Постанова № 76543012, 12.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
826/4957/17
Номер документу
76543012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/4957/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шрамко Ю.Т.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Петрика І.Й.

суддів Собківа Я.М., Ключковича В.Ю.

при секретарі Кузьміній Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства ``Київпассервіс``

на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 року

у справі № 826/4957/17

за позовом Державного підприємства ``Національна енергетична компанія ``Укренерго`` в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області

до відповідача Акціонерного товариства ``Київпассервіс``

про стягнення штрафу,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства ``Київпассервіс`` в якому просив:

-стягнути з Державного підприємства ``Київпассервіс`` в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31114106700080, одержувач-УДКСУ у Богуславському районі, банк одержувача-ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018 ЄДРПОУ 37556042, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф у сумі 42500, 00 грн;

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що суд першої інстанції приймаючи рішення не врахував позицію відповідача, викладену в письмових поясненнях, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про достатність та достовірність доказів позивача, що призвело до ухвалення рішення з порушенням процесуальних та матеріальних норм,у зв'язку із наведеним просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу Державне підприємство ``Національна енергетична компанія ``Укренерго`` в особі відокремленого підрозділу ``Державна інспекція енергетичного нагляду України`` зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду від 13.07.2017 р. позовні вимоги задоволено, скасовано постанову про накладення штрафу. Пстановою Київського апеляційного адміністративного суду задоволено апеляційну скаргу Держенергонагляду задоволена, а рішення суду першої інстанції скасовано, таким чином, приймаючи рішення від 31.05.2018 року суд міста Києва виходив із встановлених іншими судами обставин, у зв'язку із наведеним просить відмовити Акціонерному товариству ``Київпассервіс`` у задоволення апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30 серпня 2016 року позивачем на підставі ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та акта від 30 серпня 2016 року №08/21-35-034 видано відповідачу припис №08/21-35-030, в якому викладено вимогу усунути порушення відповідно до наведеного в приписі переліку.

23 вересня 2016 року позивачем проведено захід державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті ДП "Київпассервіс" (Автобусна станція "Богуслав", м. Богуслав, вул. Острів, 1) предметом якого була перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме, припису від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 23 вересня 2016 року №08/20-07-050, яким встановлено ухилення від виконання вимог припису від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030.

Так, 11 жовтня 2016 року позивачем за результатами розгляду акту від 23 вересня 2016 року №08/20-07-050, на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" накладено на відповідача штраф у розмірі 42500,00 грн.

У зв'язку з тим, що позивачем не було добровільно сплачено штраф у розмірі 42500,00 грн., відповідач звернувся відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1, абз. 3 ч. 7 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Приписами п.п. 2 та 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312,(далі - Положення №1312), встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до п.п. 7 та 8 Положення №1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Згідно з абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та/або порушення умов ліцензій - штраф у розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приписами ч. 3 ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.

Згідно з п. 10 Положення №1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Суд першої інстанції задовольняючи позов мотивував своє рішення тим, що…

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем оскаржувалась у судовому порядку постанова позивача від 11 жовтня 2016 року №50.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року в адміністративній справі №826/16475/16 за позовом ПАТ "Київпассервіс" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області про скасування постанови від 11 жовтня 2016 року №50 позов задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року вказану вище постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ПАТ "Київпассервіс" відмовлено.

Так, виходячи з того, що в судовому порядку відповідачу було відмовлено у скасуванні постанови позивача від 11 жовтня 2016 року №50, вказана постанова є чинною.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що посилання відповідача на протиправність припису позивача від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030, перевірки ДП "Київпассервіс" та постанови позивача від 11 жовтня 2016 року №50, як на підставу для відмови у задоволенні позову, суд вважає необґрунтованими, оскільки належних доказів зазначеному ПАТ "Київпассервіс" суду не надано.

Щодо посилання апелянта на те, що позивачем неоднаково здійснювалось застосування норм права оскільки, як вбачається з постанови № 50 від 11.10.2016 р. на відповідача накладено штраф в розмірі 2500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 42 500 грн., а в той же час постановою № 2 від 18.01.2017 р. розмір штрафу становить 5 100 грн., що дорівнює 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що свідчить про невірність, необгрунтованість та не співмірність застосованих санкцій, та наголошення на те, що ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за одне і те ж сааме покарання, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається із постанови № 50 від 11.10.2016 р. на Державне підприємство ``Київпассервіс`` накладено штраф в розмірі 42 500 грн. за невиконання вимог припису інспекції Держенергонагляду у Київській області від 30.08.2016 р. за № 08/21-35-030. Згідно постанови № 2 Державне підприємство ``Київпассервіс`` накладено штраф в розмірі 5 100 грн. за невиконання вимог припису інспекції Держенергонагляду у Київській області від 23.09.2016 р. за № 08/20-07-063.

Таким чином, враховуючи вищезазначене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції та приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача штрафу у розмірі 42 500 грн.

Відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції постановлене з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 242,243, 250, 308, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства ``Київпассервіс`` - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.

Суддя - доповідач Петрик І.Й.

Судді Собків Я.М.

Ключкович В.Ю.