
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 року справа №812/407/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),
суддів Міронової Г.М., Ястребової Л.В.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 03 липня 2018 року в адміністративній справі №812/407/17 (головуючий у 1 інстанції Кускова Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням остаточно уточнених позовних вимог (а.с.20-22 т.3) просив зобов’язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити позивачу з 01.01.2016 року перерахунок пенсії з урахуванням до неї нового посадового окладу в розмірі 2700 грн, окладу за спеціальне звання в розмірі 2200 грн, надбавки за вислугу років 45% в розмірі 2205 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% в розмірі 405 грн та згідно з приміткою до догадка 2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - усі інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що були встановлені КМУ за відповідною посадою позивача на момент перерахунку пенсії, які враховуються згідно із ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а саме надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% та премію в розмірі 70% і відповідно встановити позивачу з цієї дати новий розмір пенсії, а також нарахувати та виплатити з цієї дати заборгованість по пенсії.
В обґрунтування позову зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
ОСОБА_2 №2262 передбачено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Однак пенсійний орган протиправно не здійснює перерахунок пенсії позивача, посилаючись на відсутність коштів в державному бюджеті.
Рішенням Біловодського районного суду Луганської області від 03 липня 2018 року позов задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки ОСОБА_3 комісії ГУ МВС України в Луганській області про розмір грошового забезпечення від 28.04.2017 № 702/1-ЛК для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Не погодившись з судовим рішенням відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
1. На час отримання пенсійним органом довідки від 28.04.2017 року відповідач не мав можливості здійснити позивачу перерахунок пенсії в зв’язку з відсутністю роз’яснень стосовно розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії на рівані постанов Кабінету Міністрів України, та відсутністю коштів у державному бюджеті на фінансування даного перерахунку пенсій.
2. Перерахунок та виплата пенсії позивача здійснено на підставі довідки від 16.03.2018 року згідно з нормами статті 63 ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, та з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103.
Проте обов’язок виплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виникає у пенсійного орган тільки з 01.01.2019 року відповідно до пстанови КМУ №103.
Позивачем судове рішення не оскаржується.
Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС за вислугою років, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію на підставі ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) (а.с.15 т.1)
Листом від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою КМУ № 988, з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві (а.с.30-32 т.1).
На підставі списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с.2-7 т.2), направленого до ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській області, на адресу відповідача 22.05.2017 року надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 28.04.2017 №702-ЛК, видана ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (а.с. 84 т.1).
Згідно вказаної довідки встановлено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно ст. 63 ОСОБА_2 № 2262, Постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 за нормами, чинними на 01 січня 2016 року.
Однак пенсійний орган не здійснив перерахунок пенсії позивача за довідкою від 28.04.2017 року, зазначив у листі від 31.01.2018 року вих. №1315/03-03, що перерахунок пенсії буде можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк. спр. 52, т.3).
Станом на час розгляду справи позивачу не було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від 28.04.2017 №702-ЛК.
21.03.2018 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка №323-ЛК від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) стосовно ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов КМУ від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 (а.с. 67 т.3).
Згідно протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 загальний розмір пенсії перерахований і складає 5283,29 грн щомісячно (арк. спр. 66 т.3).
При цьому зазначено, що різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 59372,88 грн. Вказана сума буде виплачуватись частинами, а саме: з 01.01.2019 по 31.12.2019 по 1236,94 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - по 2473,87 грн.
Довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 10.04.2018 №4658/07 підтверджено, що на виконання постанови КМУ № 103 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії МВС України у Луганській області від 16.03.2018 № 323-ЛК та 23.03.2018 виплачена доплата до пенсії січня 2018 року 2473,87 грн; до пенсії лютого 2018 року 2473,87 грн, до пенсії березня 2018 року 2473,87 грн. (а.с. 84 т.3).
Оцінка суду.
Спірним питанням в даній справі є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ОСОБА_2 № 2262-XII у зв’язку з відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ОСОБА_2 № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 ОСОБА_2 № 2262-XII (у редакції ОСОБА_2 від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2.
Таким чином, згідно наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” (далі – Закон № 900-VIII) статтю 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_2, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Статтею 51 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим ОСОБА_2 для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами № 988 та № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” (далі – Постанова № 947) Кабінет Міністрів України встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
З урахуванням вищенаведених норм, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови № 988 у визначений судом термін.
На день набрання чинності ОСОБА_2 № 900-VIII Постанова № 988 діяла і була чинною на день звернення позивача до відповідача з питанням перерахунку пенсії, до суду із зазначеним позовом та до прийняття Постанови № 103 від 21 лютого 2018 року.
