Постанова № 76542911, 18.09.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
805/3638/18-а
Номер документу
76542911
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року справа №805/3638/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідач ОСОБА_1, суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 р. у справі № 805/3638/18-а (головуючий І інстанції Голуб В.А.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення № 65 від 05.06.2018 року незаконним та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3М.) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (далі – відповідач, УПФУ), в якому з урахуванням уточнення просить: визнати незаконним рішення відповідача № 65 від 05.06.2018 року щодо відмови в перерахунку йому основної пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 15.11.2017 року № 851 з дня опублікування та застосування її положень з 01.10.2017 року; зобов’язати відповідача провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату позивачу основної пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.3-6, 49-50).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 року відмовлено у задоволені позовних вимог (а.с.78-81).

Позивач, з рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с.84-85).

В обґрунтування скарги зазначено, що в розумінні ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі – Закон № 796-ХІІ), військовозобов’язані, призвані на військові збори належать до військовослужбовців-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі – Порядок № 1210) регламентовано, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Позивач та його представник у судове засідання не з’явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у їх відсутність.

18 вересня 2018 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення та перенесення розгляду справи на іншу дату після 27.09.2018 року, оскільки позивач немає можливості з’явитись в судове засідання через стан здоров’я, а представник перебуває за кордоном. Колегія суддів вважає, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки в обґрунтування неможливості явки позивача в судове засідання не надано належних доказів, явка позивача не визнавалась обов’язковою, позивач не позбавлений права залучити іншого представника, а суд не бачить перешкод для розгляду справи.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Позивач є інвалідом другої групи, що підтверджено копіями довідок МСЕК № 218224 від 26.06.2004 року, № 030542 від 24.05.2004 року та № 055910 від 24.05.2004 року, а також довідкою № 218224 від 26.06.2004 року з випискою з акту огляду у МСЕК № 010561 від 26.06.2004 року (а.с.8, 68-69).

Згідно експертного висновку від 20.04.2001 року № 20609/54-4, захворювання позивача, що призвело до встановлення інвалідності, пов’язано із виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.9).

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області як одержувач пенсії по інвалідності 2 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі фактичних збитків згідно Закону № 796-ХІІ.

Згідно виписки з військового квитка серії НУ № 5790359, позивач проходив строкову військову службу з 01.11.1971 року по 27.11.1973 року (а.с.21).

Відповідно до довідок з місця роботи ВАТ “Краматорське автотранспортне підприємство 11410” та військової частини, у період з 07.03.1988 року по 08.06.1988 року позивач виконував службові обов’язки у військовій частині 49903 в населених пунктах зони відчуження (а.с.10,65).

Вказане також підтверджено випискою з особового рахунку ОСОБА_3, та наказом ВАТ “Краматорське автотранспортне підприємство 11410” № 16 від 01.02.2005 року (а.с.63, 64).

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області листом від 10.04.2018 року № 119/Р-10-01-01 повідомлено, що оскільки в період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивач не проходив дійсну строкову службу, тому здійснити перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” немає законних підстав (а.с.11).

05 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно з постановою КМУ від 15.11.2017 р. № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.49)

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області № 65 від 05.06.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, на підставі ст. 59 Закону № 796-ХІІ, оскілки в період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивач не проходив дійсну строкову службу (а.с.44).

Суд першої інстанції, відмовивши у задоволенні позову, дійшов до висновку про відсутність у спірних правовідносинах підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, постановою КМУ від 15.11.2017 р. № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова № 851).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до статті 1 Закону № 796-ХІІ, закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно ст. 10 Закону № 796-ХІІ, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 49 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Матеріали справи свідчать, що позивачу пенсія призначена на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як особі, що має статус інваліда ІІ групи.

Статтею 59 вказаного Закону урегульовано порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 р. № 231-V, чинній до 01.10.2017 р. було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній з 01.10.2017 р. та на теперішній час, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Враховуючи вищезазначене, частина 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Водночас, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності одночасної сукупності наступних умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

При цьому, зазначена законодавча норма є чіткою та не передбачає можливості здійснення розширеного тлумачення.

Таким чином, у ч. 3 ст. 59 вказаного Закону в останній редакції розширено перелік категорій осіб, на яких розповсюджується така норма, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Разом з тим, не змінилась умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 р. по справі № 820/1148/18.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п. 1 вказаного Порядку № 1210 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = Зс х Кзс х Кв/100% (пункт 9 Порядку).

15.11.2017 року (після внесення змін до статті 59 Закону № 796-ХІІ) постановою Кабінету Міністрів України за № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесено зміни до Порядку, а саме: у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону № 796-ХІІ замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ, та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: "За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Суд зазначає, що Постановою КМУ № 851 та затвердженими нею змінами, передбачено таку обов'язкову умову, якій має відповідати особа для здійснення відповідного перерахунку його пенсії, як її участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, що кореспондується з вимогами Закону № 796-ХІІ.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ, та підлягає застосуванню до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

Матеріали справи свідчать, що позивач проходив дійсно строкову службу у період з 01.11.1971 року по 27.11.1973 року, а в період з 07.03.1988 року по 08.06.1988 року позивач був призваний та виконував службові обов’язки у військовій частині № 49903 в населених пунктах зони відчуження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що в сукупності з іншими обставинами даної справи виключає наявність достатніх та необхідних правових підстав для перерахунку його пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ.

Відповідно до частини 2 статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.

Суд звертає увагу апелянта, що доводи апеляційної скарги ґрунтуються на хибному трактуванні норм закону та застосуванні практики Верховного Суду України та висновках Конституційного Суду України висловленої у рішеннях які не стосуються спірних правовідносин, та були прийняті до внесення відповідних змін до закону, тобто, щодо іншої редакції закону. У даному випадку законодавець передбачив можливості перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, тільки для осіб які проходили дійсну строкову службу, тобто, без внесення відповідних змін до цього Закону, неможливо розповсюджувати ці норми при перерахунку пенсії на всі інші категорії осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС.

З огляду на викладене, суд вважає, що без внесення відповідних змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ щодо зміни або розширення переліку категорій осіб, на яких розповсюджується така норма, доводи апелянта щодо наявності в нього права на перерахунок пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, зокрема в редакції з 01.10.2017 р., є безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову та вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено обставини цієї справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 р. у справі № 805/3638/18-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 р. у справі № 805/3638/18-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 18 вересня 2018 року.

ОСОБА_4 ОСОБА_1

Судді І.Д. Компанієць

ОСОБА_5