Постанова № 76516280, 10.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
803/773/18
Номер документу
76516280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/5838/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю представника апелянта: Сидорука І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року (суддя- Плахтій Н.Б., ухвалена в м. Луцьку) у справі № 803/773/18 за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

26.04.2018 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку про застосування заходів реагування щодо державного нагляду у вигляді зупинення експлуатації Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку за адресою: Волинська обл., м.Любомль, вул.Шкільна, 6, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області оскаржило його подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що оскаржуване рішення винесене без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить його скасувати і прийняти нове, яким позов задоволити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що станом на 29 травня 2018 року відповідно до акту №52 від 29.05.2018 року залишились невиконаними такі заходи пожежної та техногенної безпеки, а саме: не оброблено дерев'яні елементи горищних покриттів засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; приміщення не обладнано системою протипожежного захисту; на шляхах евакуації використовується оздоблення стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2; не проведено технічне обслуговування та перевірку пожежних кранів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Зазначає що невиконання даних вимог можуть призвести до займання та розповсюдження вогню, що несе реальну загрозу життю та здоров'ю дітей, які перебувають в даному дошкільному навчальному закладі.

В судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав, просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідач повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, однак явки представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України не перешкоджає розгляду заяви без їхньої участі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) від 29.03.2018 №202 (з основної діяльності) про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки Головним управлінням (управлінням) ДСНС України в областях та м.Києві наказано організувати у квітні-червні 2018 року проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки, зокрема, у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.

29.03.2018 на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду "контролю) у сфері господарської діяльності"; Наказу ДСНС України від 29.03.2018 №202 "Про здійснення позапланових перевірок" Любомльським районним відділом Управлінням ДСНС України у Волинській області видано наказ "Про проведення перевірки" №2. Додаток №2 до наказу визначає перелік об'єктів, на яких у квітні 2018 року повинна проводитись планова (позапланова) перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. Серед зазначених об'єктів значиться і Любомльський ДНЗ №1.

В подальшому на підставі зазначеного наказу, посвідчення на проведення перевірки від 02.04.2018 №10 посадовою особою Любомльського районного відділу Управління ДСНС у Волинській області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Любомльського ДНЗ №1, що знаходиться за адресою: 44300, Волинська обл., м.Любомль, вул.Шкільна, 6.

За результатами проведеної перевірки складено акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Любомльський ДНЗ №1 від 06.04.2018 №11 (а.с.12-17) в якому зафіксовані наступні порушення:1. Не оброблено дерев'яні елементи горищних покриттів засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (п.2.5 глави 2 розділу ІІІ, НАПБ А.01.001-2014); 2. Приміщення не обладнано системою протипожежного захисту (п.1.2 глави 1 розділу V, п.5.1 таблиці А.1 НАПБ А.01.001-2014); 3. Не проведено перевірку заміру опору ізоляції та спрацювання приладів захисту електричних мереж, електроустановок від короткого замикання (п.1.20 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014); 4. Не проведено перевірку установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів ( п.1.21 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014); 5. Будівлю не дозабезпечено установками від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (п.1.21 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014); 6. На шляхах евакуації використовується оздоблення стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (п.2.17 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014); 7. Не пройшла навчання та перевірку знань посадова особа з питань пожежної безпеки (глава 16 розділу ІІ НАПБ А.01.001-2014); 8. Приміщення не дозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) (п.3.6 глави ІІІ розділу V НАПБ А.01.001-2014); 9. Не проведено технічне обслуговування двох первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) (п.3.17 глави 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014); 10. На території пожежний щит не укомплектовано засобами пожежогасіння, до яких входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. (п.3.11 глави 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014); 11. Територію об'єкта та приміщення не забезпечено знаками безпеки відповідно до ДСТУ ІSO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір." (глава 8 розділу ІІ НАПБ А.01.001-2014); 12. Не проведено технічне обслуговування та перевірку пожежних кранів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. (п.п.9, п.2.2 глави 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014); 13. Не здійснено планування та організацію евакуаційних заходів на випадок загрози або виникнення надзвичайної ситуації. (п.4 ч.1 ст.20, ч.9 ст.33 Кодекс 5403- VІ); 14. Не проведено об'єктові тренування і навчання з питань цивільного захисту. (пункт 11 частини першої статті 20 Кодекс №5403-VІ, пункти 5,6 ПКМУ №444).

