Рішення № 76572600, 04.09.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
816/1533/18
Номер документу
76572600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1533/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Чайки М.Г.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу, рішення про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

11 травня 2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16 лютого 2018 року № 0018841311, № 0018811311, № 0018691311, вимоги про сплату боргу від 16 лютого 2018 року № 0018701311, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування єдиного внеску від 16 лютого 2018 року № 0018751311.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що вважає спірні рішення неправомірними, прийнятими з порушенням чинного законодавства та підлягають скасуванню. Зазначив, що під час перевірки представнику контролюючого органу надано необхідні документи, які підтверджують факт придбання товарів та витрати по перевезенню товару, які не враховані та не відображені у акті перевірки.

Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. У відзиві на позов наполягав на тому, що вважає спірні рішення правомірними, оскільки під час перевірки позивача платником не надано первинних документів, що підтверджують здійснення придбання та використання робіт (послуг) при здійсненні фінансово-господарської діяльності у 2014-2016 рр.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що у період із 16.11.2017 по 06.12.2017 ГУ ДФС у Полтавській області проведено планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за результатами якої складено акт перевірки від 13.12.2017 №1680/16-31-13-11-16/НОМЕР_6 «Про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, рнок НОМЕР_6 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з « 01» січня 2014р. по « 31 » грудня 2016р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2016р." /том 1 а.с. 247-250, том 2 а.с. 1-29/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті від 13.12.2017 №1680/16-31-13-11-16/НОМЕР_6 порушення, а саме:

- п.44.1 ст.44, п.138.1 ст. 138, пп.139.1.9 п. 139.1 ст.139, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 173729,60 грн., у тому числі по періодам: за 2014 рік у сумі 64708,30 грн., за 2015 рік у сумі 81976,64 грн. та за 2016 рік у сумі 27044,66 грн.;

- п.2 частини першої ст.7 та частини 11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у результаті чого занижено єдиний внесок у сумі 200224,20 грн, у тому числі по періодам: за 2013 рік у сумі 1319,99 грн, за 2014 рік у сумі 81148,32 грн, за 2015 рік у сумі 84701,31 грн та за 2016 року у сумі 33054,58 грн;

- п.п. 1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.4, п.п 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору у сумі 8892,86 грн., у тому числі по періодам: за 2015 рік у сумі 6639,14 грн. та за 2016 рік у сумі 2253,72 грн.;

- пп.16.1.2. п.1 6.1 ст.16, п.44.1, п.44.3 ст. 44, п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, п.6 ст.128 Господарського Кодексу України, а саме: не надано книгу обліку доходів та витрат за період з 01.01.2014 по 30.06.2016;

- ст.128 п.6 Господарського Кодексу України, п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст.16, п.177.10 Податкового кодексу України, а саме: включення до декларацій про майновий стан і доходи за 2014-2016 рр. перекручених даних.;

- абз. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями та встановленого порядку заповнення податкового розрахунку суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за формою lДФ, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 № 49 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2014 за розрахунків за формою lДФ за 2 кв. 2014 р., 4 кв. 2015 р. та 2 кв. 2016 р.

На підставі акту перевірки від 13.12.2017 №1680/16-31-13-11-16/НОМЕР_6 ГУ ДФС у Полтавській області 16.02.2018 винесено:

- податкове повідомлення-рішення № 0018841311, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи з фізичних осіб в розмірі 136 276,63 грн. /том 1 а.с. 240/;

- податкове повідомлення-рішення №0018811311, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір в розмірі 11160,08 грн. (8892,86 грн. та штрафні санкції 2223,22 грн.) /том 1 а.с. 242/;

- податкове повідомлення-рішення №0018691311 застосовано штрафні санкції від 510 грн. /том 1 а.с. 238/;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0018701311 в розмірі 200224,20 грн. /том 2 а.с. 217/ ;

- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування єдиного внеску № 0018751311 в розмірі 32681,97 грн /том 2 а.с. 219/.

