Рішення № 76543655, 18.09.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
161/14718/18
Номер документу
76543655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/14718/18

Провадження № 2-а/161/530/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 року

м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі

головуючого судді Івасюти Л.В.,

за участю секретаря судового засідання - Каліщук Л.Г.

представників позивачів- ОСОБА_4, ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

його представника ОСОБА_3

перекладача- Войчука М.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького прикордонного загону, Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина Бангладеш, зі слів, ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання та примусове видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

Луцький прикордонний загін, Управління ДМС України у Волинській області звернулися до суду із вищевказаним позовом , мотивуючи позов тим, що 15.09.2018 року о 06:10, на міжнародній трасі сполученням «Київ - Варшава» в районі н.п. Руда, на території Вишнівської об'єднаної територіальної громади Любомльського контрольованого прикордонного району Волинської області, на ділянці відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону в автомобілі типу бус марки «Вольксваген» р/н НОМЕР_1, прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» спільно з працівниками Любомльського відділу НП у Волинській області, в 25 км від Державного кордону України за спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску, без документів на право перетинання державного кордону було затримано громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, спільно з групою інших громадян Бангладеш в кількості шести осіб.

15.09.2018 року вищевказаного громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 , було затримано в адміністративному порядку, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення. Про затримання іноземця було повідомлено Департамент КС МЗС України через відсутність Посольства Бангладеш в Україні. Місце перебування паспорта затриманого громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 невідоме. 15.09.2018 року о 06:10 проінформовано чергового центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області м. Луцьк, заявка облікована в журналі обліку відділу управління службою Луцького прикордонного загону за № 160. На час подання позовної заяви у відповідача відсутній паспортний документ.

В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначають, що відповідач здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску без документів на право перетинання державного кордону України в групі осіб громадян Бангладеш в кількості шести осіб, тим самим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, на території України перебуває незаконно, та у нього відсутні паспортні документи», а саме: «Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства». Керівництвом Луцького прикордонного загону 16.09.2018 року було прийнято рішення про примусове повернення громадянина Бангладеш, зі слів, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України. Рішення начальника Луцького прикордонного загону іноземець не виконає через відсутність паспорту для законного перетинання державного кордону України, відсутність коштів на придбання квитків та має наміри в подальшому потрапити до країн Західної Європи незаконно перетнувши державний кордон України, тобто є всі обґрунтовані підстави вважати, що іноземець буде ухилятися від виїзду з України.

На даний час у відповідача відсутні грошові кошти для внесення застави. Також відсутні підприємство, установа чи організація, які взяли б іноземця на поруки. Беручи до уваги, що громадянин Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 був затриманий в групі осіб громадян Бангладеш в кількості шести осіб за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польщу, поза пунктом пропуску, без документів на право перетинання державного кордону, справжні документи, що посвідчують особу та документи, що надають право законного перетинання державного кордону України відсутні, тим самим зазначений іноземець порушив вимоги ст. ст. 9, 15, 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» , в зв'язку з чим є обґрунтовані підстави вважати, що він самостійно з України виїхати не в змозі та в подальшому буде намагатись повторно незаконно в'їхати до країн західної Європи. Копію адміністративного позову про примусове видворення та затримання відповідач з додатками отримав особисто, про що у останнього відібрано розписку.

Посилаючись на наведене, позивачі просять суд видворити за межі території України громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримати громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в адміністративному порядку з поміщенням у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України на термін до 6 місяців, (до 15.02.2019 року).

В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.

Відзиву від відповідача на позовну заяву не надходило.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, відповідача, дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази в обґрунтування своїх вимог та заперечень, установив таке.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлено, що 15.09.2018 року о 06:10, на міжнародній трасі сполученням «Київ - Варшава» в районі н.п. Руда, на території Вишнівської об'єднаної територіальної громади Любомльського контрольованого прикордонного району Волинської області, на ділянці відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону в автомобілі типу бус марки «Вольксваген» р/н НОМЕР_1, прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» спільно з працівниками Любомльського відділу НП у Волинській області, в 25 км від Державного кордону України за спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску, без документів на право перетинання державного кордону було затримано громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, спільно з групою інших громадян Бангладеш в кількості шести осіб.

