
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
13 вересня 2018 рокусправа № 316/1416/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Круговий О.О., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Енергодарського міського суду Запорізької області від 21 лютого 2018 року (головуючий суддя: Вільямовська Н.О) по адміністративній справі № 316/1416/17
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі Управління містобудування та архітектури, 3 особи Державного підприємства «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 14.09.2017 року звернувся до суду з позовом до відповідача Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі Управління містобудування та архітектури, в якому просить визнати протиправною відмову та зобов'язати відповідача видати йому будівельний паспорт забудови земельної ділянки НОМЕР_2, площею 0,1150 гектарів, кадастровий номер - НОМЕР_1, цільове призначення - для ведення садівництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_1; стягнути на його користь судовий збір в розмірі 640 грн.
18.10.2017 року Енергодарським міським судом Запорізької області винесено ухвалу, якою до справи № 316/1416/17 залучено 3 особу - Державне підприємство «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» (далі - ДП Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство») та 21.02.2018 року винесено рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення обґрунтоване тим, що приналежна позивачу земельна ділянка розташована в ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір», правовий режим забудови якої відмінний від загального порядку забудови земельної ділянки, а тому відсутні ознаки протиправності в діях Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі Управління містобудування та архітектури по відмові у видачі позивачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки, в наслідок чого відсутні підстави для покладання на відповідача зобов'язання видати будівельний паспорт забудови спірної земельної ділянки.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга обґрунтована неправомірністю висновків суду першої інстанції щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено , що ОСОБА_1 за договором купівлі - продажу від 01.04.2016 року придбав у власність у фізичної особи ОСОБА_3 земельну ділянку НОМЕР_2, площею 0,1150 га, кадастровий номер - НОМЕР_1, цільове призначення - для ведення садівництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, садово - городницьке товариство «Волна», яка належала продавцю на підставі державного акту на право власності Серії НОМЕР_3, виданого Енергодарською міською радою Запорізької області 13.07.2010 року (а.с.4,5).
Частиною 3 ст. 35 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
За приписами ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038/У1 від 17.02.2011 року (далі Закон № 3038/У1) забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, розроблення якого за наявності плану зонування території здійснюється на його підставі.
Згідно п. 2.1,2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року( далі Порядку № 103), видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідного пакета документів.
При цьому пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Матеріалами справи підтверджено, що 19.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління містобудування та архітектури Енергодарської міської ради Запорізької області з заявою щодо надання будівельного паспорта забудови належної йому вищезазначеної земельної ділянки, в чому йому листом Управління містобудування та архітектури Енергодарської міської ради Запорізької області №133/01-12/01-21 від 31.07.2017 року відмовлено з підстав розташування земельної ділянки в ландшафтному заказнику місцевого значення «Іванівський бір» за даними містобудівної документації (генеральний план м. Енергодар, затверджений рішенням Енергодарської міської ради № 94 від 03.07.2015 року, план зонування території м. Енергодара, затверджений рішенням Енергодарської міської ради №1 від 25.09.2015 року). Позивачу рекомендовано звернутися до ДП Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» для уточнення меж природно - заповідного фонду (а.с.9).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Енергодарської міської ради Запорізької обласної ради №10 від 27.11.1998 року (а.с.87-88) дійсно затверджений перелік територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, переведених в іншу категорію, та новостворених.
Енергодарською міською радою Запорізької області прийняті рішення №94 від 03.07.2015 року, яким затверджено генеральний план м. Енергодара Запорізької області (а.с.85); та рішення №1 від 25.09.2015 року, яким затверджено план зонування території м. Енергодара Запорізької області (а.с.86), згідно даних яких належна позивачу на праві власності земельна ділянка в районі СГТ «Волна - 2» знаходиться на території природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» Іванівського лісництва у кварталі 3 виділі 33. Зазначені обставини підтверджені також листом ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» № 291 від 12.10.2017 року (а.с.39, 49, 50).
У відповідності до ст. ст. 25, 26, 53 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» №2456-XII від 16.06.1992 року (далі - Закон № 2456-XII) заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.На територіях заказників забороняються суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.
Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.
Положенням про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір», затвердженого наказом начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища Запорізької області від 21.02.2011 року (а.с.41-45,77-80) передбачено, що зазначений заказник, площею 797,3 га, оголошено на підставі рішення Енергодарської міської ради Запорізької обласної ради №10 від 27.11.1998 року з метою забезпечення охорони штучно створеного лісу. Зазначений заказник розташовано в межах Кам'янсько - Дніпровського району Запорізької області Іванівського лісництва ДП «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» і передано йому під охорону згідно п. 4 ст. 4 Закону № 2456-XII. Зазначена територія не вилучається із землекористування і залишається у віданні ДП «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство», яке несе відповідальність за її належне утримання та дотримання режиму, встановленого цим Положенням. Режим ландшафтного заказника враховується у всіх видах проектно - планувальної документації, а також в проектах на будівництво комплексів і окремих споруд в районі його розміщення. Зміна меж, основних завдань та цільового призначення, або виключення заказника зі складу природно - заповідного фонду України проводиться відповідно до ст. 51-54 Закону № 2456-XII. На території заказника забороняється, зокрема будь-яке будівництво, що може вплинути на зміну характеру місцевості, ландшафтів і не пов'язане з охороною території заказника; передача в будь - яке господарське використання земельних ділянок заказника.
Частиною 1,2 ст. 20 Земельного кодексу України визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного і історико-культурного призначення.
На день винесення рішення судом першої інстанції відповідно до приписів ст. 20 Земельного кодексу України відсутні належні та допустимі докази зняття статусу природно - заповідного фонду з території ландшафтного заказника «Іванівський бір», на території якого в районі СГТ «Волна - 2», ДП «Кам'янсько - Дніпровське лісове господарство» знаходиться належна позивачу на праві власності земельна ділянка НОМЕР_2, площею 0,1150 гектарів, кадастровий номер - НОМЕР_1.
В силу викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки діяв в межах наданих повноважень у відповідності до діючого законодавства, а тому відсутні підстави для покладання на нього зобов'язання видати позивачу будівельний паспорт забудови земельної ділянки.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовуються.
Оскільки судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та прийнято рішення з додержанням норм права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Енергодарського міського суду Запорізької області від 21 лютого 2018 року по адміністративній справі № 316/1416/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 13 вересня 2018 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 17 вересня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: А.В. Шлай