Позивач не погодився із вказаними рішеннями та оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням, суд дійшов до наступних висновків.

Перевіркою встановлено завищення ФОП ОСОБА_1 величини витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів у 2014-2016 роках на суму у розмірі 988969,98 грн., у т.ч. у 2014 році на суму 396112,75 грн., у 2015 році на суму 442609,13 грн. та у 2016 році на суму 150248,10 грн. по причині включення до їх складу витрат, на підтвердження яких платником не надано первинних документів, чим порушено п.44.1 ст.44, п.138.1 ст. 138, пп.139.1.9 п. 139.1 ст.139, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового Кодексу України. Зазначене призвело до заниження податку на доходи з фізичних осіб за 2014 рік в розмірі 64708,30 грн., 2015 рік у сумі 81976,64 грн. та за 2016 рік у сумі 27044,66 грн.

Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях про майновий стан і доходи (з додатками) за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 до складу інших витрат, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, віднесено вартість отриманих робіт (послуг) на суму 1105221,07 грн. (без ПДВ), у т.ч. за 2014 рік у сумі 421915 грн., за 2015 рік у сумі 504416,00 грн. та за 2016 рік у сумі 178890,07 грн.

При цьому, платником не надано первинних документів, що підтверджують здійснення придбання та використання робіт (послуг) при здійсненні фінансово-господарської діяльності на суму 983281,40 грн., а саме: видаткових накладних, актів виконаних робіт, що підтверджують здійснення операцій придбання ТМЦ (послуг); договорів (угод) на придбання ТМЦ (послуг), додаткових угод, що укладались до договорів, із змінами та доповнення; документів, що підтверджують транспортування (перевезення) товару (договори перевезення, транспортного експедирування та документи їх виконання (товарно-транспортні накладні тощо); документів, що підтверджують розрахунки з постачальниками (платіжні доручення, виписки, прибуткові та видаткові касові ордери, чеки РРО тощо) тощо.

Тобто, платником не підтверджено документально задекларовану суму витрат у розмірі 983281,40 грн., чим порушено п.44.1 ст.44, п.138.1 ст.138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п.177.2, п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу України.

Згідно із листом ФОП ОСОБА_1 від 28.11.2017 вх. № П/6721/ФОП платником податків до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів включено у графу "інші витрати" /том 1 а.с. 225-229/:

- у 2011 році суми витрат по: придбанню дизельного пального у сумі 69114, 18 грн.; придбанню комплекту аксесуарів для діагностики у сумі 50400 грн.; списанню залишків по складу на суму 272740,66 грн;

- у 2015 році суми витрат по: придбанню дизельного пального у сумі 48301,71 грн.; придбанню основного засобу (верстак для інструменту) у сумі 10933 грн.; придбанню основного засобу (верстак) у сумі 19255,83 грн.; списанню залишків по складу на суму 178009,00 грн.; придбанню основних засобів (адаптер, набір перевірки, комплекту вимірювального) на суму 185443,61 грн.;

- у 2016 році суми витрат по: оренді приміщення на суму 30600 грн.; придбанню основних засобів (інструментів) на суму 107109,27 грн.

ФОП ОСОБА_1 вручено лист за №ФОП/П/2181/16-31-13-11-22 від 29.11.2017 том 1 а.с. 230-232, яким зобов'язано надати у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним, а також з урахуванням положень пп. 20.1.2, пп. 20.1.6, пп. 20.1.14 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, забезпечити надання для вивчення в ході перевірки оригінали наступних підтверджуючих господарську діяльність документів за період, що перевіряється: книгу (книги) обліку доходів та витрат підприємця за період з 01.01.14 по 31.12.16; документи, що підтверджують виконання технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, акти приймання виконаних робіт, довідки про вартість виконаних робіт; документи, що підтверджують використання товарно-матеріальних цінностей для здійснення послуг технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, а саме акти списання матеріалів (форсунок, шайб, кілець, фільтрів); акти інвентаризації ТМЦ в періоді, що перевіряється, та результати такої інвентаризації, оформлені у відповідності до Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.09.14 року №879, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2014 року за №1365/26142.

