Рішення № 76540856, 18.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
815/2899/18
Номер документу
76540856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2899/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода», в якому позивач просить суд прийняти постанову про застосування заходів реагування до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода», а саме призупинити повністю господарську діяльність сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою від 19 червня 2018 року даний позов залишено без руху та позивачу надано 5-денний строк на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Державної екологічної інспекції в Одеській області (вх.№19626/18), відкрито провадження у даній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області (далі - Держекоінспекція) на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду контролю Державної екологічної інспекції України на 2018 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2017 №710 та відповідно до ст.ст.5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю» у сфері господарської діяльності», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652 проведено планову перевірку сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода». В ході перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Держекоінспекцією за результатами перевірки складено акт, в якому зафіксовано, що господарська діяльність СТОВ «Злагода» - в порушення норм законодавства України здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалу суду від 16 липня 2018 року відповідачем отримано 30 липня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.58).

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Враховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов та те, що провадження у справі відкрито 16 липня 2018 року, строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв’язку із перебуванням головуючого судді Вовченко О.А. у період з 10.09.2018 року по 17.09.2018 року включно на лікарняному, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено суддею 18.09.2018 року (перший робочий день).

Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Злагода» здійснює такі види діяльності за КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.45 Розведення овець і кіз; 01.46 Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами.

Завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», полягає у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно з ч. 1 ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів..

За змістом частини першої ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, з-поміж іншого належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Із наведеного нормативного регулювання видно, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб’єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Пунктом 2 розділу ІІ Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно п.5 розділу ІІ Положення Держекоінспекція має право, зокрема, звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

У період з 16 квітня 2018 року по 27 квітня 2018 року на підставі наказу №193 від 29.03.2018 року (а.с.29), направлення №134пр від 29.03.2018 року (а.с.28) державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Одеській області ОСОБА_1 була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Злагода», за результатами якої складено акт перевірки №29/10 (а.с.12-23) з додатками (а.с.24-26).

Під час проведення перевірки встановлено порушення сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Злагода»:

- ч.ч.5,6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме виявлено здійснення викидів забруднюючих атмосферне повітря стаціонарними джерелами СТОВ «Злагода» за відсутності дозволу;

- п.п.6, 7 ч.1 ст.44, п.6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України, п.4 Правового режиму зон санітарної охорони водних об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №2024, а саме не дотримуються умови дозволу та правил спеціального водокористування: не на всіх джерелах питного та господарсько-побутового водопостачання наявні зони санітарної охорони; відсутні засоби обліку забору та використання води;

- п.п.1.13, 1.15 Порядку, затвердженого наказом №78, а саме з огляду на відсутність лічильників водовикористання дані, наведені у звітах про водокористування за встановленою формою не достовірні;

- ч.1 ст.105 Водного кодексу України, а саме не визначено та не закріплено в рельєфі зони санітарної охорони артсвердловин;

- п. «в» ч.1 ст.17 Закону України №187/98«Про відходи», а саме СТОВ «Злагодп» не визначило склад і властивості відходів, що утворюються під час виробничої діяльності;

- п. «г» ч.1 ст.17 Закону України №187/98«Про відходи», а саме не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються;

- п. «є» ч.1 ст.17 Закону України №187/98«Про відходи», а саме не здійснюються організаційні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів (відсутні договори та акти виконаних робіт щодо передачі утворених відходів на переробку та утилізацію);

- п. «й» ч.1 ст.17 Закону України №187/98 «Про відходи», а саме не призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами.

27 квітня 2018 року Державна екологічна інспекція в Одеській області направила директору СТОВ «Злагода» припис №27 (а.с.10-11), згідно пункту 1 якого зобов’язано відповідача провести інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у строк до 30 червня 2018 року.

Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року №2707-XIІ спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

Частинами 5,6 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб’єкту господарювання, об’єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 12 «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до положень ч.ч.6,7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007 р. №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Разом з тим, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

При цьому, відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Актом перевірки №29/10 встановлено, що візуальним оглядом території виробничих майданчиків СТОВ «Злагода» встановлено наявність стаціонарних джерел викидів: склад паливно-мастильних матеріалів (склад ПММ), гарман для тимчасового зберігання зерна та сільгосппродукції, ЗАВ-50 (зерноочищувальний комплекс), складські приміщення для зберігання зерна та насіння, газовий котел «DANI» АОГВ 25-12-БВ11-УХЛ 4 2, тощо. Склад ПММ діючий, має надземні ємності, трубопровід від ємностей не тече, наявна однорукавна колонка яка розташовується в капітальному приміщенні, приміщення для ремонту техніки не опалюється; на час перевірки наявні зварювальні пости. Під час роботи стаціонарних джерел - викидів підприємства в атмосферне повітря можливі викиди таких речовин як: оксиди вуглецю, оксиди азоту, вуглеводні насичені, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна), залізо та його сполуки, тощо. СТОВ «Злагода» інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводило, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не отримувало. У зв'язку з відсутністю інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по СТОВ «Злагода», станом на час перевірки, не має можливості з’ясувати до якої групи об’єктів воно відноситься та визначитися з питанням щодо необхідності постановки даного підприємства на державний облік. Відсутність інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря СТОВ «Злагода», необхідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства, є порушенням частини першої cт.10, частини п'ятої cт.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Зазначений акт перевірки №29/10 підписаний директором сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» ОСОБА_2 без заперечень.

Суд зазначає, що відповідачем не спростовано відсутність у сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу неврахованими джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення №000319 від 27 квітня 2018 року (а.с.27), яким встановлено, що ОСОБА_2, знаходячись на посаді керівника установи, допустив порушення, що полягає у наявності на балансі підприємства діючих стаціонарних джерел викидів, які пі час своєї виробничої діяльності проводять викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявного обов’язкового дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів. Джерелами викидів є ЗАВ, склад паливно-мастильних матеріалів, тощо, що є порушенням п.30 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».

Враховуючи викладене та те, що сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Злагода», всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» використовуються не інвентаризовані стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу на викиди цими стаціонарними джерелами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Доказів отримання сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Злагода» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до суду надано не було.

Відповідно до частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» про застосування заходів реагування - задовольнити.

Зупинити повністю господарську діяльність сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Державна екологічна інспекція в Одеській області (просп. Шевченка, 12, м. Одеса, 65058, код ЄДРПОУ 38017120).

Відповідач - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Злагода» (вул.Виноградна, буд.4, с.Маркевичеве, Ширяївський район, Одеська обл., 66862, код ЄДРПОУ 00850365).

Суддя О.А. Вовченко

.