
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2018 рокуЛьвів№876/3501/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Затолочного В.С., Шавеля Р.М.,
при секретарі судового засідання: Герман О.В.
з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівського обласного військового комісаріату на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у справі №813/4300/17 (винесене головуючим суддею Грень Н.М. проголошене о 11:55 год. у м. Львові, повний текст складений 02.04.2018р.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату третя особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Львівського обласного військового комісаріату третя особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогами: визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо неналежного виконання судового рішення окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року у справі за № 466/8226/16-а в частині навмисного приведення в довідці величин виплат, що не відповідають чинному законодавству України; зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат підготувати і направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення на ОСОБА_1, яка поряд з іншими передбаченими законами грошовими виплатами, повинна включати: - щомісячну додаткову грошову винагороду за період листопад, грудень 2013 року в розмірі по 40% місячного грошового забезпечення, за період з 01.2014 року по нинішній час в розмірі по 60% місячного грошового забезпечення; - надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу; - премію - в розмірі 90% посадового окладу щомісячно, починаючи з 11.10.2013 року по 11.2015 року., в розмірі 400% посадового окладу щомісячно з 12.2015 року по 11.2017 року, для перерахунку і виплати йому пенсії з 11.10.2013 року, зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 23.05.2014 року у справі №466/2434/14-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 року зобов’язано Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок і виплату пенсії з 11.10.2013 року ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі постанов Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, №969 від 18.10.2010 року, №889 від 22.02.2010 року і наказів Міністра оборони України №595 від 15.11.2010 року, №145 від 26.02.2013 року, телеграм МО України НР 248/3/9/1/332 від 25.04.2013 року, від 12.02.2014 року. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного суду 17.05.2017 року зобов’язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення на ОСОБА_1 для перерахунку і виплати йому пенсії з 11.10.2013 року. Зазначає, що довідка про матеріальне забезпечення підготовлена та направлена до ГУ ПФУ для виконання постанови суду. Однак, позивач стверджує, що розмір перерахованої пенсії виявився меншим за попередній, що є неможливим, так як пов'язаний з введенням нового виду додаткового грошового забезпечення на підставі постанови КМУ від 22.09.2010 року №889. При видачі довідки від 24.05.2017 року для обчислення пенсії Львівський обласний військовий комісаріат вказав не вірні суми для розрахунку пенсії, зокрема надбавка за виконання особливо важливих завдань - 25%, в той час як така становить 50%, а також премія - 45%, хоча така згідно з наказами МО України з 10.2013 по 11.2015 року становила - 90%, а з 12.2015 року по 11.2017 року - 400%.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо неналежного виконання судового рішення окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року у справі за № 466/8226/16-а в частині приведення в довідці величин виплат. Зобов'язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати і направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення на ОСОБА_1, яка поряд з іншими передбаченими законами грошовими виплатами, повинна включати: щомісячну додаткову грошову винагороду за період листопад, грудень 2013 року в розмірі по 40% місячного грошового забезпечення, за період з 01.2014 року по теперішній час в розмірі по 60% місячного грошового забезпечення; надбавку за виконання особливо важливих завдань-в розмірі 50% посадового окладу; премію - в розмірі 90% посадового окладу щомісячно, починаючи з 11.10.2013 року по 11.2015 року в розмірі 400% посадового окладу щомісячно з 12.2015 року по 11.2017 року, для перерахунку і виплати йому пенсії з 11.10.2013 року. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Львівського обласного військового комісаріату судовий збір в сумі 1280 грн. 00 коп.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, у якій зазначає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню. Зокрема доводи апелянта зводяться до того, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017р. відповідачем виконана, Львівським ОВК підготовлена та направлено до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення позивача. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Головним управлінням Пенсійного Фонду України у Львівській області подано відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначає, що оскаржуване рішення є безпідставним та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, оскільки дія норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» поширюється виключно на тих пенсіонерів, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом, тобто до 09.04.1992р. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав з підстав наведених у скарзі та просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Позивач проти апеляційної скарги заперечив, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Представник третьої особи в судовому засіданні 18.07.2018р. апеляційну скаргу підтримав з підстав наведених у відзиві на апеляційну скаргу, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. ОСОБА_1 11.04.2014 року звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Львівський обласний військовий комісаріат, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії з 11.10.2013 року та зобов’язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з 11.10.2013 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі постанов Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, №969 від 18.10.2010 року і наказів Міністра оборони України №595 від 15.11.2010 року, №145 від 26.02.2013 року, телеграм МО України НР 248/3/9/1/332 від 25.04.2013 року, від 12.02.2014 року.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 23.05.2014 року у справі №466/2434/14-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 року, позов задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 11.10.2013 року відповідно; зобов’язано Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок і виплату пенсії з 11.10.2013 року ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі постанов Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, №969 від 18.10.2010 року, №889 від 22.02.2010 року і наказів Міністра оборони України №595 від 15.11.2010 року, №145 від 26.02.2013 року, телеграм МО України НР 248/3/9/1/332 від 25.04.2013 року, від 12.02.2014 року; допущено негайне виконання в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у користь ОСОБА_1 суми підвищеної пенсії за один місяць.
