися своїм право на судовий захист в порядку адміністративного судочинства, оскарживши бездіяльність органу державної виконавчої служби щодо не підготування відповідно подання.

Вирішуючи спір, суд враховує, що в листі від 06.08.2018 № 26294/26-22 жодним чином не обґрунтовано відсутність, на думку відповідача, відповідних підстав для підготовки подання, про яке просив позивач, не зважаючи на те, що докази скасування виконавчого документу були надані Товариством в додатках до звернення від 19.07.2018.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційного з'ясування обставин справи в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.

В силу ч.4 ст.159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Разом з тим, відповідно до принципу змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо їх обґрунтованість заперечує.

Аналіз обставин справи та викладених вище приписів законодавства дає підстави для висновку про наявність у органу стягнення при виконанні постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 № 553 на ТОВ «КІМ», яким є Білгород-Дністровський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, обов’язку щодо підготовки подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були помилково зараховані до бюджету при виконанні виконавчого документу, який скасований в судовому порядку як протиправний.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб’єктом владних повноважень, безпідставно відмовив ТОВ «КІМ» у складанні подання щодо повернення стягнутої у виконавчому провадженні суми штрафу, яка, з огляду на скасування виконавчого документу, вважається помилково сплаченою (стягнутою).

Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.

Відтак, суд вважає за необхідне з метою захисту порушеного права ТОВ «КІМ» зобов'язати відповідача підготувати подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були помилково зараховані до бюджету при виконанні виконавчого документу, який в подальшому було скасовано в судовому порядку.

При цьому необхідності зазначення відомостей про номер чи виду рахунку, на який має бути здійснено стягнення/списання в межах розв’язання даного спору немає, оскільки такі відомості не впливають ні на підстави, ні на обов'язковість відновлення права позивача в разі встановлення судом його порушення, та за своєю суттю є регламентацією способу та порядку виконання судового рішення, що має відображатися у відповідних нормативних актах, а не резолютивній частині рішення.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КІМ» (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Військової слави, 16-А; 19059540) до Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Миколаївська, 30; 34890175), третя особа – Державна казначейська служба України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6; 37567646), про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області у підготовці подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були помилково зараховані до бюджету при виконанні постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 № 553 щодо стягнення штрафу в розмірі 50520 грн.

Зобов'язати Білгород-Дністровський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області підготувати подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів, що були помилково зараховані до бюджету при виконанні постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 № 553 щодо стягнення штрафу в розмірі 50520 грн.

Стягнути з бюджетних асигнувань Білгород-Дністровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КІМ» судові витрати в розмірі 1762 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.272 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя І.В. Завальнюк

.