Рішення № 76540725, 19.09.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
1340/3754/18
Номер документу
76540725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/3754/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кухар Н.А.

секретар судового засідання - Шавель М.М.

за участю:

представника позивача- Клапчука Р.Я.

представника відповідача -ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанови,

в с т а н о в и в :

Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області звернулося до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області та просить визнати неправомірними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_1 щодо винесення постанови про накладення штрафу та скасувати постанову від 03.08.2018 р. ВП № 55853544.

Ухвалою від 10.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні проведено заміну відповідача на належного Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження 22.03.2018 р. було скеровано листа відповідачу щодо неможливості виконання рішення суду, так як судом не встановлено розміру середньоденної заробітної плати ОСОБА_2, не визначено суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу та запропоновано вжити заходів щодо роз»яснення порядку виконання судового рішення. У відповідь отримав позивач листа, у якому значиться, що рішення суду є зрозумілим та не потребує додаткового роз»яснення. Вважає, що наявні обставини, які унеможливлюють виконання судового рішення.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задоволити.

Відповідач подав відзив на позов, у якому зазначив, що державним виконавцем при винесені постанови про накладення штрафу дотримано вимоги Закону України “Про виконавче провадження”, позивачем не виконано рішення суду без поважних причин, а тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року зобов»язано:

- Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 травня 2016 року по 31 грудня 2016 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року №292.

- Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській, області здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 січня 2017 року по 17 травня 2017 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15.

- Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області нарахувати та виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу на посаді заступника начальника ГУ ДМС у Львівській області з урахуванням вимог Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15.

На підставі даної постанови виписано виконавчий лист № 813/1854/17 від 20.02.2018 року.

22.02.2018 року державним виконавцем Галицького ВДВС м.Львова винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №55853544.

22.03.2018 року позивач звернувся до начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області з листом про вжиття заходів щодо роз»яснення рішення суду в частині сум, які підлягають стягненню.

09.04.2018 року державним виконавцем Галицького ВДВС м.Львова скеровано лист в Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, у якому зазначено, що резолютивна частина судового рішення є зрозумілою та не потребує додаткового роз»яснення.

19.04.2018 року винесено постанову про передачу виконавчого провадження до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

23.04.2018 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_1 винесено постанову про прийняття виконавчого провадження.

24.04.2018 р. державним виконавцем скеровано на адресу Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області вимогу № 5049, якою зобов»язано здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 травня 2016 року по 31 грудня 2016 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року №292, здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 січня 2017 року по 17 травня 2017 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15, нарахувати та виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу на посаді заступника начальника ГУ ДМС у Львівській області з урахуванням вимог Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15. Про виконання рішення повідомити державного виконавця у 3-х денний термін з моменту отримання вимоги.

18.05.2018 р. державним виконавцем подано до Львівського окружного адміністративного суду заяву про роз»яснення судового рішення, яку 02.07.2018 року було розглянуто та у задоволенні відмовлено.

26.07.2018 р. державним виконавцем скеровано на адресу Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області вимогу № 10694 про виконання рішення суду.

03.08.2018 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області за невиконання без поважних причин рішення суду немайнового характеру в розмірі 5100 грн.

Позивач оскаржив дану постанову до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Органи державної виконавчої служби є органами державної влади, а тому зобов'язані діяти у відповідності до ст.19 Конституції України лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 1, 2 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-19 (далі - Закон №1404) дано визначення поняттю виконавчого провадження, відповідно до якого виконавче провадження - це завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів, тобто сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України “Про виконавче провадження”.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про виконавче провадження” підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається.

Згідно з ч.1 ст.18 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 вказаного Закону).

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, виконання рішень суду про зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів"

Згідно ст.63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Стаття 75 Закону визначає відповідальність за невиконання рішення, що зобов’язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.

1. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

2. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Як вбачається із письмових доказів, вимогами державного виконавця від 24.04.2018 року та 26.07.2018 р. було зобов»язано позивача здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 травня 2016 року по 31 грудня 2016 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року №292, здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 за період з 1 січня 2017 року по 17 травня 2017 року з урахуванням вимоги Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15, нарахувати та виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу на посаді заступника начальника ГУ ДМС у Львівській області з урахуванням вимог Постанови КМУ від 18 січня 2017 року №15.

Як встановлено в судовому засіданні, станом на день винесення оскаржуваної постанови, так як і на день розгляду справи, позивачем ( боржником) рішення суду не виконано, поважних причин невиконання такої не вказано.

Щодо посилань позивача на незрозумілість рішення суду, то суд зазначає, що дане питання було предметом розгляду у суді та у задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Львівській області № 6404 від 18.05.2018 року про роз’яснення судового рішення відмовлено.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

На думку суду, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідач довів, що діяв з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та вимог законодавства України.

Таким чином, оскаржена постанова є такою, що прийнята державним виконавцем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Судові витрати не належить тягувати.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 271, 287 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

у задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, вул.Січових Стрільців,11 м.Львів) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79000, пл.Шашкевича,1 м.Львів) про скасування постанови відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України.

У судовому засіданні 19.09.2018 р проголошено повний текст рішення.

Суддя Кухар Н.А.