Постанова № 76538129, 18.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
815/442/18
Номер документу
76538129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/442/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Федусика А.Г.,судді -Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2018 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (надалі - відповідач, УПФ), в якому просив зобовязати УПФ перерахувати, починаючи з 01.01.2014 року, пенсію з врахуванням в складі загального грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.

В обґрунтування позовних вимог було заначено, що відповідач при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не врахував усіх додаткових видів грошового забезпечення позивача, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У звязку із цим позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, додавши відповідні довідки про склад його грошового забезпечення. Однак у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 року позовні вимоги задоволено частково. Зобовязано УПФ провести позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2014 року з врахуванням в складі загального грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій та індексації грошових доходів населення за заявою позивача від 12.07.2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, УПФ подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 01.01.2014 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена пенсія за вислугу років.

При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місці служби перед звільненням (в т.ч. надбавка за умови режимних обсежень, допуск ф.2 15%, надбавка за інформаційно-технічне забезпечення 50%, надбавка за особливо важкі завдання 100%, премія 100%).

При цьому при обчисленні пенсії не враховані матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, одноразових премій, одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі, які були частиною грошового забезпечення згідно довідках ГУ МВС України в Одеській області і Управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області від 24.03.2017 року.

У звязку із цим 12.07.2017 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії із включенням матеріальної допомоги до відпустки на оздоровлення, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби. До заяви додав довідки ГУМВС України в Одеській області та Управління державної пенітенціарної служби в Одеській області.

Листом УПФ від 04.08.2017 року №893/Я-11 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанйції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та одноразові премії є додатковими видами грошового забезпечення, які входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача. Також суд першої інстанції зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні відноситься до разових платежів, а тому не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 Постанови КМ України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Положеннями ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 Закону).

Надання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальної допомоги для оздоровлення, а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передбачено пп.3 п.5 Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.30.3 розділу ХХХ "Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за №638/15329), розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Пунктами 33.1 та 33.3 розділу ХХХІІІ названої Інструкції передбачено надання особам офіцерського складу для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік матеріальної допомоги в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески та суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон Україн «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

При цьому, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що зазначені у довідках ГУ МВС України в Одеській області і Управління Державної пенітенціарної служби в Одеській області від 24.03.2017 року складові є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.

Також суд першої інстанції обгрунтовано зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, виходячи з наступного.

Зазаначена вище норма ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Отже, хоча грошова допомога при звільненні з військової служби й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Вона відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. За цими ознаками одноразова грошова допомога при звільненні не може входити до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії.

Щодо строків звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до суду з позовом.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Згідно із п.3 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Пунктом 2 ч.5 ст.328 КАС України (в редакції, чинній на момент подання касаційної скарги) передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.

Отже, відповідно до положень КАС України рішення суду апеляційної інстанції у даній справі не підлягає касаційному перегляду.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженю в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає.

Головуючий суддя Кравченко К.В.Судді Федусик А. Г. Шевчук О.А.