
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/3791/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес-плюс» про стягнення штрафу, -
в с т а н о в и в :
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (місце знаходження: 01010, м.Київ, вул.Московська, буд.8, корп.30) звернулась до суду з позовом до Сільськогосподарського ТзОВ «Прогрес-плюс» (місцезнаходження: 80650, Львівська обл., Бродівський р-н, с.Гаї), в якому просить суд стягнути з Сільськогосподарського ТзОВ «Прогрес-плюс» (ЄДРПОУ 30472034) штраф у розмірі 2 000 грн. 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено штрафу, застосованого постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.05.2018 №217-ЦА-УП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідач у визначений законом строк подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Заперечення мотивує тим, що у відповідь на постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05.03.2018 №12/03/6948 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідачем надіслано лист про повідомлення позивача щодо розміщення 15.03.2018 необхідної особливої інформації в мережі Інтернет та повідомлено причини не розміщення такою інформації на веб-сайті вчасно.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.
Сільськогосподарське ТзОВ «Прогрес-плюс» 29.01.2018 подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісії) особливу інформацію (відомості про зміну складу посадових осіб емітента, дата вчинення дії – 23.01.2018) у електронному вигляді з реєстраційним номером - 94072.
На титульному аркуші зазначеної особливої інформації вказано адресу сторінки в мережі Інтернет на якій оприлюднена особлива інформація.
17.04.2018 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо відповідача.
Відповідно до акту від 26.04.2018 № 235-ЦА-УП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено, що станом на 17.04.2018 на зазначеній відповідачем сторінці в мережі Інтернет особлива інформація відомості про зміну складу посадових осіб емітента, дата вчинення дії – 23.01.2018) відсутня. Зазначено, що таким чином, Сільськогосподарське ТзОВ «Прогрес-плюс» подало до Комісії недостовірну особливу інформацію.
04.05.2018 уповноваженою особою Комісії винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постановою Комісії від 21.05.2018 № 217-УА-П-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, за подання недостовірної інформації до Комісії застосовано щодо Сільськогосподарського ТзОВ «Прогрес-плюс» санкцію у вигляді штрафу у розмірі 2000 грн. 00 коп.
Таким чином, у зв’язку із несплатою відповідачем суми штрафу, позивач звернувся до суду.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 №2180/24712 регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65– 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» та пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23.03.2017 №1983-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства.
Згідно з пунктом 5 глави І розділу ІІ Положення, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на власному веб-сайті та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії;
в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії;
на власному веб-сайті - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії;
подання до Комісії - протягом семи робочих днів після дати вчинення дії.
Відповідно до пункту 7 глави І розділу ІІ Положення, повідомлення, яке подається до Комісії та розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, складається з титульного аркуша (додаток 1) та однієї з наведених у додатках 2-15 форм відповідно до виду особливої інформації.
Пунктом 8 глави І розділу ІІ Положення передбачено, що на титульному аркуші Повідомлення, яке розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, обов’язково зазначається адреса власного веб-сайту, на якому буде розміщене зазначене Повідомлення.
На титульному аркуші Повідомлення, яке подається до Комісії, обов’язково зазначаються дата оприлюднення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, найменування, дата і номер офіційного друкованого видання, в якому опубліковано Повідомлення, дата оприлюднення та адреса сторінки власного веб-сайту, на якій розміщене Повідомлення.
Пунктом 14 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
З матеріалів справи вбачається, що Сільськогосподарське ТзОВ «Прогрес-плюс» подало до Комісії недостовірну особливу інформацію, оскільки за вказаною адресою на титульному аркуші повідомлення, яке подане, вказано адресу сторінки в мережі Інтернет на якій оприлюднена особлива інформація, однак така особлива інформація була відсутня. Таким чином відповідачем порушено вимоги пункту 5 глави 1 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712.
Пунктами 6 та 7 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Доказів оскарження відповідачем постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до суду не надано.
Доказів сплати відповідачем штрафу в сумі 2 000 (дві тисячі гривень 00 коп.) застосованих постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.05.2018 № 217-УА-П-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до суду не надано.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволенню в повному обсязі.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Відтак, суд дійшов висновку, що штраф у розмірі 2 000 грн. 00 коп., застосований до відповідача постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.05.2018 № 217-УА-П-Е підлягає стягненню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського ТзОВ «Прогрес-плюс» (ЄДРПОУ 30472034) штраф у розмірі 2 000 грн. 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 19 вересня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.