Аналізуючи всі обставини щодо перебування та затримання відповідача на території України, суд установив таке.

15.09.2018 року громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, було затримано в адміністративному порядку на підставі ст. 263 КУпАП, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

Про затримання іноземця було повідомлено Департамент КС МЗС України (лист № 81/10436 від 16.09.2018) через відсутність Посольства Бангладеш в Україні. Місце перебування паспорта затриманого громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, який намагався незаконно перетнути кордон - невідоме.

Як випливає із матеріалів справи, 15.09.2018 року о 06:10 проінформовано чергового центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області м. Луцьк, заявка облікована в журналі обліку відділу управління службою Луцького прикордонного загону за № 160.

Судом встановлено, що у відповідача, станом на день розгляду справи, відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні» Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.

Частиною 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі, прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.

Як встановлено частинами 11-13 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ст. 26 Закону № 3773-VI, іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Як встановлено судом, рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, відносно відповідача прийнято 18.09.2018 року.

Згідно вимог ст. 30 п.1, 3, 4 Закону № 3773-VI, органи охорони державного кордону, можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Оскільки, як встановлено судом, відповідач здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску без документів на право перетинання державного кордону України в групі осіб громадян Бангладеш в кількості шести осіб, а тому, останній, своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП - на території України перебуває незаконно, та у нього відсутні паспортні документи обов'язкова наявність яких визначена ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме «Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства», де визначено, що в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, у звязку з чим керівництвом Луцького прикордонного загону 16.09.2018 року було прийнято рішення про примусове повернення громадянина Бангладеш, зі слів, ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України.

Рішення начальника Луцького прикордонного загону іноземець не виконає через відсутність паспорту для законного перетинання державного кордону України, відсутність коштів на придбання квитків та має наміри в подальшому потрапити до країн Західної Європи незаконно перетнувши державний кордон України, тобто є всі обґрунтовані підстави вважати, що іноземець буде ухилятися від виїзду з України.

Згідно з ч. 1, ч. 3 та 4 ст. 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі, прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Згідно з п. 1.8 інструкції «Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства» затвердженою наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби Безпеки України, від 23.04.2012 року № 353/271/150, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 21.05.2012 року № 806/21119 зі змінами внесеними наказом МВС України № 38/77 від 22.01.2018 року, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 24.04.2018 року № 482/31934, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.

Як випливає із змісту ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Судом встановлено, що у іноземця, на день розгляду справи, відсутні грошові кошти для внесення застави. Також відсутні підприємство, установа чи організація, які взяли б іноземця на поруки.

Враховуючи ті обставини , що громадянин Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, був затриманий в групі осіб громадян Бангладеш в кількості шести осіб за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польщу, поза пунктом пропуску, без документів на право перетинання державного кордону, справжні документи, що посвідчують особу та документи, що надають право законного перетинання державного кордону України відсутні, тим самим зазначений іноземець порушив вимоги ст. ст. 9, 15, 23 Закону № 3773-VI - є обґрунтовані підстави вважати, що він самостійно з України виїхати не в змозі та в подальшому буде намагатись повторно незаконно в'їхати до країн західної Європи.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованою вимогу позивачів про затримання та видворення громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки такі вимоги узгоджуються з матеріалами справи, наданими та перевіреними в судовому засіданні доказами, а також з нормами наведеного законодавства.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 243-246, 289, 370, 371 КАС України, ст.ст. 9, 16, 23, 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Затримати громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, в адміністративному порядку з поміщенням у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України на термін до 6 місяців (до 15.02.2019 року).

Видворити за межі території України громадянина Бангладеш, зі слів: ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення суду підлягає до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачами у справі є Луцький прикордонний загін ( м. Луцьк, вул. Стрілецька, 6, код ЄДРПОУ 14321661), Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ( м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586).

Відповідачем у справі є: громадянин Народної Республіки Бангладеш - ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1. Місце його тимчасового перебування: Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, адреса: Волинська область, Ківерцівський район с. Журавичі вул. Перемоги, 27.

Повне рішення суду складено 19.09.2018р.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Л.В.Івасюта