Постанова № 76538122, 18.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
495/8643/17
Номер документу
76538122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 495/8643/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гайда-Герасименко О.Д.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Шевчук О.А.,судді -Федусика А.Г.розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області на рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 29 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час,-

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2017 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області (надалі - відповідач, ГУПФ) в якому просив:

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії і сплачувати пенсію у розмірі 2069,58 грн.;

- стягнути з відповідача різницю в пенсії за минулий час з урахуванням індексу інфляції у розмірі 42671,43 грн..

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що перерахунок пенсії позивача був здійснений Пенсійним фондом з порушенням норм законодавства та без врахування дійсного на той час розміру премії, в наслідок чого у Пенсійного фонду виникла заборгованість перед позивачем за минулий час з урахуванням індексу інфляції в розмірі 42671,43 грн..

Рішенням Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 29.03.2018 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, ГУПФ подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку ГУПФ та отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років (20 років) у розмірі 50% грошового забезпечення.

Згідно розрахунку пенсії за вислугу років, розмір пенсії позивача до 01.01.2008 року становив 905,54 грн., що становить 50% від сум грошового забезпечення, яка складалася з: посадовий оклад - 162,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 100,45 грн.; надбавка за таємність (15%) - 24,30 грн.; збільшення грошового забезпечення на 100% - 387,45 грн.; надбавка за безперервну службу 70% - 559,44 грн.; премія 33,3% - 452,43 грн..

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 та довідки Одеського обласного військового комісаріату від 13.06.2008 року №8527 позивачу, у зв'язку з прийняттям Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294, було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008 року, розмір якої склав 1340,28 грн., що становить 50% від сум грошового забезпечення, яка складається з: посадовий оклад - 1067,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 417,20 грн.; надбавка за таємність (15%) - 160,05 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 804,60 грн.; премія 10% - 1106,70 грн..

Позивач вважає, що при обрахунку його пенсії з 01.01.2008 року відповідачем протиправно не враховано зміну розміру премії військовослужбовця за відповідною посадою з 10% на 33,3%, а тому пенсія після перерахунку станом на січень 2008 року повинна була складати не 1340,28 грн., а 1464,58 грн.. Отже, на думку позивача саме таку пенсію в розмірі 1464,58 грн. він повинен був отримувати з 01.01.2008 року по червень 2012 року включно.

23.04.2012 року КМ України було прийнято Постанову №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №355), якою передбачено поетапне підвищення раніше призначених військових пенсій, а саме: з 01.07.2012 року на 11% основного розміру пенсій, з 01.09.2012 на 23% основного розміру пенсій та з 01.01.2013 року на 35% основного розміру пенсій.

Посилаючись на вказану постанову №355, позивач зазначає, що його пенсія, починаючи з 01.07.2012 року, повинна складати 1625,68 грн., з 01.09.2012 року 1801,43 грн. (з врахуванням премії військовослужбовця за відповідною посадою в розмірі 33,3%), а з 01.01.2013 року 2069,58 грн. (з врахуванням премії військовослужбовця за відповідною посадою в розмірі 90%) замість 1487,71 грн., 1648,54 грн. та 1767,08 грн. відповідно, як це було нараховано відповідачем.

Також позивач вважає, що при розрахунку його пенсії з 01.01.2013 року, яка згідно розрахунку пенсії за вислугу років склала 1767,08 грн., відповідачем протиправно застосовано показник премії військовослужбовця за відповідною посадою в розмірі 10%, а не в розмірі 90%, як це зазначено в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 22.05.2012 року №7204, за розрахунками позивача його пенсії з 01.01.2013 року повинна була скласти 2069,58 грн..

За таких підстав, позивач дійшов висновку, що заборгованість Пенсійного фонду за виплатами пенсії за період з 01.01.2008 року по 01.11.2017 року, з урахуванням інфляції за три останніх роки, складає 42671,43 грн..

В жовтні 2017 року позивач звернувся до ГУПФ з заявою щодо перерахунку призначеної раніше пенсії, проте 30.10.2017 року листом №1471/К-11 відповідач повідомив позивача, що його пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, тобто підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача є протиправними та порушують права позивача.

Колегія суддів не може погодитись з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

В апеляційній скарзі ГУПФ посилається на пропуск позивачем строку звернення до суду, встановлений ст.99 КАС України в редакції чинній на момент подання позову, та вважає, що позовні вимоги за період з 01.01.2008 року по 25.04.2017 року підлягають залишенню без розгляду.

