
Справа № 428/11503/18
Провадження №2-о/428/752/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2018 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Чумак Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьк Луганської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території Україні, заінтересована особа Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з заявою про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, заінтересована особа Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Довжанськ (Свердловськ), Україна, ОСОБА_2 народила доньку, що підтверджується лікарським свідоцтвом про народження. Заявник звернувся до Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області щодо реєстрації народження доньки, але йому було відмовлено у зв'язку із тим, що не надано жодного документу для реєстрації цього народження, відсутні підстави для державної реєстрації народження та видачі свідоцтва про народження українського зразку відповідно до законодавства України. Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій підтримав заявлені вимоги, просив їх задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Частиною першою ст. 144 СК України передбачено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_1, виданого Кам'янець-Подільським РВ УМВС України в Хмельницькій області 18.01.2008 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець с. Руда Кам’янець-Подільського району Хмельницької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_2, виданого Свердловським РВ УМВС України в Луганській області 22.12.2011 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка м. Свердловська Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно із копією медичного свідоцтва про народження НОМЕР_3, виданого 09.07.2018 року «Державною установою «Свердловська центральна міська багатопрофільна лікарня» Луганської народної республіки», ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, о 12-45 народила у м. Довжанську дівчинку. Вказаний документ складений на бланку Медична документація Форми первинної облікової документації № 103/у, затвердженого наказом «Міністерства охорони здоров'я Луганської народної республіки» 28.08.2015 року №591 та підписаний лікарем.
Згідно із листом Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 12.09.2018 року № 277/17.1-29, рішення суду про встановлення факту народження є єдиною підставою для державної реєстрації народження особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території непідконтрольній українській владі.
Як вбачається з заяви ОСОБА_1, встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, необхідно заявнику ОСОБА_1 для державної реєстрації народження доньки.
Суд враховує, що місто Довжанськ (Свердловськ) Луганської області станом на час розгляду цієї справи знаходиться на тимчасово окупованій території України і у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р місто Довжанськ (Свердловськ) Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт народження доньки у встановленому законом порядку за місцем народження дитини.
У зв'язку із викладеним, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт народження доньки заявника, адже медичний факт народження дитини зафіксований на тимчасово окупованій території України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше, означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки розуміє, що можливості збору доказів щодо факту народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
При цьому, визнання судом факту народження дитини заявником ОСОБА_1 надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що обставини, викладені заявником в обґрунтування своїх вимог щодо факту народження дитини є достовірними, а також підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають і вважаються судом доведеними.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 317 ЦПК України суд вважає за необхідне вказати у резолютивній частині рішення дані про дату і місце народження особи, а також про матір особи. При цьому дані про матір визначаються судом на підставі медичних документів про народження дитини.
Судом також встановлено, що ОСОБА_2 не перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1, що підтверджується копією її паспорта та копією вищевказаного медичного свідоцтва про народження, а тому судом дані про батька не визначаються, так як у суду відсутні будь-які належні документальні медичні докази щодо визначення батька дитини.
Таким чином заява про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України необхідно допустити негайне виконання рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, 430, Перехідними положеннями ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, серія і номер паспорта НОМЕР_2) про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, заінтересована особа Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області (місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, б. 22, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41159356), задовольнити частково.
Встановити факт народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянкою України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Довжанськ Луганської області, Україна і матір'ю якої є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянка України.
Відмовити у задоволенні решти вимог.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Луганської області через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ж. І. Кордюкова