Поряд з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262-XII визначено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі – Порядок № 45).
Згідно пункту 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2 № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Після отримання вказаного повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як вже зазначалось, позивачу ОСОБА_3 комісією Головного управління МВС України у Луганській області видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 28.04.2017 року №702-ЛК (а.с. 23 т.3).
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії, який буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Проте, відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Окрім того, згідно зі статтею 51 ОСОБА_2 № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Відтак, відповідач не мав законодавчо встановлених підстав для відмови у перерахунку пенсії позивачу при наявності вищевказаної довідки.
Отже, оскільки вказаний вище порядок звернення за здійсненням перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, однак такого перерахунку не здійснив, чим допустив бездіяльність.
При цьому суд зазначає, що відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за постановою № 988 не може бути законною підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, що порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 08 листопада 2005 року).
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та ОСОБА_2 № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 ОСОБА_2 України № 2262-ХІІ.
Така ж позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили. При цьому, Верховним судом було вказано, що згідно зі статтею 51 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Стосовно доводів пенсійного органу про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, суд зазначає наступне.
Порядок перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 103, регулює питання відносно виплат, визначених станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704.
В свою чергу, предметом оскарження у даній адміністративній справі є бездіяльність відповідача та зобов’язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розмірів виплат, які були визначені станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.
В свою чергу прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 у лютому 2018 року ніяким чином не спростовує факту протиправної бездіяльності відповідача за період з січня 2016 року.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено жодного закону чи підзаконного нормативного акту, який би свідчив про наявність підстав, які б звільняли відповідача від законодавчо визначеного обов’язку перерахунку пенсії за умови підвищення відповідних виплат у січні 2016 року.
Таким чином, порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, не є предметом спору у даній справі, а доводи відповідача з цього приводу - безпідставними.
За таких обставин, посилання відповідача на те, що ним вже здійснений перерахунок пенсії згідно нової довідки відповідно до вимог постанови № 103, є неприйнятними.
Дійсно, пункт 1 вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 103 містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із ОСОБА_2 № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Тобто, постановою Кабінету Міністрів України № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2016 по 24.02.2018, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” (далі-Порядок №45).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 ОСОБА_2 № 2262.
Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок “виплати” перерахованих пенсій, як це вказано в постанові від 21.02.2018 № 103.
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_2 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Статтею 92 Конституції України унормовано, що виключно законами України визначаються:
1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
ОСОБА_2 № 2262 (а саме: ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_2, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_2.
ОСОБА_2 № 2262 (а саме: ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 р. № 103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_2, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_2.
Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.
Посилання відповідача-пенсійного органу на відсутність підстав щодо використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнено з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018, щодо недійсності довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які були направлені до ГУ ПФУ в Донецькій області в 2017 році, судом до уваги не приймається, оскільки, по-перше вищевказаний документ носить рекомендаційний характер, а по-друге, вищезазначені зміни, в даному випадку, не стосуються спірних правовідносин, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 103 прийнята 21.02.2018 року, а бездіяльність відповідача щодо не здійснення позивачу перерахунку його пенсії виникла ще у 2017 році.
На час звернення позивача до Пенсійного органу довідка була чинна.
Суд апеляційної інстанції не приймає також до уваги посилання відповідача, що перерахунок пенсій можливо здійснювати лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки вказана обставина не впливає на наявність права у позивача на перерахунок пенсії та на обов’язок відповідача провести такий перерахунок.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, згідно рішень ЄСПЛ “Сук проти України”, “Кечко проти України” та Бурдов проти Росії” державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
Згідно з частиною третьою статті 51 ОСОБА_2 України № 2262-ХІІ (у редакції ОСОБА_2 України від 15 липня 2015 року № 614, який набрав чинності 1 січня 2016 року) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, яким внесено доповнення до статті 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ, не проведений з 1 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 ОСОБА_2 України № 2262-ХІІ, а бездіяльність відповідача носить триваючий характер.
Частиною 1 статі 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідачем не доведено, що не виплативши пенсію позивачеві відповідно до ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 та довідки № 7677 від 23.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області починаючи з 1 січня 2016 року пенсійний орган діяв правомірно.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Як визначено п. 3 ч.6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 12, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 03 липня 2018 року в адміністративній справі №812/407/17 – залишити без задоволення.
Рішення Біловодського районного суду Луганської області від 03 липня 2018 року в адміністративній справі №812/407/17 – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 18 вересня 2018 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 18 вересня 2018 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Г.М. Міронова
ОСОБА_4