Постанова № 76545639, 18.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
821/381/18
Номер документу
76545639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/381/18

Категорія:10.1 Головуючий в І інстанції Дмитрієва О.О.

Місце та час ухвалення: м.Херсон, 11:36 год.

Дата складання повного тексту: 02.04.2018 р.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого – Ступакової І.Г.

суддів – Бітова А.І.

– ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, -

В С Т А Н О В И Л А :

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати в повному обсязі рішення Головного управління ДФС у Херсонській області від 11.01.2018р. № 00044441301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, застосованих до Новокаховського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, на загальну суму 7585,95 грн..

В обґрунтування позову позивач зазначає, що Новокаховське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області (Відділення), відповідно до пункту 1.1. Положення про Новокаховське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, затвердженого наказом директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.01.2018, № 52-од є відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області та відповідно пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010, № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зобов’язано було до 01.01.2018 року (до часу організації централізованої бухгалтерії управління) сплачувати єдиний соціальний внесок.

Також зазначає, що перерахування єдиного соціального внеску Новокаховським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області проводилось у повному обсязі та своєчасно відповідно до чинного законодавства за реквізитами відповідного рахунку. Проте, під час опрацювання бухгалтерської документації працівниками Відділення самостійно було виявлено технічну помилку в графі «Призначення», а саме в певних платіжних дорученнях було помилково зазначено код установи, правонаступником якої є Відділення. У зв’язку із цим Відділення звернулось листами до Новокаховської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області та Головного управлінні Державної фіскальної служби у Херсонській області з проханням відобразити належним чином в своєму обліку зараховані кошти та щодо незастосування фінансових та штрафних санкцій у зв’язку з відсутністю складу порушення щодо несвоєчасності, несплати або сплати не в повному обсязі єдиного соціального внеску.

Однак на адресу Відділення надійшло рішенні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області від 11.01.2018 № 00044441301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 7585,95 грн.

Позивач вважає таке рішення контролюючого органу неправомірним та таким що підлягає скасуванню, оскільки незалежно від часу зарахування на рахунок Новокаховської ОСОБА_2 та відображення коштів на рахунку по сплаті єдиного соціального внеску, Новокаховським Відділенням своєчасно і в повному обсязі виконано вимоги Закону України № 2464.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року адміністративний позов управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення від 26 березня 2018 року з прийняттям нового судового рішення – про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що при подачі платіжного доручення до банку із помилкою не можна вважати належним виконанням обов’язку позивачем по сплаті ЄСВ.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції – без змін.

Справу розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного провадження на підставі ст.ст. 257, 263 КАС України (ухвала від 28.02.18р. а.с.1).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Новокаховське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області (Відділення), відповідно до пункту 1.1. Положення про Новокаховське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, затвердженого наказом директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.01.2018, № 52-од є відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області.

Згідно платіжних доручень: від 15.08.2017 № 27, від 30.08.2017 № 90 та від 13.09.2017 № 166 Новокаховським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 41415623 одночасно з виплатою працівникам заробітної плати (платіжні доручення №№ 28, 29 від 15.09.2017 року; №№ 91,92 від 30.09.2017 року; №№ 167, 168 від 13.09.2017 року) відповідно до вимог частини 8 статті 9 Закону № 2464 було сплачено єдиний соціальний внесок у розмірі: 8470,00 грн., 9973,95 грн. та 10995,00 грн. відповідно, всього на загальну суму 29438,95 грн.

Зазначені кошти були списані з рахунку Відділення Управлінням Державної казначейської служби України у місті ОСОБА_3 16 серпня 2017 року, 31 серпня 2017 року та 14 вересня 2017 року, про що свідчать позначки на платіжних дорученнях, що містяться у матеріалах справи.

Проте, під час опрацювання бухгалтерської документації працівниками Відділення самостійно було виявлено технічну помилку в графі «Призначення», а саме у зазначених платіжних дорученнях зі сплати єдиного соціального внеску було помилково зазначено код установи, правонаступником якої є Відділення.

Новокаховське відділення у зв’язку із цим звернулось листами до Новокаховської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області та Головного управлінні Державної фіскальної служби у Херсонській області від 30.10.2017 №20-12-281 та14.11.2017 №20-12-336 відповідно, у яких зазначило про виявлену помилку та просило відобразити належним чином в своєму обліку зараховані кошти зі сплати ЄСВ в сумі 29499,61 грн., військового збору в сумі 1979,54 грн. та ПДФО в сумі 23745,51 грн. та щодо незастосування фінансових та штрафних санкцій щодо несвоєчасності, несплати або сплати не в повному обсязі єдиного соціального внеску.

Рішенням Головного управління ДФС у Херсонській області №0004441301 від 11.01.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Новокаховського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області застосовано штраф у розмірі 20%, що становить7242,92 грн. за період 21.09.2017 до 30.10.2017 та нараховано пеню у розмірі 343,03 грн. Загальна сума штрафної санкції становить 7585,95 грн.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що як встановлено, єдиний соціальний внесок Новокаховським Відділенням було сплачено вчасно та в повному обсязі, проте із помилковим зазначенням коду ЄДРПОУ у призначенні платежу, тому підстав для застосування до позивача фінансових санкцій і пені не було, внаслідок чого Рішення ДФС №0004441301 від 11 січня 2018 року є таким, що суперечить чинному законодавству та є протиправним.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі - Закон № 2464).

Відповідно до статті 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до ч.10 статті 25 Закону № 2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч.4 статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Приписами частини 5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Аналіз норм Бюджетного кодексу України дає підстави для висновку, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Разом з тим, поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року № 122, та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Пунктом 2.1 цього Положення про єдиний казначейський рахунок встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Зі змісту пунктів Положення про єдиний казначейський рахунок слідує, що всі сплачені податки і збори (обов'язкові платежі), в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування коштів на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.

Отже, з урахуванням того, що як встановлено вище, платіжні доручення мали в собі посилання на напрямок платежів – ЄСВ але допущено помилку в коді ЄДРПОУ у призначенні платежу, що в подальшому самостійно позивачем було виявлено та здійснено дії щодо сповіщення податкового органу, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги та вважає цілком обґрунтованою позицію суду першої інстанції з посиланням на правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 16.06.2015 по справі № 21-377а15, де зазначено, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.08.2018р. по справі № 821/1897/17, в якій залишив без задоволення касаційну скаргу податкового органу в аналогічній справі.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв’язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі залишити без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 18 вересня 2018 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

ОСОБА_1