
Справа № 815/2900/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих про зупинення використання,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих, в якому позивач просить суд прийняти постанову, якою повністю призупинити використання Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих (65014, м.Одеса, вул.Осипова, буд.48, код ЄДРПОУ 03972703) 2 котлів КВОМ на проммайданчику І за адресою: Ленінградське шосе, 4, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Ухвалою від 19 червня 2018 року даний позов залишено без руху та позивачу надано 5-денний строк на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Державної екологічної інспекції в Одеській області (вх.№19624/18), відкрито провадження у даній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області (далі - Держекоінспекція) на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду контролю Державної екологічної інспекції України на 2018 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2017 №710, та відповідно до ст.ст.5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю» у сфері господарської діяльності», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652 проведено планову перевірку Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих. В ході перевірки виявлено невраховані джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Встановлено факт не отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на 2 котли КВОМ на проммайданчику І за адресою: Ленінградське шосе, 4, що свідчить, що провадження господарської діяльності ОВО «Електрик» УТГ здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Даний факт зафіксовано в акті перевірки Державної екологічної інспекції в Одеській області від 30.03.2018 р. Вказує, що Держекоінспекцією за результатами перевірки складено Акт, в якому зафіксовано, що господарська діяльність ОВО «Електрик» УТГ - в порушення норм законодавства України здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалу суду від 16 липня 2018 року відповідачем отримано 20 серпня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.76).
Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Враховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов та те, що провадження у справі відкрито 16 липня 2018 року, строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв'язку із перебуванням головуючого судді Вовченко О.А. у період з 10.09.2018 року по 17.09.2018 року включно на лікарняному, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено суддею 18.09.2018 року (перший робочий день).
Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Одеське виробниче об'єднання «Електрик» українського товариства глухих здійснює такі види діяльності за КВЕД: 10.84 Виробництво прянощів і приправ; 11.07 Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки; 24.33 Холодне штампування та гнуття; 27.12 Виробництво електророзподільчої та контрольної апаратури (основний); 55.90 Діяльність інших засобів тимчасового розміщування; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», полягає у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно з ч. 1 ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів..
За змістом частини першої ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, з-поміж іншого належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Із наведеного нормативного регулювання видно, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.
Пунктом 2 розділу ІІ Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п.5 розділу ІІ Положення Держекоінспекція має право, зокрема, звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
У період з 19 березня 2018 року по 30 березня 2018 року на підставі наказу №157 від 16.03.2018 року (а.с.12), направлення №102пр від 16.03.2018 року (а.с.13) державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Василенко Іриною Олександрівною була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих, за результатами якої складено акт перевірки №30/13 (а.с.14-24) з додатками (а.с.25-46).
Під час проведення перевірки встановлено порушення Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих:
- ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме виявлені невраховані джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (2 котли КВОМ) на проммайданчику І за адресою: м. Одеса, Ленінградське шосе, 4 (Київське шосе);
- ст.17 Закону України «Про відходи», а саме виявлено змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, на території проммайданчику II по вул. Стовпова, 19а;
- ст.17 Закону України «Про відходи», а саме журнал первинного обліку утворення відходів за встановленою формою № 1-ВТ не ведеться;
- ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме документи, що посвідчують право власності чи право користування на землю (проммайданчик II, III), відсутні.
Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.
Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року №2707-XIІ спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
Частинами 5,6 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 12 «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Відповідно до положень ч.ч.6,7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007 р. №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Разом з тим, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
При цьому, відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Зазначений акт перевірки №30/13 підписаний директором Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих ОСОБА_2 без заперечень.
Суд зазначає, що відповідачем не спростовано відсутність у Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу неврахованими джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (2 котли КВОМ) на проммайданчику І за адресою: м. Одеса, Ленінградське шосе, 4 (Київське шосе).
Державною екологічною інспекцією в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення №000207 від 30 березня 2018 року (а.с.47), яким встановлено, що ОСОБА_2, знаходячись на посаді керівника установи, допустив порушення, що полягає у наявності на проммайданчику І за адресою: м. Одеса, Ленінградське шосе, 4 (Київське шосе) неврахованих джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (2 котли КВОМ), що призвело до порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Постановою Державної екологічної інспекції в Одеській області №000207 від 30 березня 2018 року (а.с.48) визнано винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф у розмірі 272,00 грн.
Враховуючи викладене та те, що Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих, всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» використовується опалювальне обладнання (2 котли КВОМ) на проммайданчику І за адресою: м. Одеса, Ленінградське шосе, 4 (Київське шосе) без отримання дозволу на викиди цими стаціонарними джерелами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Доказів отримання Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - 2 котлами КВОМ на проммайданчику І за адресою: м. Одеса, Ленінградське шосе, 4 (Київське шосе), до суду надано не було.
Відповідно до частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Одеського виробничого об'єднання «Електрик» українського товариства глухих про призупинення використання - задовольнити.
Повністю зупинити використання Одеським виробничим об'єднанням «Електрик» українського товариства глухих (код ЄДРПОУ 03972703, вул.Осипова, буд.48, м.Одеса, 65014) 2 котлів КВОМ на проммайданчику І за адресою: Ленінградське шосе, 4, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Державна екологічна інспекція в Одеській області (просп. Шевченка, 12, м. Одеса, 65058, код ЄДРПОУ 38017120).
Відповідач - Одеське виробниче об'єднання «Електрик» українського товариства глухих (вул.Осипова, буд.48, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 03972703).
Суддя О.А. Вовченко
.