У зв'язку з виявленими порушеннями 26.04.2018р. позивач звернувся з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації загальноосвітнього навчального закладу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

В подальшому Любомльський ДНЗ №1 звернувся до позивача з проханням провести повторну позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

На підставі наказу Любомльського районного відділу Управління ДСНС України у Волинській області від 25.05.2018 №6 "Про проведення перевірок" та посвідчення на проведення перевірки від 29.05.2018 №53, посадовою особою Любомльського районного відділу Управління ДСНС у Волинській області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Любомльського ДНЗ №1, про що складено акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Любомльського ДНЗ №1 від 29.05.2018 №52 (а.с.43-46).

Даною позаплановою перевіркою з'ясовувалися лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, тобто, перевірено, чи усунуті ті порушення, що були виявлені в ході позапланової перевірки, яка здійснювалась у квітні 2018 року.

З акта перевірки від 29.05.2018 №52 вбачається, що адміністрацією Любомльського ДНЗ №1 не усунуто такі порушення: 1) не оброблено дерев'яні елементи горищних покриттів засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; 2) приміщення не обладнано системою протипожежного захисту; 3) на шляхах евакуації використовується оздоблення стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2; 4) не проведено технічне обслуговування та перевірку пожежних кранів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (а.с.43-46).

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем частково усунуто виявлені порушення, та з врахуванням того, що не усунуті порушення не є такими, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, підстави для застосування до Любомльського ДНЗ №1 такого крайнього заходу реагування як повне зупинення експлуатації приміщення відсутні.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

У відповідності до підпункту 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до п.6.2 та п.6.4 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 року №130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (п. 4 Розділ І вказаних Правил).

Зокрема, статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 7 цього Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною 7 статті 7 цього ж Закону визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Враховуючи наявні у справі письмові докази, а також доводи, на які покликався апелянт, колегія суддів вважає, що контролюючий орган при проведенні позапланової перевірки та складанні за її наслідками розпорядчих документів, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Висновки суду першої інстанції про вжиття відповідачем ряду заходів щодо усунення виявлених порушень, колегія суддів не приймає до уваги з огляду на таке.

Як встановлено судом та видно з акта перевірки від 29.05.2018 №52, адміністрацією Любомльського ДНЗ №1 не усунуто 4 з 14 виявлених порушень.

Натомість залишились невиконаними такі заходи пожежної та техногенної безпеки, а саме: не оброблено дерев'яні елементи горищних покриттів засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; приміщення не обладнано системою протипожежного захисту; на шляхах евакуації використовується оздоблення стін та стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2; не проведено технічне обслуговування та перевірку пожежних кранів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування.

Аналізуючи вказані порушення, зокрема, їх не виконання, апеляційний суд, зважаючи на їх характер дійшов висновку, що такі створюють загрозу життю та здоров'ю дітей, а з урахуванням положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Здійснені відповідачем заходи не свідчать про повне усунення порушень, виявлених під час повторної перевірки Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку, а ,відтак, подальша експлуатація приміщення відповідача створює загрозу життю та здоров'ю дітей, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Колегія суддів вважає, що вищевказані перелічені порушення є недоліками в організації експлуатації будівлі Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку, такі виявлені недоліки є підставою для звернення уповноваженого органу до суду з позовом про застосування заходів реагування, позаяк становлять загрозу життю і здоров'ю дітей .

За таких обставин, зупинення експлуатації будівлі відповідача є пропорційною та повною мірою реагування з огляду на виявлені порушення, а відтак для збереження безпеки та здоров'я учнів, працівників та відвідувачів Любомльського дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку необхідно зупинити експлуатацію будівлі до повного усунення порушень.

Суд першої інстанції не врахував вищевказаних обставин та дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.

Згідно з ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Керуючись статтями 308, 315, 317, 321,322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі 803/773/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області задовольнити.

Зобов'язати Любомльський дошкільний навчальний заклад №1 загального розвитку, повністю зупинити експлуатацію дошкільного навчального закладу №1 загального розвитку, що знаходиться в м. Любомль, вул. Шкільна, 6, Волинської області, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга З. М. Матковська Повне судове рішення складено 18.09.2018р.