
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1542/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулася з позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, Локачинське об'єднане управління ПФУ Волинської області) про визнання протиправним рішення (відмову) від 09.08.2018 року № 2994/02-10-47 у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію за віком з 25.05.2018 року у відповідності до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши при цьому до загального стажу період навчання в Луцькому кооперативному ПТУ Волинської облспоживспілки з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач рішенням від 09.08.2018 року відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Позивач вказує на те, що відповідач не взяв до уваги лише довідку про навчання в Луцькому КПУ від 19.06.2018 року, оскільки у ній не вказано наказ про її зарахування в учбовий заклад, тому вказаний період не зараховано до загального стажу роботи. Разом з тим, відповідачем визнано страховий стаж позивача - 24 роки 3 місяці 03 дні, при необхідному 25 років. Зазначає, що у спірній довідці вказано, що позивач дійсно навчалась у вказаному навчальному закладі з 01.09.1977 року (наказ на зарахування не зберігся) по 05.07.1978 року (наказ № 56-у від 05.07.1978 року), зазначити термін зарахування до навчального закладу не має змоги, оскільки книга реєстрації наказів за 1977 рік була втрачена під час затоплення приміщення архіву коледжу. Позивач вважає, що період з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року повинен бути врахований при призначенні пенсії, оскільки крім вказаної довідки відповідачу було також надано свідоцтво НОМЕР_2 від 07.07.1978 року про закінчення Луцького КПУ з отриманням кваліфікації продавця та трудову книжку з відміткою про навчання у вказаному навчальному закладі.
Ухвалою суду від 20.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що позивач для призначення пенсії надала документи, зокрема, довідку про навчання № 44 від 19.06.2018 року, в якій не вказано наказ про зарахування в учбовий заклад, та свідоцтво НОМЕР_2 від 07.07.1978 року про закінчення Луцького КПУ з отриманням кваліфікації продавця, який також не містить відомостей про період навчання позивача, відтак цей період не зараховано до загального стажу роботи. Згідно представлених документів страховий стаж позивача становить 24 роки 3 місяці 03 дні, при необхідному 25 років, у зв'язку з чим рішенням управління від 09.08.2018 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (дівоче прізвище - ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, 07.08.2018 року звернулася до Горохівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Локачинського об'єднаного управління ПФУ Волинської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До вказаної заяви позивачем було додано, зокрема, трудову книжку НОМЕР_3, довідку про стаж роботи № 33 від 04.06.2018 року, № 45 від 14.06.2018 року, № 55 від 07.08.2018 року, № 320 від 21.06.2018 року, № 9510/57 від 21.06.2018 року, № 37 від 11.06.2018 року, архівну довідку № 306/01-27 від 14.06.2018 року; копії свідоцтв про народження дітей та свідоцтва про шлюб, довідку про навчання № 44 від 19.06.2018 року.
Рішенням Локачинського об'єднаного управління ПФУ Волинської області № 18 від 09.08.2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу (згідно представлених документів страховий стаж роботи позивача становить 24 роки 03 місяці 03 дні, при необхідному 25 років).
Листом від 09.08.2018 року № 2994/02-10-47 Локачинське об'єднане управління ПФУ Волинської області повідомило позивача про те, що до заяви про призначення пенсії за віком позивачем було додано, зокрема, довідку про навчання (№ 44 від 19.06.2018 року), в якій не вказано наказ на зарахування в учбовий заклад, тому вказаний період не зараховано до загального стажу роботи. Згідно з наданих позивачем документів її страховий стаж роботи становить 24 роки 03 місяці 03 дні, при необхідному 25 років. Також повідомлено, що позивач має право заключити договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо сплати страхових внесків за попередні періоди, після укладення якого та сплати цих внесків вказаний період буде зараховано до загального страхового стажу. А тому виходячи з вищенаведеного рішенням управління від 09.08.2018 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Як вбачається з розрахунку стажу позивача, долученого відповідачем до відзиву на позовну заяву, позивачу зараховано до страхового стажу 24 роки 03 місяці 03 дні, починаючи з 20.07.1978 року, в тому числі і період з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року (укладено договір про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування від 16.07.2018 року № 3 та сплачено єдиний внесок за вказаний період), при цьому, період навчання у Луцькому кооперативному училищі Волинської облспоживспілки з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року не зараховано до загального страхового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Отже, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій повинен здійснюватись відповідно до Порядку № 637.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Так, свідоцтвом НОМЕР_2 від 07.07.1978 року підтверджено те, що громадянка ОСОБА_1 (позивач) закінчила Луцьке кооперативне професійно-технічне училище Волинської облспоживспілки в 1978 році з терміном навчання 1 рік, рішенням екзаменаційної комісії їй присвоєно кваліфікацію продавець.
