
Справа № 2240/2252/18
РІШЕННЯ
іменем України
12 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправними дії виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо відмови у доступі до публічної інформації на запит ОСОБА_3 від 21 червня 2018 року в частині щодо відмови в оприлюдненні на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи від січня 2017 року та у подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію.
- зобов'язати виконавчий комітет Нетішинської міської ради оприлюднити на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи з січня 2017 року та у подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.06.2018 року ОСОБА_3 в порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації» звернувся із запитом на інформацію до виконавчого комітету Нетішинської міської ради, у якому посилаючись на Закони України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію» та «Про запобігання та протидію корупції» просив оприлюднювати на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи від січня 2017 року та у подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію.
Вказує, що Виконавчим комітетом Нетішинської міської ради своїм листом-відповіддю від 26.06.2018 р. № 34/01-05-2480/2018, яким позивачу у задоволенні запиту на інформацію від 21.06.2018 р. щодо опублікування на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпоряджень міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи від січня 2017 року та у подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію - відмовлено. Вказана відмова вмотивована тим, що запитувана інформація є конфіденційною інформацію про посадових осіб виконавчого комітету Нетішинської міської ради згоди на поширення якої останні не надавали, а тому поширення такої інформації є втручанням у їх особисте життя, що допускається винятково у визначених законом порядку випадках і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Позивач вважає таку відмову виконавчого комітету Нетішинської міської ради у доступі до публічної інформації необгрунтованою, протиправними та такою, що порушує принцип відкритого доступу до публічної інформації, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, що викладені у наданому суду відзиві на позовну заяву. Зазначила, що розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" не підлягають оприлюдненню на офіційному сайті Нетішинської міської ради. Просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21 червня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до виконавчого комітету Нетішинської міської ради із запитом на інформацію щодо надання публічної інформації, що перебуває у розпорядженні виконавчого комітету Нетішинської міської ради та його окремих структурних підрозділів, а саме: оприлюднити на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи від січня 2017 року та в подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію.
Листом виконавчого комітету Нетішинської міської ради №34/01-05-2480/2018 від 26.06.2018 року позивачу повідомлено, що згідно з Положенням про набори даних які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 наведено вичерпний перелік інформації, що оприлюднюється органами місцевого самоврядування, але до нього не відноситься інформація про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування.
Відповідачем також зазначено, що частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Також вказала, що розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування не підлягають оприлюдненню на офіційному сайті Нетішинської міської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до ч.2 ст.34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Згідно ст.2 Закону України "Про інформацію", основними принципами інформаційних відносин є:
гарантованість права на інформацію;
відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією;
достовірність і повнота інформації;
свобода вираження поглядів і переконань;
правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації;
захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про інформацію" основними напрямами державної інформаційної політики є: забезпечення доступу кожного до інформації.
Згідно ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію" будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
За частиною 1 ст. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Згідно п.1 ч.1 ст.12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3)інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах, зокрема законності.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Згідно положень ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частина 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ч.1, 2 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
За приписами ч. 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.
Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Таким чином, у ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначений вичерпний перелік для відмови у задоволенні запиту на інформацію.
Отже, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» відмова у задоволенні запиту на інформацію повинна бути мотивованою, тобто у відмові розпорядник інформації зобов'язаний обґрунтувати наявність підстав обмеження у доступі.
Відповідач в листі №34/01-05-2480/2018 від 26.06.2018 року повідомив, що згідно з Положенням про набори даних які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 наведено вичерпний перелік інформації, що оприлюднюється органами місцевого самоврядування, але до нього не відноситься інформація про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування.
Отже, у зазначеному листі виконавчого комітету Нетішинської міської ради на запит позивача від 03.11.2017 року не наведено жодних підстав віднесення запитуваної інформації до інформації з обмеженим доступом в розумінні пункту 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Не містить відповідь відповідача і обґрунтувань підстав обмеження у доступі позивача до запитуваної інформації.
Крім того, суд зазначає, що Закон України "Про відкритість використання публічних коштів" № 183-VIII від 11.02.2015 року визначає умови та порядок забезпечення доступу до інформації про використання публічних коштів розпорядниками та одержувачами коштів державного і місцевих бюджетів, суб'єктами господарювання державної і комунальної власності, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.2 ч.1 Закону України "Про відкритість використання публічних коштів" публічні кошти - кошти державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії, кошти Національного банку України, державних банків, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України (далі - Пенсійний фонд), фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також кошти суб'єктів господарювання державної і комунальної власності, отримані ними від їхньої господарської діяльності;
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про відкритість використання публічних коштів" цей Закон поширюється на відносини, пов'язані з підготовкою і оприлюдненням розпорядниками та одержувачами коштів державного і місцевих бюджетів, підприємствами, Національним банком України, державними банками, державними цільовими фондами, а також фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та органами Пенсійного фонду інформації про заплановане і фактичне використання публічних коштів.
Крім того, відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, на посадових осіб виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», а тому відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не належать до інформації з обмеженим доступом.
Абзацом четвертим частини першої статті 47 вказаного Закону України «Про запобігання корупції» визнано інформацією з обмеженим доступом лише відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт).
Прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи (проходження служби) та посада декларанта, отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення) у ч.1 ст.47 Закону відсутні, а тому не віднесені до інформація з обмеженим доступом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у цьому випадку запитувана інформація щодо якої звернувся ОСОБА_3, а саме щодо оприлюднення на офіційному сайті Нетішинської міської ради розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи з січня 2017 року та у подальшому щомісяця оприлюднювати таку інформацію не є інформацією з обмеженим доступом, а тому у її наданні не може бути відмовлено.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови надати ОСОБА_3 публічну інформацію, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно ст. 139 ч. 1 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_3 на його запит в оприлюдненні на офіційному сайті Нетішинської міської ради Хмельницької області розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування та зобов'язати Виконавчий комітет Нетішинської міської ради Хмельницької області оприлюднити на офіційному сайті Нетішинської міської ради Хмельницької області розпорядження міського голови про преміювання посадових осіб органу місцевого самоврядування, у тому числі керівників окремих структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, починаючи з січня 2017 року та у подальшому оприлюднювати таку інформацію щомісяця .
Присудити на користь ОСОБА_3 судові витрати (судовий збір) в сумі 704,80грн. (сімсот чотири грн. 80коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Нетішинської міської ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 вересня 2018 року
Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 76018 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Виконавчий комітет Нетішинської міської ради Хмельницької області (вул. Шевченка, 1, м.Нетішин, Хмельницька область, 30100 , код ЄДРПОУ - 05399231)
Головуючий суддя П.М. Майстер