Колегія суддів не може погодитись з таким твердженням апелянта, оскільки згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на момент подання позовної заяви, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, звернення позивача до суду з позовом щодо перерахунку розміру пенсії не проведеного саме з вини державного органу, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо правомірності перерахунку пенсії з 01.01.2008 року, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п.2 та п.3 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться головним управлінням Пенсійного фонду України на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається уповноваженим структурним підрозділом (в даному випадку Одеським обласним військовим комісаріатом). Органи Пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсії самостійно, а виключно після отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена з 03.05.1993 року, а на обліку відповідача позивач перебуває та отримує пенсію з 01.01.2007 року.

Пенсія позивача станом до 01.01.2008 року складала 905,54 грн., що становило 50% від суми грошового забезпечення, яка складалася в тому числі ї із премії в розмірі 33,3%.

На підставі п.3 Указу Президента України від 04.10.1996 року №923/96 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» наказом Міністра оборони України від 16.12.1998 року №457 затверджена Інструкція про умови преміювання військовослужбовців Збройних Сил України. Пунктом 5 зазначеної інструкції передбачено, що виплата премій здійснюється щомісячно, за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць, в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3%, за квартал - 100% місячного фонду грошового забезпечення). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищестоящих командирів (начальників).

Після втрати чинності цим Указом 16.05.2000 року, аналогічна норма була передбачена п.34.5 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 20.03.2001 року за №251/5442, який в свою чергу втратив чинність на підставі наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року №259.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (надалі - Постанова №1294) керівникам державних органів надане право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Як вже зазначалося вище, з 01.01.2008 року позивачу на підставі Постанови №1294 та довідки Одеського обласного військового комісаріату від 13.06.2008 року №8527 (надалі - Довідка №8527) було здійснено перерахунок пенсії, розмір якої склав 1340,28 грн., при цьому пенсійним органом було застосовано показник премії військовослужбовця за відповідною посадою в розмірі 10%.

З довідки №8527, яка видана позивачу в тому, що відповідно до Постанови №1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 1 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою зам. ком. батальйону, яку він обіймав на день звільнення зі служби, вбачається, що грошове забезпечення військовослужбовця станом на 01.01.2008 року включає в себе премію саме в розмірі 10%.

Згідно п.5 Порядку №45, для перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

З аналізу наведених положень вбачається, що для перерахунку пенсій військовим пенсіонерам враховуються лише ті щомісячні премії, які фактично виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).

Таким чином, колегія суддів робить висновок про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням премії в розмірі 33,3%, оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії премія за відповідною посадою виплачувалась в розмірі 10%, а тому перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року був проведений Пенсійним фондом правомірно та у відповідності до діючого на той час законодавства.

Щодо обчислення пенсії позивача з 01.07.2012 року з врахуванням премії в розмірі 33,3%, а з 01.01.2013 року з врахуванням премії в розмірі 90%, колегія суддів зазначає наступне.

25.06.2011 року Міністр оборони України видав Наказ №355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 28.01.2011 року №50», відповідно до якого абзац 5 пункту 8 наказу Міністерства оборони України від 28.01.2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» викладений в новій редакції: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям 90 відсотків посадового окладу.

Аналіз вищенаведених наказів №№50, 355 свідчить про те, що встановлені ними премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.

Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №355) установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Аналізуючи зміст вказаної постанови, колегія суддів прийшла до висновку, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Крім того, довідка Одеського обласного військового комісаріату від 22.05.2008 року №7204, в якій розмір премії складає 90%, не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Отже, враховуючи наведені обставини та норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку №45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин з 01.07.2012 року) колегія суддів робить висновок, що законних підстав здійснювати перерахунок пенсії позивача на підставі Постанови №355, з врахуванням премії в розмірі 33,3% з 01.07.2012 року та в розмірі 90% з 01.01.2013 року, у Пенсійного фонду відсутні.

Таким чином, колегія суддів робить висновок, що Пенсійний фонд обчислюючи пенсію позивача, відповідно до Постанови №355, діяв в межах та у відповідності до діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

За таких підстав, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до прийняття помилкового рішення, а тому таке рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно із п.3 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Пунктом 2 ч.5 ст.328 КАС України (в редакції, чинній на момент подання касаційної скарги) передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.

Отже, відповідно до положень КАС України рішення суду апеляційної інстанції у даній справі не підлягає касаційному перегляду.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.

Рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 29 березня 2018 року - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженю в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає.

Головуючий суддя Кравченко К.В. Судді Шевчук О.А. Федусик А. Г.