Крім того, зобов'язано надати документи на підтвердження суми витрат у розмірі 1105221,07 грн. у т.ч. за 2014 р. у сумі 421915 грн., за 2015 р. у сумі 504416 грн. та за 2016 р. 178890,07грн. задекларованих Вами у додатках до декларацій про майновий стан і доходи графі «Інші витрати».

Так зокрема, документів на підтвердження використання у господарській діяльності дизельного пального у сумі 117415,89 грн. у т.ч. за 2014 р. у сумі 69114,18 грн. та за 2015 р. у сумі 48301,71 грн. (видаткові та податкові накладні на придбання, договори укладені з постачальниками, документи на підтвердження факту оплати, акти списання пального та ін.), документів на підтвердження наявності залишків по складу у сумі 450749 грн., у т.ч. за 2014 р. у сумі 272740,66 грн. та за 2015 р. у сумі 178009 грн. згідно наданої платником структури витрат (лист вх. №П/6721/ФОП від 28.11.2017), документів на підтвердження надання консультаційних послуг та послуг наклейок для маркування форсунок ТОВ «Роберт Бош» у сумі 39702,92 грн. у т.ч. за 2014 р. у сумі 3197,33 грн., за 2015 р. у сумі 13120 грн. та за 23385,59 грн., документів на підтвердження факту оплати за оренду приміщення у сумі 30600 грн. за 2016 рік.

Станом на дату підписання акту перевірки документи платником не було надано про що складено акт №2025/16-31-13-11-16/НОМЕР_6 від 13.12.2017 /том 1 а.с. 245-246/.

Відповідно до п. 44.6. ст.44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків час складення такої звітності.

Так, ФОП ОСОБА_1 до складу витрат, згідно наданих ним пояснень віднесено вартість придбаного дизельного палива на суму 117415,89 грн. (без ПДВ), у т.ч. у 2014 році у сумі 69114, 18 грн. та у 2015 році у сумі 48301,71 грн.

Платником надано чеки на придбання дизельного палива на суму 127766,16 грн. (без ПДВ), у т.ч. у 2014 році у сумі 78086,96 грн. та у 2015 році у сумі 49679,20 грн. При цьому, платником не надано первинних документів, що підтверджую використання пального при здійсненні фінансово-господарської діяльності, а саме: видаткових накладних, актів списання пального, товарно-транспортних накладних, чи інших документів яких зазначено кількість використаного пального та які б фактично підтверджували йо використання у господарській діяльності тощо. Надані на документальну перевірку фіскальні містять тільки такі реквізити як назву продавця, адресу продавця, вартість одиниці виміру товар (послуги), найменування товару (послуги), загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції, та не містять інформації про покупця дизпалива, що унеможливлює віднести вартість дизельного пального до конкретного об'єкту витрат, (реєстр фіскальних чеків на придбання дизпалива в додатках до матеріалів перевірки).

Тобто, платником не підтверджено використання у господарській діяльності дизельного пального, закупленого у ТОВ "Кремінь нафта" АЗС-2 по вул. Київська 62 м. Кременчук, на сумі 117415,89 грн. (без ПДВ). ФОП ОСОБА_1 до складу витрат, згідно наданого пояснення, включено частину вартості основних засобів у сумі 235843,61 грн., у т.ч. у 2014 році у сумі 50400 грн. та у 2015 році у сумі 185443,61 грн., придбаних: 2014 р. - у ТОВ «INTER CARS UKRAINE» (30865632) придбано комплекти аксесуарів для діагностики, набір перевірки CRI-PIEZO, адаптера, шланги високого тиску, приладдя монтажне, прижимна плита, набір інструментів, комплект вимірювальний, стенд перевірки CR на суму 1108747,17грн. (без ПДВ); 2015 р. - у ТОВ «Металеві меблі» (31254699) придбано верстак для інструментів на суму 10933 грн. (без ПДВ); у «Імпорт склад сервіс» (38498055) придбано комплект верстатний та тумби на суму 19255,83грн. (без ПДВ)»; 2016р. - у ТОВ «INTER CARS UKRAINE» (30865632) придбано інструменти для паливних систем, гідравлічно-пневматичний прес на суму 163546,44грн. (без ПДВ). (з них фактичні витрати що відображено у звітності згідно наданої структури витрат платника становлять 107109,27 грн.).

Підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакціях, що були чинними за перевіряємий період) визначено поняття «основні засоби», а саме - це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування. бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень (з 23.07.2015 року - 6000 грн. у зв'язку із змінами, внесеними згідно із Законом № 655-VIII від 17.07.2015), невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень (з 23.07.2015 року - 6000 грн. у зв'язку із змінами, внесеними згідно із Законом № 655-VIII від 17.07.2015р.) і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Таким чином, за результатами вивчення наданих для перевірки документів встановлено, що придбані ФОП ОСОБА_1 в 2014-2016 роках матеріальні активи (комплекти аксесуарів для діагностики, набір перевірки CRI-PIEZO, адаптера, шланги високого тиску, приладдя монтажне, прижимна плита, набір інструментів, комплект вимірювальний, стенд перевірки CR, верстак для інструментів) - за перевіряємий період використовувалися саме як основні засоби.

Питання визначення переліку витрат, що безпосередньо пов'язані з отриманням доходів фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, регламентується пунктом 177.4 статті 177 Податкового кодексу України.

Вичерпний перелік витрат, що безпосередньо пов'язані з отриманням доходів, згідно з п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України - не містить в собі витрати на придбання основних засобів.

Крім цього, під час розгляду заперечень наданих платником на акт перевірки платником додатково надано копії наказу, акту №ОЗ-1, відомості по амортизації 2014, 2015, 2016р. в кількості - 5шт.

Разом з тим, платником не враховано, що до складу витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування не включається сума амортизації основних засобів.

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 розділу IV Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Згідно із п. 177.4 ст. 177 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до операційної діяльності згідно з розділом ПІ ПКУ.

Відповідно до п. 138.1 ст. 138 розділу ПІ ПКУ витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з п. 138.4, п. 138.6-138.9, пп. 138.10.2-138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 ст. 138 цього Кодексу.

Згідно із пп. «в» пп. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138 розділу ПІ ПКУ до складу адміністративних витрат включаються витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання, амортизація.

Вартість, яка амортизується, по кожному об'єкту основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів визначається як первісна (переоцінена) з урахуванням капіталізованих витрат на модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкції тощо, а також суми накопиченої амортизації за даними бухгалтерського обліку на дату набрання чинності розділом ІІІ цього Кодексу.

Однак, п.2 ст.3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 996) передбачено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Згідно із ст. 2 Закону № 996 дія Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на суб'єктів підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, та що ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності.

Ведення бухгалтерського обліку складу валових витрат виробництва ( обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, для фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування законодавством не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, в період що підлягав перевірці до складу витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування не включається сума амортизації основних засобів.

При цьому відповідно до п. 177.10 ст. 177 Кодексу фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - Книга) та порядок її ведення (далі - Порядок) затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 N 481.

Відповідно до пп. 8 п. 6 Порядку у графі 8 Книги відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема витрати на сплату послуг, зв'язку, орендних та комунальних платежів тощо.

Таким чином, платником не забезпечено ведення обліку витрат, що підлягають амортизації та витрат на утримання основних засобів, відсутні будь-які докази ведення бухгалтерського обліку з використанням Положення ( стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 N 92 зі змінами.

