
Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогір'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/913/18
Провадження № 2-о/669/35/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2018 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі:
головуючої - судді Бараболі Н.С.,
за участю секретаря Дем'янюк Н.М.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Білогірський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про встановлення факту смерті,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті її дядька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Антрацит Луганської області.
В обґрунтування заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Антрацит Луганської області помер її дядько ОСОБА_2, який був зареєстрований та проживав у вищезазначеному населеному пункті, однак в останній період свого життя проживав біля неї в с.Мокроволя Білогірського району Хмельницької області, оскільки був особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. По сімейним обставинам в березні 2018 року ОСОБА_2 поїхав в м.Антрацит Луганської області, де і помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Після його смерті 06 березня 2018 року відділом РАЦС Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки було видано свідоцтво про смерть, яке не є дійсним на території України. Зазначає, що вона не може зареєструвати смерть дядька у встановленому законом України порядку, оскільки факт смерті відбувся в м.Антрацит Луганської області, що відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення даного факту необхідне їй для отримання недоотриманої пенсії.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. В поданій до суду заяві просила розгляд справи проводити у її відсутності, заявлені вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених ОСОБА_1 вимог не заперечив.
Представник заінтересованої особи - Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених ОСОБА_1 вимог не заперечив.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові заяви заявниці і заінтересованих осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає подану заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Так, відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно п.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є племінницею ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується даними свідоцтва про його народження (а.с.4), повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження його рідного брата ОСОБА_3 (а.с.9), свідоцтва про народження ОСОБА_1 (а.с.5).
Правомірність зміни прізвища заявниці з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Згідно свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2, виданого 06 березня 2018 року відділом РАЦС Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, про що зроблено відповідний актовий запис за №131 (а.с.8), проте даний документ є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_3, виданого 17 листопада 2005 року Мокроволянською сільською радою Білогірського району Хмельницької області, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, про що зроблено відповідний актовий запис за №32 (а.с.7).
Як вбачається із довідки Управління соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області №6801000069 від 25 листопада 2014 року, ОСОБА_2 перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_1
Згідно довідки Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області №1208 від 03 серпня 2018 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис №131 від 06 березня 2018 року, на час смерті був зареєстрований, як тимчасово переміщений з окупованої території, в АДРЕСА_1
Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Місто Антрацит Луганської області, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Антрацит Луганської області підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м.Антрацит Луганської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Антрацит Луганської області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення надіслати до Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області через Білогірський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо рішення було складено без участі особи, яка його оскаржує, вона має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення їй повного рішення суду.
Суддя Н. С. Бараболя