Управління ПФУ листом від 14.09.2015 року №9485/07-28 звернулося до Львівського ОВК, та повідомивши про вищезазначені обставини просило надати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для виконання вказаного рішення суду.
Львівський ОВК повідомив Управління ПФУ, що рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 23.05.2014 року у справі №466/2434/14-а носить зобов’язальний характер стосовно Управління ПФУ і не зобов’язує Комісаріат до вчинення будь-яких дій щодо забезпечення виконання даного рішення суду. Тому підстав для надання довідки немає.
ОСОБА_1 з метою отримання довідки про грошове забезпечення звернувся із позовом до Львівського окружного адміністративного суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017 року, зобов'язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення на ОСОБА_1 для перерахунку і виплати йому пенсії з 11.10.2013 року.
На виконання вказаної постанови суду Львівським обласним військовим комісаріатом видано довідку від 24.05.2017 року про матеріальне забезпечення ОСОБА_1
Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що відповідачем невірно визначено розмір матеріального забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у довідці від 24.05.2017р.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2).
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4).
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються (ч. 5).
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що довідки про перерахунок пенсії видаються відповідачем на підставі законодавства та в порядку затвердженому постановою Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Однак, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015, згідно з яким до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року не включається.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – ОСОБА_3) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі – особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1 Порядку).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі – державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2 Порядку).
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі – довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України – державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки – ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад – у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (п. 3 Порядку).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом №2011-XII.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до листа ЛОВК від 15.08.2017 року, при складенні довідки про матеріальне забезпечення для перерахунку пенсії включені додаткові види грошового забезпечення у середніх розмірах від максимальних розмірів виплат, зокрема надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірах до 50 % - у довідці 25%, щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі, що не перевищує 40% - у довідці 20%, премія – 90%, у довідці 15%.
Проте, згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 року №44 Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 році, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби становить – 50%.
Премія військовослужбовцям на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), – 450 відсотків посадового окладу.
Щомісячна додаткова грошова винагорода: у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби); інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення – у розмірах, визначених нормативно-правовими актами.
З врахуванням викладеного, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідачем невірно визначено розмір матеріального забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у довідці від 24.05.2017 року.
Враховуючи обставини справи, межі заявлених позовних вимог, здійснивши системний аналіз положень чинного законодавства України, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що викладені позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Львівського обласного військового комісаріату щодо неналежного виконання судового рішення окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року у справі за № 466/8226/16-а в частині приведення в довідці величин виплат та зобов'язання Львівський обласний військовий комісаріат підготувати і направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про матеріальне забезпечення на ОСОБА_1, яка поряд з іншими передбаченими законами грошовими виплатами, повинна включати : щомісячну додаткову грошову винагороду за період листопад, грудень 2013 року в розмірі по 40% місячного грошового забезпечення, за період з 01.2014 року по теперішній час в розмірі по 60% місячного грошового забезпечення; надбавку за виконання особливо важливих завдань - в розмірі 50% посадового окладу; премію - в розмірі 90% посадового окладу щомісячно, починаючи з 11.10.2013 року по 11.2015 року., в розмірі 400% посадового окладу щомісячно з 12.2015 року по 11.2017 року, для перерахунку і виплати йому пенсії з 11.10.2013 року належить задовольнити.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Львівського обласного військового комісаріату – залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у справі №813/4300/17 – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено 18.09.2018р.