Постанова № 76515075, 17.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
809/935/18
Номер документу
76515075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6148/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача Шинкар Т.І.,

суддів Пліша М.А., Большакової О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя - Шумей М.В.), ухвалене у письмовому провадженні 06 липня 2018 року у справі №809/935/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

31.05.2018 ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - Управління), просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсі1йне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки від 27.12.2017 №3677/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області відповідно до постанови Тлумацького районного суду від 02.10.2017 без врахування постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особами, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки вказана Постанова набрала чинності 24.02.2018, а перерахунок пенсії позивачу відповідач повинен був здійснити ще в січні 2016 року.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року, прийнятим в письмовому провадженні, позов задоволено частково: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2, починаючи з 01.01.2016 по 24.02.2018 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови №988 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Водночас, суд першої інстанції врахував, що Постановою №103 змінено порядок перерахування пенсії в частині визначення складових грошового забезпечення з прив'язкою «за січень 2016 року», а також обмежено обсяг виплат, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат, а відтак, суд першої інстанції дійшов висновку, що особливості правового застосування, визначені Постановою №103, створюють нові публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем, які виникли з 24.02.2018 і не є предметом розгляду в даній адміністративній справі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року та постановити нове, яким в задоволені позову відмовити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що з метою своєчасного проведення перерахунку Управлінням 27.02.2018 повернуто довідки про грошове забезпечення до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області для опрацювання її відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103, а відтак попередньо видана позивачу довідка №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 не може бути прийнята ні органом ПФУ, ні судом до уваги, так як вона не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Скаржник вказує, що Постановою №103 передбачено порядок виплати перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і додатково врегульовувати його судовим рішенням немає потреби. Зважаючи на те, що з 21.02.2018 Постановою №103 врегульовані всі спірні моменти, пов'язані з проведенням перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, скаржник вважає позов необґрунтованим.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), з врахуванням п.3 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги вимогам ст.242 КАС України відповідає.

Як встановлено судом першої інстанції з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2001 року.

Постановою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 02.10.2017 у справі №353/811/17 за ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2017, задоволено адміністративний позов ОСОБА_2, зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною реальною інформацією за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 1980,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3326,40 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (28%) - 826,00 грн.; премія (47,3%) - 5451,28 грн.; всього: - 16976,18 грн. з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Супровідним листом від 27.12.2017 №3679/108/05/8-17 ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області на виконання вказаної постанови надіслало на адресу Відділу пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 (а.с.22-23).

27.04.2018 ОСОБА_2 звернувся в Управління із заявою та просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016, відповідно до довідки від 27.12.2017 №3677/108/05/8-17 (а.с.24).

Листом Управління від 14.05.2018 №862/Х-15 ОСОБА_2 повідомлено, що у головного управління Фонду в області на даний час відсутні законні підстави та повноваження щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 27.12.2017 №3677/108/05/8-17, оскільки судові рішення, які набрали законної сили, виконуються виключно в межах покладених повноважень, а рішенням Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 02.10.2017 на головне управління Фонду в області не було покладено жодних зобов'язань щодо здійснення такого перерахунку пенсії, а будь-якої іншої постанови чи ухвали суду, що набрала законної сили і є обов'язковими до виконання, до головного управління Фонду в області не надходили (а.с.25).

Вважаючи відмову Управління протиправною та необґрунтованою, ОСОБА_2 звернувся із позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, в редакції чинній на час звернення позивача із заявою в Управління, встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Підставою для проведення перерахунку пенсії відповідно до положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час звернення позивача із заявою в Управління (далі - Закон №2262-XII) є підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом 2 такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.».

Вищевказані зміни до Закону України «Про Національну поліцію» набрали чинності 29.12.2015.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Вказане підтверджено висновками Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, викладеними у постанові від 02.10.2017 у справі №353/811/17, та відповідачем у справі не заперечується.

Відповідно до ст.63 Закону №2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час звернення позивача із заявою в Управління (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.

Окрім того, відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Комплексний аналіз вказаних норм законодавства дозволяє суду апеляційної інстанції дійти висновку, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством головними управліннями Пенсійного фонду України в областях здійснюються на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видаються уповноваженими органами за формою згідно із додатком 2 до Порядку №45.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що на виконання постанови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 02.10.2017 у справі №353/811/17 ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області скеровано Управлінню довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017, суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду щодо протиправності бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017.

При цьому, оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій зазначених у довідці №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017, з 01 січня 2016 року.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15 лютого 2018 року.

Водночас, Постановою Кабінет Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103), якою врегульовано питання як перерахунку так і виплати перерахованих пенсій. Зазначена Постанова набрала чинності 24.02.2018.

Так, п.3 Постанови №103 постановлено, перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з п.5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.

Таким чином, положення Постанови №103 спрямовані на врегулювання спірних моментів, пов'язаних з проведенням виплати перерахованої пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ та підлягають застосуванню з 24.02.2018 (з дати набрання законної сили).

Водночас, Постановою №103 внесено зміни у Порядок №45, зокрема, пункт 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.»

У рішенні Конституційного суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з позицією Конституційного Суду України, наведеною у пункті 2 мотивувальної частини рішення у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року №1-7/99, стосовно дії загально-правового принципу норми права у часі, дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним, чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_2, №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник ВДСБЕЗ Тлумацького РВ УМВС в області прирівняною до посади начальник відділення, що не входить до складу відділу поліції, становить: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 1980,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3326,40 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (28%) - 826,00 грн.; премія (47,3%) - 5451,28 грн.; всього: - 16976,18 грн.

З відзиву на позовну заяву та доданого до нього протоколу за пенсійною справою 00-7064 (МВС) від 15.06.2018 встановлено, що, оскільки положеннями Постанови №103 не передбачені такі види надбавок, як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, в грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача включено: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 1980,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 442,50 грн.; премія (32%) - 23,59 грн., всього 7369,09 грн. (а.с.60).

За таких обставин, враховуючи, що приписи Постанови №103 поширюватися на правовідносини між позивачем та відповідачем з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24.02.2018, тоді як правовідносини щодо перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 на виконання судового рішення виникли до моменту набрання Постановою №103 законної сили, а тому підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату. Суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими аргументи Управління щодо відсутності правових підстав для перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі зазначеної довідки та, водночас, погоджується з висновками суду першої інстанції, такий перерахунок та виплату слід провести за період з 01.01.2016 до 24.02.2018.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на викладене, враховуючи положення ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що судом першої інстанції у рішенні викладено мотиви протиправності дій відповідачів щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки №3677/108/05/8-17 від 27.12.2017 та на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року у справі №809/935/18 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Т. І. Шинкар судді М. А. Пліш О. О. Большакова Повне судове рішення складено 17.09.2018