
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/1711/18
Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
11 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника позивача: Бойчука В.І.,
представника відповідача: Шабатури М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кредитної спілки "Подільська" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом Кредитної спілки "Подільська" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
позивач 11.05.2018 звернувся із адміністративним позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив визнати неправомірними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1722254600867 від 19.07.2017.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.07.2018 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що висновок суду першої інстанції про відсутність кредитних спілок у переліку неприбуткових організацій, встановленому пп.133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПК України свідчить про невідповідність кредитної спілки вимогам п. 133.4 ст. 133 ПК України є помилковим внаслідок неправильного тлумачення закону, оскільки буквальне тлумачення цього пункту свідчить про те, що цей перелік організацій та установ не є вичерпними, відтак, не зазначення у переліку вказаної статті кредитної спілки не є підставою для визнання такої організації прибутковою. Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт посилався на рішення ВС від 20.06.2018 у справі № 806/3313/17.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом №2908, такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги встановлені пп. 133. 4. 1 п. 133.4 ст. 133 ПК України, стосовно одночасної відповідальності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом №2908, та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ним осіб, а тому кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні ПК України та не підлягають включенню до нового реєстру.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив колегію суддів її задовольнити. Представник відповідача заперечив проти апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
Кредитна спілка "Подільська" діє на підставі Статуту, затвердженого рішеннями загальних зборів Кредитної спілки "Подільська" протоколом №13 від 20.12.2016 (далі - Статут).
Пунктом 2.1 Статуту обумовлено, що Кредитна спілка "Подільська" є неприбутковою організацією, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних внесків членів кредитної спілки.
Пунктом 22.4 Статуту, кредитній спілці забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників, членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Пунктом 29.8 Статуту визначено, що при ліквідації кредитної спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України.
Рішенням ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області з 12.11.2004 кредитній спілці "Подільська" присвоєно ознаку неприбутковості 0010 - кредитні спілки, та включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
19.07.2017 рішенням ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області №1722254600867, кредитну спілку "Подільська" з 01.07.2017 виключено з Реєстру, у зв'язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4. статті 133 Податкового кодексу України.
Не погодившись із таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції посилався на рішення ВС від 05.06.2018 у справі №820/3467/17 та вказав, що кредитна спілка не є неприбутковою організацією в розумінні підпунктів 133.4.1, 133.4.6 статті 133 ПК України, що унеможливлює включення Кредитна спілка "Подільська" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Згідно п. 133.4 ст. 133 ПК України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Відповідно до пп. 133.4.1. п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Відповідно до абзацу першого пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Підпунктом 133.4.4. п. 133.4 ст. 133 ПК України зазначено, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою зокрема для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно пп. 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України, Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пп. 133.4.6. ст. 133 ПК, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:
бюджетні установи;
громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;
житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;
професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;
сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Абзацом третім п. 34 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Згідно п. 35 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З наведеного слідує, що підприємство, установа та організація може бути визнана неприбутковою за наявності дотримання одночасно всіх вимог, встановлених положеннями п. 133.4 ст. 133 ПК України, статутні документи мають бути приведені у відповідність із вищезазначеними нормами у визначений цим кодексом строк та подані до контролюючого органу.
Згідно матеріалів справи, Кредитна спілка "Подільська" утворена та зареєстрована у порядку передбаченому законами, що регулюють діяльність відповідної неприбуткової організації, установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів або їх частин серед членів організації, працівників та інших пов'язаних з ними осіб.
Так, пунктами 22.2 та 22.4 Статуту, затвердженого рішенням чергових загальних зборів членів Кредитної спілки "Подільська", протокол №13 від 20.12.2016, доходи кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети та завдань, напрямів діяльності, визначених цим Статутом. Кредитній спілці забороняється розподіляти отримані доходи (прибуток) або їх частини серед засновників, членів спілки працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ним осіб.
Пунктом 29.8 Статуту визначено, що у разі припинення кредитної спілки (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) її активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету, крім залишку коштів резервного капіталу та додаткового капіталу, який у разі ліквідації кредитної спілки після розрахунків із членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України.
Таким чином, норми абзацу четвертого пп. 133.4.1 п. 133.4 мт. 133 ПК України повністю кореспондуються із нормами п. 29.8 Статуту Кредитної спілки "Подільська".
Станом на дату прийняття податковим органом оскаржуваного рішення позивача було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно рішення від 12.11.2004.
При цьому, установчі документи кредитної спілки недійсними в судовому порядку не визнавались, фактів використання позивачем доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України податковим органом не встановлено, до суду доказів не надано.
Згідно матеріалів справи, підставою для прийняття оскаржуваного рішення від 19.07.2017 є невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу.
Апеляційний суд не погоджується із таким висновком відповідача, оскільки буквальне тлумачення цього підпункту свідчить про те, що цей перелік організацій та установ не є вичерпним, на що вказує прислівник "зокрема", який уживається для підкреслення, виділення чого-небудь з-поміж однотипного, вказує на можливі варіанти, а не виключні. Відтак, не зазначення у переліку підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 цього кодексу кредитної спілки не є підставою для визнання такої організації неприбутковою.
Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 20.06.2018 у справі №806/3313/17.
Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України вказано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідачем не доведено правомірності прийняття ним рішення №1722254600867 від 19.07.2017 щодо скасування ознак неприбутковості Кредитної спілки "Подільська", натомість, позивачем повністю спростовано доводи відповідача, а тому, вимоги позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової постанови.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Статтею 139 КАС України вказано, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ).
Отже, згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України на користь Кредитної спілки "Подільська" (код ЄДРПОУ 33233031, проспект Миру 61/1А, м. Хмельницький) підлягає стягненню 4 405 грн. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39564228, вул. Героїв Майдану, 12, м. Хмельницький), згідно платіжного доручення №495 від 04.05.2018 на суму 1762 грн. та платіжного доручення №536 від 09.08.2018 на суму 2643 грн .
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Кредитної спілки "Подільська" задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №1722254600867 від 19 липня 2017 року.
Стягнути на користь Кредитної спілки "Подільська" (код ЄДРПОУ 33233031, проспект Миру 61/1А, м. Хмельницький) 4 405 (чотири тисячі чотириста п'ять) грн. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39564228, вул. Героїв Майдану, 12, м. Хмельницький).
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 вересня 2018 року.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.