
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2598/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» (далі ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!», позивач)
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі Офіс ВПП ДФС, відповідач)
про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» звернулося з позовом у якому просить суд: визнати протиправним та скасування рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002964807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.; визнати протиправним та скасування рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002984807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на підставі акту від 15.03.2018 року № 120/28-10-48-07/31978272 встановлено порушення ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» ч.3 ст.16 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закону № 481/95-ВР), а саме: несвоєчасно подано звіт до органів ДФС про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв, а також звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2017 року. В результаті чого, відповідачем безпідставно, всупереч діючому законодавству, прийняті рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 03.04.2018 року №0002964807 у розмірі 17000 грн. та від 03.04.2018 року №0002984807 у розмірі 17 000,00 грн. у відповідності до абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, які позивач вважає протиправним та просить скасувати.
Ухвалою від 20.06.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
16.07.2018 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вважає, що позивачем несвоєчасно подано до органів ДФС звіт до органів ДФС про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв, а також звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2017 року. Крім того, зазначає, що ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» повідомлення про виявлену технічну та/або методологічну помилку в роботі електронного кабінету до ДФС України не було надіслано згідно вимогами п.42№.7 ст.42 Податкового кодексу України.
07.08.2018 року відповідачем подано додаткові пояснення до відзиву на позовну заяву. Зазначає, що інформація щодо дати та часу відправлення електронного звіту залежить від системних налаштувань дати та часу на комп’ютері, з якого проводиться відправлення документа та фіксується в протоколі подій. Фактично звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (Форма №2-РС) та звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (Форма №1-ОА) за грудень 2017 року зареєстрований 10.01.2018 року, тобто з порушенням граничного строку для його подання.
06.09.2018 року позивачем подано клопотання про долучення додаткових доказів на обґрунтування позовних вимог (копія договору від 26.03.2018 року, копія акту приймання-передачі наданих послуг від 28.03.2018 року, копія лог-файлів, компакт диск CD-R із системними файлами «M.E.Doc»).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» (код ЄДРПОУ 31978272), зареєстроване 22.04.2002 року, номер запису в ЄДРПОУ 14151050001004798, місцезнаходження підприємства: 79032, м.Львів, вул.Джорджа Вашингтона, буд.10. фактичний вид діяльності – 11.05 виробництво пива.
15.03.2018 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» з питань своєчасності подання звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (Форма №2-РС), а також звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (Форма №1-ОА) за грудень 2017 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 15.03.2018 року №120/28-10-48-07/31978272, яким встановлено порушення вимоги частини 3 ст.16 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме несвоєчасне подання до органів ДФС звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв, а також звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2017 року.
На підставі вказаного акту перевірки Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби відповідно до абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР прийняті рішення від 03.04.2018 року №0002964807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. та від 03.04.2018 року №0002984807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
12.04.2018 року позивачем подана до Державної фіскальної служби України скарга на рішення від 03.04.2018 року №0002964807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. та від 03.04.2018 року №0002984807 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн
07.06.2018 року відповідачем залишено без змін рішення Офісу ВПП ДФС від 03.04.2018 року №0002964807, НОМЕР_1 а скаргу позивача без задоволення.
Вважаючи рішення про застосування фінансових санкцій протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Положеннями статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно статті 16 Закону № 481/95-ВР визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою (z0340-16), встановленою цим органом.
Форма звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі та порядок його заповнення затвердженні наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року №49 (далі - Порядок), пунктом 3 розділу 1 якого встановлено, що звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб'єкта господарювання.
Згідно пункту 2 Порядку, звіт в електронній формі подається засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності.
У відповідності до п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
При цьому, як передбачено п. 49.5 ст. 49 Податкового кодексу України у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Згідно пункту 2 розділу І Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року (далі – Порядок), електронні документи - документи (у тому числі податкова звітність, звітність зі сплати єдиного внеску, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, договори, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу, та/або пов’язане з реалізацією прав та обов’язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 3-4 розділу ІІ Порядку, автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Обов’язкові реквізити електронних документів визначаються законодавством.
Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на його автора.
Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді.
Послуги ЕЦП можуть бути отримані у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів (далі - АЦСК).
Після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв’язку до адресата протягом операційного дня.
Згідно пункту 11-14 розділу ІІ Порядку, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
На другу квитанцію накладається електронна печатка відповідного контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі.
У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Абзацом 18 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень.
З аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що суб'єкт господарювання, за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, повинен нести відповідальність, передбачену приписами статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді фінансових санкцій (штрафу) в розмірі, визначеному приписами вказаної статті.
Судом встановлено, що ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» 09.10.2018 року сформовано та надіслано до Державної фіскальної служби України звіти за формами №2-РС звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв та №1-ОА звіт про обсяги придбання реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2017 року за допомогою програмного забезпечення «M.E.DOC».
Згідно відомостей про властивості документа Ф2-РС, які було роздруковано із програми «M.E.DOC» електронний звіт підписано і скріплено печаткою о 17:25 09.01.2018 року та відправлено о 17:53 09.01.2018 року.
Згідно відомостей про властивості документа Ф1-ОА, які роздруковано із програми «M.E.DOC» електронний звіт підписано і скріплено печаткою о 17:58 09.01.2018 року, а відправлено о 17:59 09.01.2018 року.
Вказане також підтверджено листом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вектор Звіт» за вих.№0805/1 від 08.05.2018 року.
Проте, як вбачається зі змісту квитанції № 1 та квитанції № 2 звіти №2-РС та №1-ОА оброблені та прийняті відповідачем 10.01.2018 року.
Позивач неодноразово звертався із листами до ДФС України із проханням повідомити стосовно належного стану обробки звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (Форма №2-РС) та звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (Форма №1-ОА) за грудень 2017 року.
Жодної відповіді на вказані листи відповідачем не було надано.
Відповідачем не надано доказів того, що звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв та звіт про обсяги придбання реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2017 року не відповідає затвердженому формату (стандарту) або того, що відповідний посилений сертифікат ключа під час накладання ЕЦП є не чинним або того, що до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката закінчився або відповідний сертифікат був скасований/блокований.
Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо подання позивачем звітів 10.01.2018 року, оскільки несвоєчасне надходження звітів до ДФС України сталося не з вини ТзОВ «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!», а внаслідок затримки в роботі автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, а відтак ця обставина знаходиться поза сферою впливу (контролю) позивача.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивачем підтверджено належними доказами подання до органів ДФС звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (Форма №2-РС), а також звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (Форма №1-ОА) за грудень 2017 року - 09.01.2018 року, тобто до 10 числа місяця, що настає за звітним, а отже відсутнє порушення частини 3 статті 16 Закону №481/95-ВР.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У спірних правовідносин відповідач діяв не у спосіб, передбачений законом.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими суб’єктом владних повноважень, а відтак позов належить задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002964807 про застосування фінансових санкцій. Визнати протиправним та скасувати рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002984807 про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.2, 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002964807 про застосування фінансових санкцій.
Визнати протиправним та скасувати рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 03.04.2018 року №0002984807 про застосування фінансових санкцій.
Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 39440996) за рахунок бюджетних асигнувань 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. сплаченого судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Перша приватна броварня “Для людей – як для себе!” (79032, м.Львів, вул.Джорджа Вашингтона, 10, код ЄДРПОУ 31978272).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18 вересня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.