При цьому, право на віднесення до складу витрат амортизаційних відрахувань надано фізичним особам, що перебувають на загальній системі починаючи з 01.01.2017.

Так, зокрема згідно з нормами пп. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 Кодексу, які набули чинності з 1 січня 2017 року, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів. витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

ФОП ОСОБА_1 включено до складу витрат вартість орендної плати у сумі 30600,00 грн. за 2016 рік. ФОП ОСОБА_1 надано Договір оренди приміщення від 01.01.2014 з терміном дії з 01.01.14, укладений з ФОП ОСОБА_2 (рнок НОМЕР_7). Згідно договору оренди, ФОП ОСОБА_2 (рнок НОМЕР_7) надає в оренду ФОП ОСОБА_1 частину приміщення, що знаходиться за адресою м. Кременчук, вул. Чекалова, 180. Згідно даного договору сума орендної плати відсутня. ФОП не надано документи на підтвердження факту оплати за послуги оренди у сумі 30600,00 грн за 2016 рік та не відображено у Податковому розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №lДФ) за 1-ІVкв. 2016р.

ФОП ОСОБА_1 включено до складу витрат залишки товарно-матеріальних цінностей у сумі 450749,66 грн., у т.ч. у 2014 році у сумі 272740,66 грн. та у 2015році у сумі 178009 грн.

Згідно відповіді платника ОСОБА_1 (вх. №П/6721/ФОП від 28.11.2017) залишки товарно- матеріальних цінностей складають: станом на 01.01.2014 - 452730,19 грн, станом на 01.01.2015 -179989,53 грн, станом на 01.01.2016 - 1980,53 грн, станом на 31.12.2016 - 44774,05 грн.

Платником документально не підтверджено наявність залишків товарно-матеріальних цінностей на 01.01.2014 року. Крім того, вартість запасних частин та комплектуючих (форсунки. стопи, розпилювачі, фільтри, клапани та інші) були включені до складу витрат безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів у попередніх періодах, про що свідчать задекларовані у додатках до декларацій про майновий стан і доходи за 2011 - 2013 роках суми вартості придбаних товарно- матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції.

Крім цього, платником до складу «інших витрат» за 2014р. включено:

- витрати на консультаційні послуги по взаємовідносинах з ТОВ «Роберт Бош» в розмірі 13122,40 грн. в тому числі і податок на додану вартість (вказані витрати підтверджені в сумі 10935,33 грн., різниця становить 2187,07 грн. - ПДВ);

- витрати на доступ до інформаційних ресурсів по взаємовідносинах з ТОВ Легіон-Автодата Україна» в розмірі 8075 грн. в тому числі включено і податок на додану вартість (вказані витрати підтверджені в сумі 6729, 17 грн. без ПДВ, різниця складає 1345,83 грн. - ПДВ);

- витрати на програмне забезпечення в розмірі 1964,48 грн. по взаємовідносинам з ТОВ «INTER CARS UKRAINE» (30865632) в тому числі і податок на додану вартість (вказані витрати підтверджені в сумі 1637,07 грн., різниця становить 327,41 грн. - ПДВ).

за 2016 р. включено:

- на консультаційні послуги по взаємовідносинах з ТОВ «Центр Сертифікації ключів» в розмірі 108 грн. в тому числі включено і податок на додану вартість (вказані витрати підтверджені в сумі 90 грн, різниця 18 грн (ПДВ), платником включено до витрат суму 107 грн, різниця - 17 грн;

- витрати по взаємовідносинах з ТОВ «РОБЕРТ БОШ ЛТД» придбання наклейки для маркування форсунок в розмірі 13885 грн. в т.ч. ПДВ, сума без ПДВ становить 11571,83 грн. платником фактично включено до витрат 11571,08 грн, отже, різниця становить 75 коп.

Крім того не підтверджено "інші витрати" за 2016 р. в розмірі 7500 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «РОБЕРТ БОШ ЛТД» (послуги) (не надано актів виконаних робіт та не підтверджено факту оплати послуг).

