
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 138/1136/18
Головуючий у 1-й інстанції: Ясінський Ю.А.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
18 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Совгири Д. І. Драчук Т. О.
за участю:
секретаря судового засідання: Хлистун С.В.,
представників відповідача: Лобачова Г.І., Калабуна В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 11 липня 2018 року (м. Могилів-Подільський) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 06 квітня 2018 року №097106,
В С Т А Н О В И В :
в травні 2018 року ОСОБА_5 звернулась до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 06 квітня 2018 року №097106.
Рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 11 липня 2018 року адміністративний позов задоволено, а саме: скасовано постанову начальника 3 відділення ІПС відділу прикордонної служби "Могилів-Подільський" Сторожука Б.В. № 097106 від 06 квітня 2018 року про визнання ОСОБА_5 винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.203 КУпАП; закрито провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.203 КУпАП.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представники відповідача доводи апеляційної скарги підтримали в повному обсязі та за обставин викладених в ній просили суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати.
Позивач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь позивача в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що 06 квітня 2018 року інспектором прикордонної служби 2 категорії відділу прикордонної служби "Могилів-Подільський" Мосьпак А.І. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 097106 (а.с. 9). В даному протоколі зазначено, що 06 квітня 2018 року о 10 годині 15 хвилин в пункті пропуску для автомобільного сполучення "Могилів-Подільський-Отач" на напрямку "Вихід з України" виявлена громадянка Республіки Молдова ОСОБА_5, яка перевищила встановлений термін перебування іноземців в Україні на 2 доби, чим порушила п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України та вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.203 КУпАП.
Зазначений протокол був розглянутий начальником 3 відділення інспектором прикордонної служби відділу прикордонної служби "Могилів-Подільський" Сторожуком Б.В. За результатами розгляду протоколу винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 06 квітня 2018 № 097106 (а.с. 8). Вказаною постановою ОСОБА_5 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП, та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Вважаючи вказаний протокол протиправний, позивач звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням ст. 280 КУпАП, а відтак, підлягає скасуванню.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 16 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України. При цьому ч.3ст.9 даного Закону визначає, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Згідно з пп.2 п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Так, пунктом 5 Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2015 року № 884 (далі - Порядок), встановлено, що під час виїзду іноземця з території України посадова особа Держприкордонслужби перевіряє чи не перевищив він строк перебування на території України шляхом відрахування від дня фактичного виїзду 180 днів назад. Іноземець не порушив зазначений строк, якщо в межах цього 180-денного періоду він перебував на території України не більше 90 днів.
Разом з тим, згідно п.3 Порядку, під час в'їзду іноземця на територію України обчислення дозволеного йому строку перебування здійснює посадова особа Держприкордонслужби в пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України шляхом відрахування від дня фактичного в'їзду 180 днів назад. Іноземець не порушив зазначений строк, якщо в межах цього 180-денного періоду він перебував на території України не більше 90 днів.
Так, згідно пункту 7 Положення про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю "Гарт-1" Державної прикордонної служби України (далі - Положення № 810), власником системи "Гарт-1" та інформації, що в ній обробляється, є Адміністрація Держприкордонслужби.
Пунктом 9 Положення № 810 встановлено, що право розпоряджатися системою "Гарт-1" надається розпоряднику системи - начальнику зв'язку Державної прикордонної служби України.
Таким чином, отримання витягу з інформації, яка зберігається в системі "Гарт-1", можливе виключно з дозволу володільця даної системи, а саме - Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було направлено запит на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Адміністрації Державної прикордонної служби України з проханням направити на адресу прикордонного загону витяг з бази даних "Гарт-1/П" щодо фактів перетинання державного кордону України громадянкою Республіки Молдова ОСОБА_5 та інформації про спрацювання ПТР-90 відносно неї за період з 08.10.2017 року по 06.04.2018 року.
За результатами вказаного запиту на адресу відповідача надійшла відповідь з Головного центру обробки спеціальної інформації Адміністрації Державної прикордонної служби України за № Т/184-6332 від 26 липня 2018 року, якою надано витяг з наявною у цій базі даних інформацією щодо перетинання державного кордону України вказаною особою за період з 08.10.2017 року по 06.04.2018 року.
