
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 532/1897/18
Провадження № 2/542/897/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2018 року смт. Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі судді Афанасьєвої Ю.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до голови Кобеляцької міської ради, Голови Управління державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною та відшкодування шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позов та просить визнати незаконною бездіяльність посадових осіб Кобеляцької міської ради, які не розглянули по суті, не прийняли рішення та не надали йому відповідь на його заяву від 05.03.2018 року щодо передачі йому земельної ділянки.
А також просить відшкодувати завдану йому моральну шкоду в розмірі 50000 грн. та шкоду, завдану його здоров’ю в розмірі 200000 грн.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Так, виходячи з позовної заяви та наданої до неї документів вбачається, що фактично спір виник щодо правомірності бездіяльності посадових осіб Кобеляцької міської ради за результатом розгляду заяви позивача щодо передачі йому земельної ділянки.
Тобто, йдеться про публічно-правовий спір щодо бездіяльності посадових осіб Кобеляцької міської ради, вчиненої ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій з приводу реалізації повноважень щодо передачі земельної ділянки позивачу, який належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 20 КАС України визначений чіткий перелік адміністративних справ, підсудних місцевим загальним судам.
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
адміністративні справи, повязані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Враховуючи наведене, Новосанжарському районному суду Полтавської області, як місцевому суду, не підсудна адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до голови Кобеляцької міської ради, Голови Управління державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною та відшкодування шкоди, оскільки її розгляд за правилами розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів віднесено до підсудності окружного адміністративного суду.
Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
В той же час ст.29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції, тому суд, відповідно до ст.7 ч.6 КАС України, застосовує до правовідносин аналогію ст.29 ч.1 п.2 КАС України (суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудність) іншого суду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вказану справу слід передати за підсудністю до окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись т.ст.2, 5, 7, 19, 20, 29, 171, 248, 256, 287, 294, 295 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Справу за позовом ОСОБА_1 до голови Кобеляцької міської ради, Голови Управління державного казначейства України про визнання бездіяльності незаконною та відшкодування шкоди - передати на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі даної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя (підпис)
Відповідає оригіналу
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області ОСОБА_2