Постанова № 76517839, 17.09.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
820/3788/18
Номер документу
76517839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3788/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Старостін В.В., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання: Жданюк А.О.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Лісовицька О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року (головуючий 1 інстанції: Єгупенко В.В.) по справі № 820/3788/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3 звернувся з позовом до суду в якому просив:

визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_3 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 протиправними та такими що порушують його права як людини;

зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію у розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_3 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою. Просив також встановити судовий контроль.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Позивач, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийнятого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

Апелянт з наголошує на безпідставній відмові судом у задоволенні його вимог, вказує на неприпустимості звуження прав позивача, як особа яка має право на перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру та колишньому працівнику МВС у розмірі встановленому на рівні до грошового забезпечення поліцейського. Судом не враховано нерівність між особами поліцейськими яким призначається та виплачується пенсія у повному розмірі з березня 2018 року, та колишнім працівниками МВС, яким повинна здійснюватися виплата (доплата) перерахованої пенсії поетапно відповідно до Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та наполягав на її задоволені. Надав додаткові пояснення по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову. Наданий відзив на апеляційну скаргу.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційні скарги залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії по інвалідності з грудня 2007 року, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (надалі - Закон №2262). Розмір пенсії позивача визначений виходячи з 60 % грошового забезпечення станом на час такого призначення пенсії.

Відповідно до наявних матеріалів справи, що підтверджується документально ГУ ПФУ, з 01.01.2018 пенсію позивача було перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (надалі Постанова КМУ №103), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом № ФХ101562 від 24.03.2018.

З розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вбачається, що при перерахунку пенсії позивача враховане грошове забезпечення поліцейського у такому складі: посадовий оклад 4650,00 грн., оклад за військове звання 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 2695,50 грн., премія 0%, а всього 8685, 50 грн., та виходячи з 60 % від грошового забезпечення розмір обчисленої (перерахунку) пенсії склав 5211, 30 грн..

Виплата перерахованої пенсії та доплати здійснюється за правилами встановленими Постановою КМ України №103, поетапно у відповідності до періодах з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення; за період 2019 року щомісячно - 75% від підвищення та з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення.

Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, 263 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи.

Здійснюючи апеляційний перегляд, колегія суддів виходить з наявності права у позивача щодо перерахунку його пенсії починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням вимог ч.3 ст.51, ст..63 Закону №2262. Таке право позивача не заперечується стороною відповідача.

Основним спірним питанням в межах справи є саме незгода позивача із такою поетапно-перерахованою виплатою йому розміру пенсії. На його думку така виплата за період з часу виникнення права на перерахунок пенсії повинна здійснена у повному обсязі. В той час, як позиція та вчинені дії з боку пенсійного фонду свідчать на проведення виплати перерахованої пенсії у спірному періоді поетапно та у розмірах визначених Постановою КМУ №103.

Так, відповідно до частини третьої та четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зазначена Постанова КМУ 103 є нормативно-правовим актом, який з огляду на положення ч.4 ст.63 Закону №2262 є обов'язковим у застосуванні органами пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.

Як вже було встановлено судами, що відповідачем з урахуванням, в тому Постанови КМУ 103 здійснений перерахунок пенсії позивача виходячи з показників грошового забезпечення поліцейських.

Пунктом 1 Постанови встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"

Зазначеною постановою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Також відповідно до п. 7 постанови КМУ № 103 на Міністерство оборони разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Пунктом 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Виплата пенсії позивачу проводиться ГУ ПФУ відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у зазначених вище розмірах.

Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та на підставі довідки, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом. З 01 січня 2018 року виплата перехованої пенсії відповідно до положень вищезазначених норм права складає 50 відсотків, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 відсотків, а з 01 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови КМУ 103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Колегія суддів в тому числі наголошує, що наведена Постанова КМУ №103 від21.02.2018 року є діючою, та такою, що підлягає обов'язковому застосуванню в межах спірних правовідносин. Крім того, наведена Постанова КМУ №103, у встановленому законом порядку такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась.

Доводи апелянта стосовно не врахування судом та не надання оцінки тим обставинам, що особи яким призначається пенсія з числа поліцейських, та колишнім працівникам міліції виплати здійснюються по різному, що вказує на відповідну нерівність учасників цих відносин, не можуть бути правовою для задоволення позовних вимог, з огляду в тому числі на те, що питання перерахунку та призначення пенсії є різною категорією, мають різне правове навантаження, в тому числі по фінансуванню, нарахуванню та виплаті цих коштів, а тому ототожнювати зазначені обставини є необґрунтованим.

Посилання сторін на висновки Верховного Суду висловлені в ухвалі від 03.05.2018 року 818/1076/18, як можливість застосування до спірних правовідносин є безпідставними.

З огляду на викладене, висновки суду першої інстанції стосовно того, що вимоги позивача щодо зобов'язання ГУ ПФУ перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі 100 % суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 не ґрунтуються на вимогах чинного пенсійного законодавства, є правильними.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянтів не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційні скарги без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року по справі № 820/3788/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний зміст постанови буде виготовлений 18.09.2018 року.

Головуючий суддя (підпис)М.М. ЯковенкоСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін М.І. Старосуд