Окрім того, надано роз'яснення, що облік фактів спрацювання відносно осіб за базами даних ведеться в автоматичному режимі під час оформлення їх в пункті пропуску та зберігається на серверах ПТК АПК "Гарт-1/П" локально. В центральному сховищі даних ІТС "Гарт-1" облік фактів спрацювання відносно осіб за базою даних "Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні" не ведеться.
Крім того, у відповіді зазначено, що відповідно до рішення розпорядника системи з 02.04.2018 року припинено передавання інформації, яка міститься в базі даних "Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні" центрального сховища даних ІТС "Гарт-1" до ПТК АПК "Гарт-1/П" розгорнутих у органах охорони державного кордону. Натомість підрахунок термінів реєстрації паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон здійснюється у режимі "онлайн".
Відповідно до пп. 2.8.2 п. 2.8 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, під час здійснення стандартної перевірки документів іноземців та осіб без громадянства, потрібно додатково перевіряти під час виїзду з України: документи, передбачені частиною першою статті 15 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"; виконання вимог щодо дотримання встановлених законодавством правил і строків перебування в Україні (підраховується автоматизовано відповідно до Положення про базу даних "Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні", затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 27.05.2008 № 444 (далі - Положення № 444)).
Так, згідно п. 8 Положення № 444, база даних формується шляхом автоматизованого підрахунку кількості днів тимчасового перебування на території України іноземців та осіб без громадянства за інформацією про їх в'їзд в Україну та виїзд з України, що зберігається в базі даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України" (далі - База даних осіб), яка створена і функціонує відповідно до Положення про базу даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України", затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25 червня 2007 року № 472 ( z0765-07 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 липня 2007 року за № 765/14032.
Пунктом 10 Положення № 444 зазначено, що перевірка інформації за Базою даних здійснюється автоматично з використанням автоматизованих робочих місць "Інспектор" (стаціонарних, портативних, кишенькових) (далі - АРМ "Інспектор") ПТК АПК ІТС "Гарт-1" під час уведення інформації до Бази даних осіб посадовими особами підрозділів органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України, які в установленому порядку призначені і несуть службу в прикордонному наряді "Перевірка документів", шляхом асоціативного пошуку за такими реквізитами (з визначеним відсотком збігу даних):
прізвище та ім'я особи (латинськими літерами) - 90%;
дата народження - 100%;
громадянство - 100%;
серія і номер паспортного документа - 100%.
У разі збігу даних за цими реквізитами з даними, що зберігаються в Базі даних, на екрані АРМ "Інспектор" ПТК АПК ІТС "Гарт-1" з'являється відповідне інформаційне повідомлення з відображенням даних про особу із зазначенням коду ознаки інформації "ПТР" (перевищення іноземцем або особою без громадянства терміну реєстрації паспортного документа).
Судом встановлено, що 06.04.2018 року о 09:38:00 під час перетину кордону громадянкою Республіка Молдова ОСОБА_5 державного кордону України на вихід в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Могилів-Подільський-Отач" та здійснення процедури прикордонного контролю сталося спрацювання бази даних ІТС "Гарт-1" у зв'язку із збігом даних з реквізитів паспортного документу з даними, що зберігаються в Базі даних.
З аналізу витягу з бази даних "Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні" щодо фактів перетинання державного кордону України громадянкою Республіки Молдови ОСОБА_5 був складений відповідний підрахунок від 16.08.2018 року, яким встановлено, що термін перебування позивача на території України протягом останніх 180 днів станом на 06.04.2018 року склав 93 доби.
Колегія суддів зазначає, що вказані документи підтверджують те, що ОСОБА_5 було порушено пп.2 п.2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції не дослідив в повному обсязі всі обставини справи та прийшов до необґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова задовольнити повністю.
Рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 11 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 06 квітня 2018 року №097106 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 325 КАС України та згідно ст. 272 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 вересня 2018 року.
Головуючий Курко О. П. Судді Совгира Д. І. Драчук Т. О.