
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3842/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №9 від 05.02.2018 про відмову в переводі на пенсію згідно Закону України "Про державну службу";
- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" з моменту звернення, тобто із 31.01.2018.
В обґрунтування позову зазначає, що звернулась із заявою про перехід на пенсію згідно ЗУ "Про державну службу", однак відповідач відмовив, вказавши, що із 01.10.2017 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає таке рішення протиправним та таким, що порушує її права.
Ухвалою суддя Житомирського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
13 серпня 2018 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до п. 4 розділу 4 ст. 115 Закону України "про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 11.10.2017 №2148-VІІ особам, пенсії яким призначені згідно Закону України "Про державну службу" розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого п. 4 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматично, без звернення пенсіонерів, переведення пенсії на умовах згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за матеріалами пенсійної справи. вказує, що позивач може у будь-який час звернутись до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, отриманої до такого переведення.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року призначено справу до судового розгляду на 17 вересня 2018 року. Визнано явку представника Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання, обов'язковою. Зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду оригінал (для огляду) та належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1.
17 вересня до суду електронною поштою надійшло клопотання Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про розгляд справи без участі представника.
Отже, вимоги ухвали суду від 27.08.2018, яка набрала законної сили відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень не виконано. Належним чином завірених копій матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 не надано.
Враховуючи викладене, суд розглядає адміністративну справу на підставі документів, що містяться в матеріалах справи.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд подальший розгляд справи здійснює в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до 30 вересня 2017 року отримувала пенсію, призначену на підставі Закону України "Про державну службу".
Із 01 жовтня 2017 року позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 звернулась до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".
Рішенням №9 від 05.02.2018 Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" відповідно до заяви від 31.01.2018 з додатково наданими документами - відмовлено (а.с. 11)
Листом від 05.02.2017 №473/03.1 відповідач повідомив ОСОБА_1, що відповідно до п. 47 розділу 4 ст.115 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 11.10.2017 року №2148-УІІІ особам, пенсії яким призначені згідно Закону України " Про державну службу" розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 43 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без звернення пенсіонерів, переведення пенсії на умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь який час можуть звернутись до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами законів України «Про державну службу» із встановленням розміру пенсії отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява. Отже з 01.10.2017 Вас переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи, яка є більшою ніж пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Також ви маєте право у будь який час звернутись до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» із встановленням розміру пенсії отримуваного до такого переведення.
Листом від 05.02.2018 відповідач також додатково повідомив ОСОБА_1, що відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VIII, який вступив в силу з 1 травня 2016 року будь які перерахунки пенсій відповідно до цього Закону не передбачені.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з позовом до суду.
Судом безспірно встановлено, що ОСОБА_1 до 01.10.2017 отримувала пенсію, призначену згідно Закону України "Про державну службу".
Отже, право позивача на призначення пенсії не є предметом спору.
Відповідно до п. 4-7 Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", Особам, пенсії яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було автоматично здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд відмічає, що відповідачем не надано до суду належних доказів збільшення розміру пенсії позивача після проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У листі від 05.02.2018 №473/03.1 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що вона має право у будь який час звернутись до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, отримуваної до такого переведення.
Позивач у позові зазначає, що звернулась до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід за пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Згідно абз. 2 п. 4-7 Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява".
Суд відмічає, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу". (а.с. 13) До заяви додано копії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця в яких вказано розмір заробітних плат державних службовців станом на грудень 2017 року та січень 2018 року. (а.с. 14, 15)
Суд відмічає, що позовні вимоги стосуються переведення позивача на пенсію згідно Закону України "Про державну службу", а тому складові довідок та право позивача на перерахунок пенсії згідно інформації, яка в них міститься судом не досліджується, оскільки це не є предметом спору.
Враховуючи те, що ОСОБА_1, якій призначено пенсію згідно Закону України "Про державну службу" та автоматично переведено на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" скористалась наданим правом та звернулась у січні 2018 року до відповідача із заявою для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у задоволенні її заяви в частині переходу на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".
Разом з тим, враховуючи приписи абз. 2 п. 4-7 Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" позивач має право на перехід із 01 лютого 2018 року на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, яку вона отримуваного до переведення на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №14 від 19.06.2018 (а.с.4).
У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 2, 73--77, 90, 242--245, 255 Кодексу адміністративного судочинства, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №9 від 05.02.2018 про відмову в переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16,Новоград-Волинський,Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) перевести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,11700, РНОКПП НОМЕР_1) із 01 лютого 2018 року на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, яку вона отримуваного до переведення на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16,Новоград-Волинський,Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,11700, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук