Постанова № 76542484, 18.09.2018, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
924/186/18
Номер документу
76542484
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року Справа № 924/186/18

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Коломис В.В. , суддя Огороднік К.М.

при секретарі судового засідання Полюхович І.Г.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 - представника за довіреністю від 15.12.2017 року №02-14-1824

відповідача: не з'явився

прокурора: Гончар І.О., посвідчення №046669, ОСОБА_2, посвідчення №031428.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Класт" на рішення господарського суду Хмельницької області, ухваленого 05.06.18р. суддею Виноградовою В.В. о 10:29 у м.Хмельницькому, повний текст складено 08.06.18р. у справі №924/186/18

за позовом заступника прокурора Хмельницької області, м. Хмельницький, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Класт", м. Хмельницький

про внесення змін до договору оренди землі від 28.12.2009 р. №040974200384, укладеного між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Класт"

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Класт" про внесення змін до договору оренди землі від 28.12.2009 р. №040974200384, укладеного між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Класт": п. 5 викласти в новій редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 15185823 грн. (п'ятнадцять мільйонів сто вісімдесят п'ять тисяч вісімсот двадцять три гривні)"; п. 9 викласти в новій редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 515551,1 грн. (п'ятсот п'ятнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят одна гривня десять копійок, що становить 3 (три) відсотки під площадками, проїздами та 4,5 (чотири цілих п'ять десятих) відсотка під реконструкцію складського приміщення від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 13050200, одержувач: міський бюджет".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що всупереч Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. №489, відповідачем не внесені зміни до договору оренди землі від 28.12.2009 р. №040974200384 в частині розміру її нормативної грошової оцінки, що безпосередньо впливає на розмір орендної плати.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 05.06.2018 року у справі №924/186/18 позов задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 28.12.2009 р. №040974200384, укладеного між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Класт": п. 5 викласти в новій редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 15185823 грн. (п'ятнадцять мільйонів сто вісімдесят п'ять тисяч вісімсот двадцять три гривні)"; п. 9 викласти в новій редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 515551,1 грн. (п'ятсот п'ятнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят одна гривня десять копійок, що становить 3 (три) відсотки під площадками, проїздами та 4,5 (чотири цілих п'ять десятих) відсотка під реконструкцію складського приміщення від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 13050200, одержувач: міський бюджет".

Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Класт" на користь прокуратури Хмельницької області 1762,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Обґрунтовуючи рішення, суд першої інстанції з посиланням на ст.ст. 1, 13, 15, 21 Закону України "Про оренду землі", ст.ст.288, 289 Податкового кодексу України, Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 р. яким затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, ст. 23 Закону України „Про оцінку земель”, п. 13 договору оренди землі, ст. 651 ЦК України вказав, що нормативна грошова оцінка землі використовується для визначення розміру орендної плати, а розмір орендної плати є істотною умовою договору, вказівка у договорі на нормативну грошову оцінку землі в розмірі 2860084,00 грн. суперечить дійсному розміру нормативної оцінки. Крім того, суд зазначив, що зі зміною нормативної грошової оцінки землі з 2860084,00 грн. на 15185823,00 грн. розмір орендної плати, який є істотною умовою договору, змінюється з 97098,42 грн. на 515551,10 грн.. Наявність у договорі п. 13, а також зміна нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки є підставою внесення відповідних змін до договору оренди. А тому, прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Не погодившись із прийнятим рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю "Класт" звернулося із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Хмельницької області від 05.06.2018 року у справі №924/186/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Вважає його прийнятим на підставі не повністю досліджених доказів.

В обґрунтування посилається на ст. 13 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 651, 652 ЦК України зауважує, що новий розмір орендної плати відповідно до інформації Хмельницької міської ради від 01.03.2018р. №12-944-02-14 становить 515551,1 грн., запропонована зміна обставин та умов договору оренди землі є такою суттєвою, що якби ТОВ «Класт» могло б це передбачити раніше, то не уклало б договір взагалі або уклало б його на інших умовах. Звертає увагу, що товариство не може прийняти нові умови договору оскільки це завдасть матеріальних збитків та в подальшому може спричинити скорочення кількості працівників.

У відзиві на апеляційну скаргу, прокуратура Хмельницької області наводить свої міркування на спростування доводів скаржника та вказує на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Серед іншого вказує, що згідно із витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.02.2018 №18-22-0.33-1000/116-18, проведеного головним спеціалістом відділу у Хмельницькому районі головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оновлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 17609 кв.м., що розташована по вул.Курчатова, 8/6А, у м. Хмельницькому, становить 15185823 гривень.

Відповідно до інформації Хмельницької міської ради від 01.03.2018 №12-944-02-14, наданої на запит прокуратури області, з урахуванням нової нормативної грошової оцінки на 2018 рік мінімальний розмір орендної плати за використання вказаної земельної ділянки - 515551,1 гри,, що становить З відсотки під площадками, проїздами та 4,5 відсотки під реконструкцію складського приміщення від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Листом міської ради від 21.11.2017 №3367/02-01-15 повідомлено директора ТОВ «Класт» про необхідність внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки для приведення розміру орендної плати у ньому у відповідність до вимог законодавства.

