
Справа № 349/1246/18
Провадження № 2/349/486/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19 вересня 2018 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Боянівської Г.М.
розглянувши у відкритому у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай),-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Сарниківської сільської ради, Рогатинської районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай) в розмірі 1,3 га вартістю 28 847,38 грн. на території Сарниківської сільської ради.
У позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 з 01 січня 1983 року по 31 грудня 2000 року працював на різних посадах у колгоспі ім. Руднєва, який в подальшому було перейменовано в селянську спілку «Сарники», а потім перейменовано на СГВК «Сарники», що розташована на території Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. При розпаюванні земель позивача не було внесено до списку пайовиків та не видано сертифікат про право на земельну частку (пай) і не виділено її в натурі, хоча він мав право на одержання земельної частки (паю) та виділення її в натурі. Його не внесено до списку пайовиків з невідомих причин, чим порушено його права. При зверненні до Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області з приводу отримання у власність земельної частки (паю) із резервного фонду отримав відмову. Просив визнати за ним право на земельну частку (пай) площею 1,3 га, на території Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Позивач позов підтримав повністю із підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити, розгляд справи провести у його відсутності, про що направив на адресу суду письмове клопотання.
Представники відповідачів - Сарниківської сільської ради, Рогатинської РДА позов визнали повністю, просили розгляд справи проводити у їхній відсутності про що подали письмові заяви.
Відповідно до вимог, встановлених ст.43 ЦПК України участь у судових засіданнях - це право, а не обов'язок сторін по справі.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з трудової книжки серія НОМЕР_2, ОСОБА_1 01 січня 1983 року прийнятий на роботу в колгосп імені Руднєва, який в подальшому перейменований в селянську спілку «Сарники» пізніше - в СГВК «Сарники». Звільнений з роботи 31 грудня 2000 року.
Згідно довідок виконавчого комітету Сарниківської сільської ради № 547 та № 549 від 31.07.2018 р. ОСОБА_1 не виділялася земельна частка (пай) на території Сарниківської сільської ради. На даний час виконком Сарниківської сільської ради не в змозі надати позивачу по справі земельну частку (пай).
Згідно довідки відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 01.08.2018 р., при розпаюванні земель спілки власників селянських господарств «Сарники» ОСОБА_1 не набув право на отримання земельної частки (паю). Розмір середньої земельної частки (паю) на території Сарниківської сільської ради становить 1,3 га., нормативна грошова оцінка земельної частки (паю) станом на 01.01.2018 р. становить 28847,38 грн.
Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст. 14 Конституції України.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
За частиною другою статті 5 Земельного кодексу України суб'єктами права колективної власності на землю є колективні сільськогосподарські підприємства.
За ст.25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Відповідно до ч.2 ст.5 Земельного кодексу України суб'єктами права колективної власності на землю є колективні сільськогосподарські підприємства. Постановою Верховної Ради України "Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею" від 13.03.1992 року № 2201 затверджена форма державного акта на право колективної власності на землю до якого додається за встановленою формою список громадян-співвласників цієї власності.
Відповідно до Указів Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10 листопада 1994 року та "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08 серпня 1995 року землі, що належали на праві колективної власності КСП і перебували у колективній власності були розпайовані. Кожному членові КСП було видано Сертифікат, у якому визначалося: право на земельну частку(пай), розміри паю у кадастрових гектарах та у вартісному вираженні без визначення земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Указом Президента України від 08.08.1995 року визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами сільськогосподарського підприємства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Внесеним до списку особам, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, видаються сертифікати на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка і проводиться їх реєстрація районною державною адміністрацією. Тобто, для набуття права на земельну частку (пай), відповідно до п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720, необхідна наявність двох обставин: членство у колективному сільськогосподарському підприємстві та внесення до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Стаття 1 протоколу до Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод» 1950 року (ратифікована Законом України від 17.07.1997 року) передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За ст.373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб'єктивного земельного права, суб'єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.
Відповідно до роз'яснень, даних у п.п.23,24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» згідно зі статтею 25 ЗК при приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій земельні ділянки передаються їх працівникам, а також пенсіонерам з числа працівників з визначенням кожному з них земельної частки (паю) за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і кожна з цих осіб має гарантоване право одержати безоплатно свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості). Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Власник майна, відповідно до ст.392 ЦК України, може пред'явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Спеціального визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 № 899-IV право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст. 2 вищезазначеного закону, одним з документів, що посвідчує право на земельну частку (пай), є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За таких обставин та доказів, досліджених і перевірених у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 набув право на земельну частку (пай) на території Сарниківської сільської ради, в список осіб, які мають право на земельну частку (пай) його не було включено помилково, вимоги позивача грунтуються на чинному законодавстві, а тому підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) розміром 1,3 га, вартістю 28847,38 грн., без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), у землі, яка перебувала у власності колишньої селянської спілки «Сарники» (на даний час СГВК «Сарники»), яка розташована на території Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Зобов'язати Сарниківську сільську раду Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинську районну державну адміністрацію Івано-Франківської області виділити ОСОБА_1 земельну частку (пай) розміром 1,3 га із земель запасу чи резерву Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду Апеляційного суду Івно-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, житель АДРЕСА_1.
Відповідач: Сарниківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Сарники, вул. Шевченка, буд. № 28, Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355013.
Відповідач: Рогатинська районна державна адміністрація, місцезнаходження: м. Рогатин, вул. Галицька, 65 Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 23805775.
Повне судове рішення складено 19.09.2018.
Суддя: О.О.Лошак