У довідці Луцького кооперативного коледжу Львівського торгівельно-економічного університету № 44 від 19.06.2018 року зазначено, що ОСОБА_1 дійсно навчалась у Луцькому кооперативному училищі Волинської облспоживспілки на денній формі навчання з 01.09.1977 року (наказ на зарахування не зберігся) по 05.07.1978 року (наказ № 56-у від 05.07.1978 року), зазначити термін зарахування до навчального закладу не має змоги у зв'язку з тим, що книга реєстрації наказів за 1977 рік була втрачена під час затоплення приміщення архіву коледжу.
Отже, свідоцтвом НОМЕР_2 від 07.07.1978 року підтверджено факт закінчення у 1978 році позивачем навчання у Луцькому кооперативному професійно-технічному училищі Волинської облспоживспілки, водночас у довідці № 44 від 19.06.2018 року містяться відомості про період навчання позивача у даному навчальному закладі, при цьому, на думку суду, відсутність наказу на зарахування до навчального закладу не з вини позивача не може бути підставою для незарахування вказаного періоду до її страхового стажу, зважаючи на наявність інших документів, які підтверджують факт її навчання у певний період.
Враховуючи вищенаведені обставини, період навчання позивача з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року у Луцькому кооперативному професійно-технічному училищі Волинської облспоживспілки є періодом, який повинен бути зарахований до її страхового стажу.
З врахуванням страхового стажу, який був визнаний відповідачем у рішенні № 18 від 09.08.2018 року (вказаним рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком) - 24 роки 03 місяці 03 дні та з врахуванням спірного страхового стажу (навчання у Луцькому кооперативному професійно-технічному училищі Волинської облспоживспілки з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року, загальний страховий стаж ОСОБА_1 станом на 07.08.2018 року (дата звернення за призначенням пенсії) становив понад 25 років, відтак позивач набула право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Судом встановлено, що позивач досягнула такого віку 24.05.2018 року (58 років 6 місяців), а звернулася до відповідача 07.08.2018 року, що свідчить про дотримання нею трьохмісячного строку для призначення пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення нею пенсійного віку - 25.05.2018 року.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як встановлено частиною другою статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить за закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Позивачем у позовній заяві заявлено вимогу про визнання протиправним рішення (відмову) від 09.08.2018 року № 2994/02-10-47 у призначенні їй пенсії за віком, разом з тим, суд зазначає, що за вказаним номером відповідачем оформлено лист, яким повідомлено позивача про прийняте рішення № 18 від 09.08.2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком.
Оскільки на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач досягла 58 років 6 місяців, її страховий стаж становив понад 25 років (з урахуванням спірного періоду), тому, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд приходить до висновку, що рішення Локачинського об'єднаного управління ПФУ Волинської області № 18 від 09.08.2018 року, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу, є протиправним та його слід скасувати.
Суд також вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 25.05.2018 року відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період навчання у Луцькому кооперативному професійно-технічному училищі Волинської облспоживспілки з 01.09.1977 року по 05.07.1978 року.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений за подання даного позову.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 18 від 09.08.2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.
Зобов'язати Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, смт. Локачі, вулиця Володимирська, 22, ідентифікаційний код 40364531) призначити та виплачувати з 25 травня 2018 року ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період навчання з 01 вересня 1977 року по 05 липня 1978 року у Луцькому кооперативному професійно-технічному училищі Волинської облспоживспілки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, смт. Локачі, вулиця Володимирська, 22, ідентифікаційний код 40364531) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко