
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 вересня 2018 року справа № 811/1430/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.,
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю. ,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року (суддя Хилько Л.І.) по справі №811/1430/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових частин заробітної плати, та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії з 01.02.2008 року з урахуванням зазначених складових частин заробітної плати та інших виплат.
В обґрунтування заявлених вимог посилалась на те, що перебуває на обліку у відповідача як отримував пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». При обчисленні розміру пенсії не були враховані усі складові заробітної плати, а саме премія та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань). З цього приводу позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але 23.02.2018 року у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. Вважаючи таку відмову неправомірною ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року позов задоволено. Рішення суду фактично мотивовано правом позивача, при обчисленні розміру пенсії, на врахування усіх складових заробітної плати, які ним фактично отримувались та з яких сплачувалися внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що відповідно до ст..33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань не входить до складових заробітної плати, у зв'язку з чим такі виплати не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії. Також, пославшись на Закони України від 02.03.2015р. №213 – VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та від
10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», з набранням чинності якого втратили чинність, зокрема, норми ст.37-1 Закон України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу", відповідач вказує на відсутність підстав для перерахунку позивачу пенсії відповідно до норм пенсійного законодавства, діючого на час звернення позивача із заявою про проведення такого перерахунку.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу».
Під час перерахунку пенсії з 01.02.2008р. Управлінням до розрахунку було прийнято довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №38/05 від 19.03.2008р., видану ДПІ м.Кіровограда, згідно з якою заробітна плата позивача складала 3513,22 грн. в тому числі: посадовий оклад – 1117,00 грн., надбавка за ранг – 100,00 грн., надбавка за вислугу років – 365,10грн., надбавка за високі досягнення у праці – 771,27 грн., премія – 1159,85 грн. (а.с.25).
08.02.2018р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв’язку з тим, що при обчисленні розміру пенсії до уваги не були прийняті усі складові заробітної плати, що підтверджується довідкою від 06.02.2018р. №10/05, видану Кропивницькою ДПІ у Кіровоградській області. Згідно вказаної довідки: посадовий оклад 1117,00 грн., надбавка за ранг – 100,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) – 365,10 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (48,75%) – 771,27 грн., премія (150,63%) – 1159,85грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) – 585,54 грн. З усіх складових заробітної плати сплачено внески на обов’язкове пенсійне страхування (а.с.10).
Листом № 94/Т-11 від 23.02.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило у перерахунку пенсії з посиланням на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не являються складовими заробітної плати, у зв’язку з чим не включаються в розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, доплати за високі досягнення у праці, на які нараховувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11, від 28.05.2013р. у справі №21-97а13, від 04.03.2014р. у справі №21-14а14, постанові Верховного Суду від 04.05.2018р. (справа №404/8163/16-а).
Відносно посилань заявника апеляційної скарги на положення Законів України від 02.03.2015р. №213 – VІІІ та від 10.12.2015 №889-VIII, які, на його думку, не дають правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у спірному випадку, колегія суддів вважає за необхідне зазначити те, що у спірному випадку, судом першої інстанції зобов’язано здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення, при цьому, з урахуванням законодавства, яке діяло на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії
Таким чином, посилання УПФУ на нормативно-правові акти, які не були чинні на момент призначення позивачу пенсії, не мають правового значення під час вирішення даної справи.
Посилання заявника апеляційної скарги на те, що на його думку надана позивачем для перерахунку пенсії довідка не відповідала затвердженій формі, суд апеляційної інстанції також вважає такими, що не спростовують право позивача на перерахунок пенсії, оскільки такі доводи не спростовують самого факту отримання позивачем тих сум у складі заробітної плати, які не увійшли до розрахунку пенсії та з яких фактично були сплачені внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що наведені відповідачем аргументи не спростовують обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо права позивача, при обчисленні розміру пенсії, на врахування усіх складових заробітної плати, які ним фактично отримувались та з яких сплачувалися внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв’язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, 321, 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року по справі №811/1430/18 – без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повне судове рішення складено 18.09.2018р.
Головуючий суддя: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк