
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1218/18 Суддя (судді) першої інстанції: Кашпур О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Літвіної Н.М.
за участю секретаря судового засідання Цюпка Б.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року (повний текст складено 19 квітня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в якому просив визнати безділяьність відповідача щодо ненадання для перерахунку пенсії ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з врахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправною, зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача на 01 січня 2017 року (з дати виникнення права на перерахунок) з урахуванням всіх надбавок та виплат, що діяли, з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, щодо не надання для перерахунку пенсії ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, зобов'язано Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням усіх надбавок та виплат, що діяли, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 року починаючи з 01 січня 2017 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в позові у повному обсязі. На думку апелянта, суд першої інстанції вирішив спір без належного з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що після направлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області списків осіб, яким необхідно визначити суму грошового забезпечення від 03 березня 2018 року, апелянтом були подані відповідні довідки та позивачу здійснено перерахунок пенсії.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити та залишити в силі рішення суду першої інстанції, зазначаючи, що йому було неправомірно відмовлено у видачі довідки для перерахунку пенсії.
Сторони, будучі повідомленими про день, час і місце розгляду справи належним чином, у судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд заяви за відсутності сторін.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2495117670 виданого 12 липня 2010 року (а.с.15).
Листом від 12 січня 2017 року №4/4-83-Тл/2-17 (а.с.16) Державна пенітенціарна служба України повідомила Пенсійний фонд України щодо необхідності проінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036, у відповідь на який, Пенсійний фонд України листом від 26 січня 2017 року №2213/02-23 (а.с.17) зазначив, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
05 лютого 2018 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою (а.с.18), в якій просив надати довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року, оскільки до цього часу довідка про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не надходила.
Листом від 14 лютого 2018 року №4.3-1373 (а.с.19) Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції повідомило позивача про відсутність законодавчих підстав для наданні ОСОБА_2 відповідної довідки.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідач є тим органом, який наділений повноваженнями видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, який є пенсіонером Державного департаменту України з питань виконання покарань та з огляду на фактичну зміну розміру грошового забезпечення працівників установ виконання покарань з 01 січня 2017 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036, відмова у видачі довідки Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України для перерахунку пенсії ОСОБА_2 є протиправною.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст.63 цього Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 наведеної статті встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».
Відповідно до п.п.1-4 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із змінами та доповненнями внесеними відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28 грудня 2016 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294» (чинна на момент виникнення спірних правовідносин), затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 змінено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань. Зокрема, у схемі зміни посадових окладів, змінено їх розмір.
Отже, перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі ч.4 ст.63 цього Закону, здійснюється за процедурою, визначеною Порядком №45, в тому числі і у зв'язку із зміною посадового окладу, яка відбулась з 01 січня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036.
Колегія суддів зазначає, що Порядком №45 та постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 не передбачено видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за заявами отримувача пенсії.
В той же час, повноваження щодо видачі довідок для перерахунку пенсії в порядку ст.63 Закону надано Центральному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Судом не встановлено, що станом на день звернення ОСОБА_2 із заявою до відповідач, останнім було отримано відповідні списки від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Таким чином, станом на лютий 2018 року у відповідача не було ані підстав, ані обов'язку щодо видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії за формою передбаченою порядком проведення перерахунку пенсії №45, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036, з 01 січня 2017 року.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2001 року №3-1, відповідно до п.4 якого заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з п.п.23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Отже, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
В своїй заяві від 05 лютого 2018 року позивач просив видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2017 року. Проте, відповідач, листом №4.3-1373 від 14 лютого 2018 року повідомив ОСОБА_2 щодо не приведення постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що набрав чинності 01 січня 2017 року та яким було внесено зміни до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чим обґрунтував відсутність законодавчих підстав для видачі відповідної довідки.
Однак, враховуючи, що відповідні повноваження щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача належать Центральному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, посилання відповідача на те, що Кабінетом Міністрів України не приведено у відповідність до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, є безпідставним.
З матеріалів справи вбачається, що 03 березня 2018 року до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 01 березня 2018 року №2710/03-01 (а.с.33) щодо підготування та надання довідок на осіб, які мають право на перерахунок пенсій.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Апелянт зазначає, що ним були підготовлені та подані довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області згідно отриманих списків та позивачу вже було здійснено перерахунок пенсії, однак, всупереч ч.2 ст.77 КАС України, на підтвердження зазначених обґрунтувань жодних належних та допустимих доказів відповідачем надано не було.
Частинами 1, 2 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, колегія суддів доходить висновку щодо необґрунтованості та протиправності невидачі позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення, не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та необхідності зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01 січня 2017 року
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 17 вересня 2018 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді В.О.Аліменко
Н.М.Літвіна