З посиланням на п. 13 договору оренди землі від 28.12.2009 №040974200384, ст. ст. 15, 21,30 Закону України «Про оренду землі», ст. 651 ЦК України, ст. ст. 271, 288 Податкового кодексу України прокурор зауважує, що наявність у договорі вказаних умов, а також факт законодавчої зміни нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки є підставою внесення відповідних змін.

Вказує, що прокурором при зверненні до суду до позовної заяви долучено усі належні та допустимі докази, що обґрунтовують позовні вимоги та мають значення для вирішення справи.

Просить залишити рішення господарського суду Хмельницької області від 05.06.2018 року без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.

Відзиву на апеляційну скаргу від Хмельницької міської ради не надійшло, що відповідно до ч.9 ст. 165 ГПК України не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними матеріалами.

Відповідач не скористався правом участі під час апеляційного перегляду справи та не забезпечив явку свого представника у судове засідання апеляційного господарського суду, хоча про час та місце апеляційного перегляду справи повідомлений заздалегідь та належним чином (а.с. 210).

Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представника відповідача, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника останнього, за наявними у справі доказами.

Прокурори та представник позивача заперечили проти задоволення апеляційної скарги з підстав викладених у відзивах та надали пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просять рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурорів, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з`ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення суду залишити без змін, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 р. №39 товариству з обмеженою відповідальністю “Класт” надано земельну ділянку по вул. Курчатова, 8/6А площею 17609 м.кв. для обслуговування приміщення складу (договір купівлі-продажу від 24.12.2004 р. №6584, рішення 12 сесії міської ради від 26.06.2007 р. №43) в короткострокову оренду терміном на 5 років (п. 9 рішення, п. 27 додатку 2 рішення).

28.12.2009 р. між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю “Класт” (орендар) укладено договір оренди землі №040974200384 (далі-договір), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення дев'ятнадцятої сесії міської ради від 06.08.2008р. № 39 із земель промисловості, що знаходиться в м. Хмельницькому, по вул. Курчатова, 8/6А.

У п. 2 договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 17609 м.кв., забудовані землі.

Відповідно до п. 3 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - тимчасова споруда (металева) площею 4636 м.кв., а також інші об'єкти інфраструктури - площадки, проїзди площею 12973 м.кв..

Земельна ділянка передається в оренду разом з тимчасовою спорудою (металевою) площею 4636 м.кв. (п. 4 договору).

За умовами п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4719518,00 грн..

Згідно із п. 8 договору договір укладено на 5 років до 06.08.2013 р., після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

П.п. 9, 10 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно ст. 22 ЗУ „Про оренду землі" та розмірі 212378,31 грн. в рік, що становить 4,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок № 33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 13050200, одержувач: міський бюджет. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

У п. 13 договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. п. 15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування приміщення складу; цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості.

Пунктом 36 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є, зокрема, план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); витяг з рішення Хмельницької міської ради; витяг (довідка) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (п. 43 договору).

Договір підписаний сторонами, скріплений відтисками їхніх печаток, містить відмітку про реєстрацію у Хмельницькій РФ ДП "ЦДЗК" від 28.12.2009 р. за №384.

У підписаному сторонами договору розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 11.03.2009 р. (для обслуговування приміщення складу) визначено розмір орендної плати за земельну ділянку площею 17609 м.кв. по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому в сумі 212378,31 грн., нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 4719518,00 грн..

Згідно із витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.03.2009 р. №1963/01-15 нормативна грошова оцінка площею 17609 м.кв. по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому для обслуговування приміщення складу становить 4719518,00 грн.

Рішенням сорокової сесії Хмельницької міської ради від 03.11.2010 р. №14 вирішено внести зміни в п. 27 графу 4 додатку 2 рішення 19 сесії міської ради від 06.08.2008 р. №39, замінивши слова "для обслуговування приміщення складу" на слова "на реконструкцію приміщення складу" відповідно до поданого клопотання ТОВ "Класт". Внести зміни до договору оренди землі від 28.12.2009 р., виклавши п. 15 в новій редакції "Земельна ділянка передається в оренду на реконструкцію приміщення складу".

20.05.2013 р. сторонами укладено додаткову угоду №08-02-2013/983043 до договору, згідно з якою п. 5 договору виклали в редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2860084,00 грн. Пункт 9 виклали в редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно ст. 22 ЗУ „Про оренду землі" та розмірі 97098,42 грн. в рік, що становить 3 відсотка під площадками, проїздами та 4,5 відсотка під реконструкцію складського приміщення від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок № 33218812700002, МФО 815013, ЄДРПОУ 38045529, код платежу 13050200, одержувач: УДКСУ у м. Хмельницькому (м. Хмельницький)". Пункт 15 договору виклали в редакції: "Земельна ділянка передається в оренду на реконструкцію приміщення складу". Невід'ємною частиною додаткової угоди є: витяг з рішення сорокової сесії міської ради від 03.11.2010 р. №14; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.04.2013 р.; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 17.04.2013 р.

У розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 17.04.2013 р. (на реконструкцію приміщення складу) визначено розмір орендної плати за земельну ділянку площею 17609 м.кв. по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому в сумі 97098,42 грн. (33887,70 грн. (4,5%) та 63210,72 грн. (3%)), нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 2860084,00 грн. (753060,12 грн. та 2107023,88 грн. відповідно).

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.04.2013 р. №4-1-5/1477 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 17609 м.кв. по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому на реконструкцію приміщення складу становить 2860084,00 грн.

28.08.2013 р. Хмельницька міська рада прийняла рішення №56, відповідно до якого вирішила поновити договір оренди №040974200384 від 28.12.2009 р., укладений з ТОВ "Класт" щодо оренди земельної ділянки площею 17609 кв.м. по вул. Курчатова, 8/6А (6810100000:14:002:0060) на 10 років шляхом укладення додаткових угод на тих самих умовах, крім розміру орендної плати, яка змінюється на підставі рішень другої сесії міської ради від 15.12.2010 р. №20, дев'ятнадцятої сесії міської ради від 29.08.2012 р. №64, нормативної грошової оцінки та терміну оренди (п. 3 рішення, п. 17 додатку 2 рішення).

07.04.2014 р. сторони договору уклали додаткову угоду №497-02-2104/983043, якою вирішили поновити договір оренди землі №040974200384 від 28.12.2009 р. на новий термін на 10 років до 06.08.2023 р.. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Невід'ємною частиною додаткової угоди є витяг з рішення двадцять сьомої сесії міської ради від 28.08.2013 р. №56.

Листом від 21.11.2017 р. №3367/02-01-05 управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернулось до ТОВ "Класт" та повідомило, що на підставі змін коефіцієнтів, внесених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. №489, яким затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, необхідно привести у відповідність нормативну грошову оцінку наданої в оренду земельної ділянки, звернувшись із заявою про проведення розрахунку та виготовлення проекту додаткової угоди до договору.

У матеріалах справи міститься витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.02.2018 р. №18-22-0.33-1000/116-18, в якому визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому площею 17609 м.кв., кадастровий номер 6810100000:14:002:0060 із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд будівельних організацій та підприємств житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови в розмірі 15185823,00 грн..

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Класт" (орендар) укладено договір оренди землі №040974200384 від 28.12.2009 р. (зі змінами від 20.05.2013 р., від 07.04.2014 р.), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель промисловості, що знаходиться в м. Хмельницькому, по вул. Курчатова, 8/6А, площею 17609 м.кв.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно із пунктом 14.1.125 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина 2 статті 20 вказаного Закону).

Відповідно до п.п. 288.1, 288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Разом з тим, базою оподаткування відповідно до статті 271.1.1 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового Кодексу.

Відповідно до п.п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 р. затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (застосовується з 1 січня 2017 року), яким змінено коефіцієнти, що застосовуються для обрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

У п. 1 розділу 3 Порядку зазначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

При цьому таким центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (п. 1 р. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.15 № 15), яка здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.02.2018 р. №18-22-0.33-1000/116-18, виданого відділом у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Курчатова, 8/6А в м. Хмельницькому площею 17609 м.кв., кадастровий номер 6810100000:14:002:0060 із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд будівельних організацій та підприємств житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови визначена в розмірі 15185823,00 грн..

Оскільки, нормативна грошова оцінка землі використовується для визначення розміру орендної плати (ст. 289 ПК України), а розмір орендної плати є істотною умовою договору, вказівка у договорі на нормативну грошову оцінку землі в розмірі 2860084,00 грн. суперечить дійсному розміру нормативної оцінки.

Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно із ч.ч.1, 2 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що, передбачивши умови про перегляд розміру орендної плати в п. 13 договору, сторони тим самим погодили можливість таких змін в розумінні ст. 651 ЦК України.

При цьому, зі зміною нормативної грошової оцінки землі з 2860084,00 грн. на 15185823,00 грн. розмір орендної плати, який є істотною умовою договору, змінюється з 97098,42 грн. на 515551,10 грн.

Відповідно до наведених вище положень чинного законодавства нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового кодексу України. (До аналогічного висновку дійшов і Верховний суду у складі колегії суддів касаційного господарського суду у своїй постанові від 06.06.2018р. у справі №903/918/16).

Таким чином, внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки, у зв'язку з законодавчою зміною граничного розміру орендної плати відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки.

За наведеного, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позову.

Враховуючи викладене, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, ґрунтуються на його власній оцінці та спростовуються наведеними та встановленими судом обставинами справи.

А тому, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 05.06.2018р. у даній справі прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Класт" на рішення господарського суду Хмельницької області від 05 червня 2018 року по справі №924/186/18 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 05 червня 2018 року по справі №924/186/18 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку, встановленому ст. ст. 287-291 ГПК України.

4. Справу №924/186/18 повернути до господарського суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "19" вересня 2018 р.

Головуючий суддя Миханюк М.В.

Суддя Коломис В.В.

Суддя Огороднік К.М.