
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Є.Д. Кравченко
11 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/912/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської міської ради на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 по справі № 818/912/18, ухвалене в м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 159, 40021, о 17:10, повний текст рішення складено 20.04.2018р.
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області третя особа Сумська міська рада
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
07.03.2018р. позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), третя особа Сумська міська рада (надалі - третя особа), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні Витягу від 25.09.2017р. № 467/0/205-17.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 28.09.2017р. отримав від відповідача витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по АДРЕСА_1. Вважає, що розрахунок нормативної грошової оцінки ділянки проведено відповідачем з порушенням вимог закону, оскільки відповідачем безпідставно проведено індексацію нормативної грошової оцінки на коефіцієнт інфляції за 2014 та 2015 роки.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2018р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25 вересня 2017 року № 467/0/205-17.
Не погодившись з вказаним рішенням, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
03.07.2018р. відповідачем до суду апеляційної інстанції надано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просив суд апеляційної інстанції задовольнити апеляційну скаргу, прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
05.07.2018р. позивачем до суду апеляційної інстанції надано відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просив суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що рішенням Сумської міської ради № 264-МР від 27.01.2016р. надано позивачу, ОСОБА_1, та ОСОБА_2 в оренду земельну ділянку площею 0,1341 га в АДРЕСА_1. Функціональне призначення ділянки: під розміщеними офісним та культурно-спортивним комплексом (а.с. 45).
13.04.2016р. між Сумською міською радою та ОСОБА_1, ОСОБА_2 укладено договір оренди ділянки, класифікація видів цільового призначення земель: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Відповідно до договору орендна плата становить 4% від нормативної грошової оцінки землі. Розмір орендної плати на 2016 рік становить 83402,69 грн., що становить 6950,22 грн. на місяць. За наступні роки, починаючи з 2017 року, орендна плата справляється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель (а.с. 46-49).
У 1998 р. проведена перша грошова оцінка земель м. Суми (Київ, інститут «Дніпромісто»). У 2007 році вона коригувалася станом на 01.01.2007 (м. Суми, ДП «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою») (а.с. 51-53).
Рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 № 4307-МР затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Суми, розроблену ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ДІПРОМІСТО ім. Ю.М.Білоконя. Рекомендовано управлінню Держземагенства у Сумському районі Сумської області, ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області при передачі земельних ділянок у власність, оренду та за цивільно-правовими угодами для визначення ставок земельного податку і розміру орендної плати за землю прийняти до відома та використовувати у роботі до розрахунку зазначену нормативну грошову оцінку. Рішенням встановлено момент набуття ним чинності - з 01 січня 2016 року (а.с. 43).
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 19.09.2017 (а.с. 21) відповідачем надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.09.2017 № 467/0/205-17, з визначенням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки 1,897 (а.с. 20).
Не погодившись з вказаним розрахунком, 06.02.2018 ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Держгеокадастру про скасування витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.09.2017 № 467/0/205-17 (а.с. 8).
Листом від 09.02.2018 № Б-360/0/5-18/156/6-18 відповідач повідомив позивача, що при формуванні зазначеного витягу застосовано коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки за 2014 рік - 1,249, за 2015 рік - 1,433 та за 2016 рік - 1,06 (добуток коефіцієнтів складає 1,897), що відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідно до статті 289.2 Податкового кодексу України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (а.с. 9).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що застосування відповідачем індексу 2014 та 2015 року є безпідставним, оскільки цей індекс характеризує зростання цін та відповідне зменшення вартості земель за попередньою, чинною на момент затвердження нормативною грошовою оцінкою.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок населеного пункту набирає чинності лише після її оприлюднення у встановленому порядку та не є чинною без такого оприлюднення.
Крім того, закон не пов'язує початок дії нормативної грошової оцінки з моментом отримання вихідних даних для її розробки.
Як свідчать матеріали справи, розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Суми здійснюється на підставі "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Суми", яка введена в дію рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015р. № 4307-МР з 01.01.2016, тому застосування індексів інфляції за 2014 та 2015рр. є необґрунтованим.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач, суб'єкт владних повноважень, не виконав обов'язку, покладеного на нього відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України та не довів правомірності дій щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015рр. при формуванні Витягу від 25.09.2017р. № 467/0/205-17.
Доказів правомірності проведення індексації нормативної грошової оцінки із застосуванням індексів споживчих цін 2014-2015р. відповідачем не подано.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 12.04.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги третьої особи колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сумської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 по справі № 818/912/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)С.С. РезніковаСудді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц В.В. Старостін Повний текст постанови складено 17.09.2018.