
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/3431/17
Категорія: 3.1.3 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – Танасогло Т.М.,
суддів – Запорожана Д.В.,
– ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Приморського районного відділу Державної міграційної служби в місті ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2017 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Приморського районного відділу Державної міграційної служби в місті ОСОБА_1, в якому просив визнати бездіяльність Приморського районного відділу ДМС в місті ОСОБА_1 щодо обміну посвідки на постійне місце проживання в Україні громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_2 та зобов’язати Головне управління ДМС в Одеській області прийняти рішення щодо видачі ОСОБА_2 посвідки на постійне проживання в Україні у зв’язку з викраденням попередньої.
В обґрунтування позивних вимог ОСОБА_2 зазначив, що 02.06.2017 року позивач звернувся до Приморського районного відділу ДМС в місті ОСОБА_1 із заявою встановленої форми про обмін посвідки на постійне проживання серії ОД № 1900/05 від 26 липня 2005 року у зв'язку з її викраденням. До заяви були додані копії необхідних документів, передбачених п. 15 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251. Однак відповідачами не прийнято рішення по даній заяві про обмін посвідки або про відмову у видачі посвідки, чим порушено вимоги п.11 зазначеного Порядку
Судовим рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року позов задоволено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з апеляційною скаргою.
В апеляційній скарзі Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області зазначає про те, що рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права та без всебічного з’ясування обставин справи у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач - громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 рішенням ВГІРФО УМВС України в Одеській області 26 липня 2005 року був документований посвідкою на постійне проживання в Україні серії ОД № 1900/05 (а.с. 6).
17 березня 2014 року посвідка на постійне проживання в Україні серії ОД 1900/05, яка була видана на ім'я позивача ВГІРФО УМВС України в Одеській області 26 липня 2005 року, була викрадена разом з паспортом громадянина ОСОБА_3, що підтверджується довідкою, виданою Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, підписаною начальником відділу полковником міліції ОСОБА_4.
02 червня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного відділу ДМС в місті ОСОБА_1 із заявою встановленої форми про обмін посвідки на постійне проживання серії ОД № 1900/05 від 26 липня 2005 р. у зв'язку з її викраденням (а.с. 5).
До заяви додав копії необхідних документів, передбачених п. 15 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251, серед яких: квитанція про сплату державного мита; документ, що підтверджує обставини, на підставі яких посвідка підлягає обміну; дві фотокартки іноземця розміром 3,5 х 4,5 сантиметри.
Відповідачами за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 не було прийнято протягом семи днів з дня подання всіх визначених Порядом № 251 документів, рішення про видачу або відмову у видачі посвідки.
Не погодившись з вищевикладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі допустили протиправну бездіяльність щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_2, оскільки за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 не було прийнято протягом семи днів з дня подання всіх визначених Порядом № 251 документів, рішення про видачу або відмову у видачі посвідки.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно п.п. 8, 17 ч.1 ст. 5 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом. Посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні
Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, врегульований Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №251 від 28.03.2012 року (далі - Порядок №251).
Відповідно до п. 14 Порядку № 251 обмін посвідки здійснюється у разі:
1) зміни прізвища, імені та по батькові іноземця та особи без громадянства тощо;
2) установлення розбіжностей у записах (невідповідності внесених до посвідки записів записам в інших документах);
3) непридатності посвідки до користування (пошкодження з різних причин тощо).
Згідно п. 15 Порядку № 251 для обміну посвідки подаються:
1) заява, зразок якої встановлюється МВС;
2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред’явлення повертається), та його копія;
3) посвідка, що підлягає обміну;
4) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати;
5) документи, що підтверджують обставини, на підставі яких посвідка підлягає обміну (документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України);
6) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері).
Зазначені документи іноземець та особа без громадянства подають не пізніше ніж через місяць після зміни прізвища та (або) власного імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності посвідки для користування.
З матеріалів справи вбачається, що позивач при зверненні до органу міграційної служби надав відповідні документи згідно переліку визначних п. 15 Порядку № 251, необхідних для обміну посвідки.
На виконання зазначеного Порядку №251, був розроблений Тимчасовий Порядок розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, який затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2013 № 681 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 серпня 2013 р. за № 1335/23867 (далі – Порядок № 681).
Згідно п. 4.5, 4.6 Порядку № 681 працівник територіального органу чи підрозділу ДМС України при надходженні заяви про обмін посвідки перевіряє наявність підстав для обміну посвідки, звіряє відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах, перевіряє відсутність підстав для прийняття рішення про відмову у видачі посвідки, передбачених пунктом 17 Порядку № 251.
Після прийняття рішення матеріали, які стали підставою для обміну посвідки, долучаються до справи, на підставі якої посвідка видавалася вперше. У разі якщо посвідка видавалася одним територіальним органом (підрозділом) ДМС України, а обмін посвідки провадиться іншим органом (при зміні місця проживання), то до органу, який видав посвідку вперше, надсилається повідомлення про видачу нової посвідки, а недійсна посвідка - для знищення.
За результатами розгляду заяви у строк не більше семи днів (для посвідки на постійне проживання) і п'ятнадцяти днів (для посвідки на тимчасове проживання) з дня подачі всіх визначених цим Тимчасовим порядком документів начальниками (або їх заступниками) територіальних органів чи підрозділів ДМС України приймається рішення про видачу або відмову у видачі нової посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС України чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС України чи його заступником.
Про прийняте рішення робиться відмітка в заяві із зазначенням терміну (у разі обміну посвідки на тимчасове проживання), до якого видається посвідка, або про причини відмови в її видачі.
Пунктом 17 Порядку № 251, на який посилається пункт 4.5 Порядку № 681, визначено перелік підстав, за наявності яких приймається рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачами за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 не було прийнято протягом семи днів з дня подання всіх визначених Порядом № 251 документів, рішення про видачу або відмову у видачі посвідки.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачі діяли не на підставі, не у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, Порядком № 251, Порядком № 681 та допустили протиправну бездіяльність щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_2.
Водночас колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про неможливість розглянути питання про обмін посвідки, у зв’язку з відсутністю оригіналу особової справи позивача, оскільки це не може бути підставою для порушення прав позивача у реалізації права на обмін посвідки на постійне проживання на території України, тим більше не може бути належним доказом на підтвердження правомірності вчиненої відповідачем бездіяльності та суперечить вимогам чинного законодавства
Крім того, згідно матеріалів адміністративної справи, відповідачами не було вжито жодних заходів щодо отримання оригіналу чи копії особової справи, яку було вилучено, а такі дії були вчинені лише після спливу майже трьох місяців після звернення позивача із заявою, а саме 11.09.2017 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання протиправною бездіяльність Приморського районного відділу ДМС в місті ОСОБА_1 щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_2 та зобов'язання Головного правління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти рішення щодо видачі ОСОБА_2 посвідки на постійне проживання в Україні, у зв'язку з викраденням попередньої, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, –
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складено 18.09.2018 року.
Головуючий суддя: Т.М. Танасогло
Судді: Д.В. Запорожан
ОСОБА_1