Постанова № 76545499, 18.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
825/1459/18
Номер документу
76545499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1459/18 Суддя (судді) першої інстанції: Непочатих В.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Федотова І.В.

Сорочка Є.О.

при секретарі Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про: визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, починаючи з 01 січня 2014 року, з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7562,00 грн., за роботу в нічний час в сумі 246,56 грн., за роботу в засобах індивідуального захисту в сумі 462,39 грн., та разових премій в сумі 4300,00 грн., з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року адміністративний позов задоволено частково:

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії з 13 лютого 2018 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 13 лютого 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7562,00 грн., доплати за роботу в нічний час в сумі 246,56 грн., надбавки за роботу в засобах індивідуального захисту в сумі 462,39 грн., разових премій в сумі 4300,00 грн., з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 12 лютого 2018 року № 108.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та здійснені порушення вимог процесуального права, просить суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України без фіксації судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками судового процесу, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 01 січня 2014 року отримує пенсію за вислугу років в розмірі 61 % грошового забезпечення визначеного у довідці про додаткові види грошового забезпечення від 08 січня 2014 року № 1.

13 лютого 2018 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 12 лютого 2018 року № 108 до якої включено складові грошового забезпечення, а саме: матеріальна допомоги на оздоровлення, за роботу в нічний час, за роботу в засобах індивідуального захисту та разові премії, що були виплачені позивачу з січня 2012 року по грудень 2013 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, листом від 27 лютого 2018 року № 1466/03/В-12, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, вказавши на відсутність законних підстав для включення даних виплат у складові грошового забезпечення з яких здійснюється нарахування пенсії. Вказує, що виплати які мають компенсаційний характер, не включаються до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Вважаючи такі дії та рішення відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 12 лютого 2018 року № 108 з 13 лютого 2018 року, чим порушено права позивача на отримання пенсійного забезпечення в обсязі, передбаченому чинним законодавством з суми грошового забезпечення, вказаного у визначеній довідці.

Колегія суддів погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9 1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Згідно із ч. 1 ст. 101 Закону № 2011-XII, також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260.

Відповідно до пп.3 п.5 Постанови № 1294, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (щомісячних та одноразових, додаток № 27 до Постанови № 1294) до щомісячних видів грошового забезпечення віднесено, зокрема, доплата за службу в нічний час та надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначених доплати та надбавки визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 року за № 544/26989 (далі - Інструкція № 475).

Інструкцією № 475 в підпунктах 1, 4, 5 пункту 13 розділу ІV регламентовано, що особам рядового і начальницького складу, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу. Облік несення особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки. Виплата особам рядового і начальницького складу, що залучалися до служби в нічний час, доплати за службу у нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що допомога для оздоровлення, доплата за службу в нічний час, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, разова премія відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, за умови сплати з них єдиного внеску.

Водночас, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у наданій позивачем для перерахунку пенсії довідці про розмір грошового забезпечення, зазначено відомості про сплату з виплачених позивачу коштів єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача на невідповідність наданої позивачем довідки формі, визначеній Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, оскільки ним врегульовано порядок перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2011-XII.

Відповідно у відповідача відсутні правові підстави для неприйняття такої довідки для здійснення перерахунку пенсії позивача.

З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що при перерахунку пенсії позивачу повинні бути враховані допомога для оздоровлення, доплата за службу в нічний час, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, разова премія, що зазначені в довідці Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 12 лютого 2018 року № 108 та з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

У зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Н.М. Літвіна

Судді Є.О. Сорочко

І.В. Федотов

Повний текст постанови виготовлено 18 вересня 2018 року.