Відповідно до вимог п. 177 .3 ст. І 77 ПК України, для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях про майновий стан і доходи (з додатками) за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 до складу витрат по придбанню товарно - матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у технічному обслуговуванні автомобілів, віднесено вартість придбаних товарів на за 2016 рік у сумі 5022,58 грн., на підтвердження яких платником не надано первинних документів, а саме: видаткових накладних, актів виконаних робіт, що підтверджують здійснення операцій придбання ТМЦ; договорів (угод) на придбання ТМЦ, додаткових угод, що укладались до договорів, із змінами та доповнення; документів, що підтверджують транспортування (перевезення) товару (договори перевезення, транспортного експедирування та документи їх виконання (товарно-транспортні накладні тощо); документів, що підтверджують розрахунки з постачальниками (платіжні доручення, виписки, прибуткові та видаткові касові ордери, чеки РРО тощо) тощо. Тобто, платником не підтверджено документально задекларовано суму витрат у розмірі 5022,58 грн., чим порушено п.44.1 ст.44, п.138.1 ст.138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п.177.2, п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу України.

У ході перевірки було також досліджено надані копії документів, а саме: копії подорожніх листів за 2014 рік в кількості - 72 шт. на автомобіль НОМЕР_8, який використовується ФОП ОСОБА_1 для підприємницької діяльності; копії фіскальних чеків на паливо-мастильні матеріали за 2014 р. в кількості - 277 шт.; копії подорожніх листів за 2015р. в кількості - 70 шт. на автомобіль НОМЕР_9, який використовується ФОП ОСОБА_1 для підприємницької діяльності; копії фіскальних чеків на паливо-мастильні матеріали за 2015р. в кількості 73 шт.; копії видаткових накладних в кількості - 27 шт. за 2013 р. на придбання товарно-матеріальних цінностей; копії накладних на придбання основних засобів для здійснення діяльності в кількості - 8 шт.

Проте, зазначені документи не спростовують порушень викладених в акті документальної планової перевірки від 13.12.2017 за №1680/16-31-13-11-16/НОМЕР_6.

Щодо допущення платником порушення п.п. 1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору у сумі 8892,86 грн., у тому числі по періодам: за 2015 рік у сумі 6639,14 грн. та за 2016 рік у сумі 2253,72 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) ФОП ОСОБА_1 є платником військового збору.

З 01.01.2015 згідно з пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) підприємець нараховував та сплачував збір у розмірі 1,5% з чистого доходу нарахованого у податковій декларації про майновий стан та доходи у сумі 447,48 грн., а саме: за 2015 рік у сумі 219,24 грн. та за 2016 рік - 228,24 грн.

Перевіркою правильності визначення бази оподаткування військовим збором встановлено його заниження у сумі 8892,86 грн., а саме: в сумі 6639,14 грн. за 2015 рік та у сумі 2253,72 грн. за 2016 рік внаслідок неутримання та не перерахування військового збору від чистого оподатковуваного доходу, який позивач отримав у 2015 та 2016 роках, чим порушено п.п. 1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового Кодексу України.

Щодо порушення п.2 частини першої ст.7 та частини 11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08. 07.2010 №2464-VI (у редакції, що була чинною у 2013-2015 роках) та п.2 ч.1 ст. 7 та ч.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (у редакції, що була чинною у 2016р. ), у результаті чого занижено єдиний внесок у сумі 200224,20 грн., у тому числі по періодам: за 2013 рік у сумі 1319,99 грн., за 2014 рік у сумі 81148,32 грн., за 2015 рік у сумі 84701,31 грн. та за 2016 рік у сумі 33054,58 грн. суд зазначає наступне.

Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу за період з 01.01.2011 по 30.06.2016 у сумі 70107 грн., отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню, податком на доходи фізичних осіб, встановлено його заниження на загальну суму 988969,98 грн., у т.ч. за 2014 рік на суму 396112,75грн., за 2015 рік на суму 442609,13 грн. та за 2016 рік на суму 150248,10 грн.

Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу за 2011-2016 рр, отриманого від здійснення діяльності, та на який нараховується єдиний внесок встановлено його заниження всього у сумі 632004,10грн., у тому числі за 2013 рік у сумі 3804 грн. по причині заниження чистого оподаткованого доходу на який нараховується ЄВ та бази нарахування єдиного внеску за 2014 рік у сумі 233856 грн., за 2015 рік у сумі 244096 грн та за 2016 рік у сумі 150248,10 грн.

Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску у розмірі 23258,92 грн. із суми доходу на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7%, 01.01.2016 - 22%, задекларованого ФОП ОСОБА_1 за 2011 рік у сумі 3018,91 грн., за 2012 рік у сумі - 4542,92 грн., за 2013 рік у сумі 3480,77 грн., за 2014 рік у сумі 5071,80 грн., за 2015 рік у сумі 5293,88 грн. та за 2016 рік у сумі 1850,64 грн., встановлено його заниження у сумі 200224,20 грн., т.ч. за 2013 рік на суму 1319,99 грн. (34,7 % від 3804 грн.), за 2014 рік на суму 81148,32 грн. (34,7 % від 233856,00 грн), за 2015 рік на суму 54701,31 (34,7 % від 244096 грн.) та за 2016 рік на суму 33054,58 грн. (22 % від 150248,10 грн.).

Відповідно до положень Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Також зазначеним Законом визначено, що єдиний внесок для фізичних осіб - підприємців. як обрали загальну систему оподаткування нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць. ) якому отримано дохід (прибуток).

Отже, базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, які обрали загальну систему оподаткування без використання праці найманих працівників, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, але не менше за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) та не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.

Відповідно до п.2 частини першої ст.7 та частини 11 ст.8 Закону про ЄВ для фізичних осіб-підприємців (крім тих які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний внесок встановлюється у розмірі 34, 7% у разі бажання осіб, зазначених в абзаці першому цієї частини, брати участь на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,6% визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Перевіркою дотримання встановленого порядку ведення Книги обліку доходів та витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, що здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування встановлено, що ФОП ОСОБА_1 на порушення п. 44.3 ст. 44 ПК України не надано книги обліку доходів і витрат за 2014-2016 роки. Тобто, облік доходів та витрат не вівся, що призвело до включення до декларацій про майновий стан і доходи за 2014 - 2016 рр. неправдивих даних, чим порушено пп.16.1.2 п.16.1 ст.16 п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), та ст.128 п.6 Господарського Кодексу України No436-IV від 16.01.2013 (із змінами та доповненнями).

ФОП ОСОБА_1 вручено лист за №ФОП/П/2181/16-31-13-11-22 від 29.11.2017, яким зобов'язано надати у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним, а також з урахуванням положень пп. 20.1.2, пп. 20.1.6, пп. 20.1.14 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, забезпечити надання для вивчення в ході перевірки оригінали наступних підтверджуючих господарську діяльність документів за період, що перевіряється в т.ч. книгу (книги) обліку доходів та витрат підприємця за період з 01.01.2014 по 31.12.2016. Станом на дату підписання акту перевірки платником вищевказані документи не надані.

Перевіркою дотримання самозайнятою особою встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення в ньому відповідних відомостей встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснював придбання товарно-матеріальних цінностей та послуг у фізичних осіб-підприємців, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та не подав Податковий розрахунок сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них доходу за 2кв. 2014 р., 4 кв. 2015 р. та 2 кв. 2016, чим порушено абз "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що спірні рішення прийняті відповідачем правомірно, відповідно до функцій, передбачених ПК України, в межах наданих чинним законодавством повноважень.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятих ним рішень, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, рнок НОМЕР_6) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу, рішення про застосування штрафних санкцій відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14 вересня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко