
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2018 р. Справа№0540/6820/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання відновити виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
09.08.2018 на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання відновити виплату пенсії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в її населеному пункті вона була вимушена покинути своє постійне місце проживання та переїхати до м. Слов’янська Донецької області де і стала на облік, як внутрішньо переміщена особа, до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. Позивач зазначає, що у 2015 року зареєструвала зміну місця проживанням у м. Слов’янську. Проте, відповідач пенсійні виплати з лютого 2015 року припинив, без зазначення причин. Вважає, що Відповідач грубо порушив охоронювані Конституцією та законами України права позивача.
Разом з позовною заявою надано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, про поновлення строку звернення до суду та про розгляд справи без участі позивача.
Відповідач позов не визнав, 14.09.2018 через відділ документообігу та архівної роботи суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що позивач 04.05.2017 звернувся до Управління із заявою про запит пенсійної справи з УПФУ м. Красноармійська та прийняття її на облік по матеріалам пенсійної справи та надала копію паспорта із реєстрацією місця проживання в м. Слов’янську. Розпорядженням Слов’янського ОУПФУ від 29.06.2017 позивача взято на облік з особливістю переселенець не зареєстрований. Відповідач зазначив, що особа, яка прописалася на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною особою.
Відповідач вказав, що для подальшого поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України Донецької області особисто та надати довідку про взяття на облік ВПО або рішення про відмову у видачі довідки ВПО. У задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, витребувано у відповідача пояснення щодо причин та підстав несплати пенсії, копію рішення про припинення пенсії позивачу.
Розгляд справи проведено за правилами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Слов’янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, що сторонами не заперечується.
Відповідач – Слов’янське об`єднане управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Положенням про Пенсійний фонд України”, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Відповідно до пенсійного посвідчення Серії ААД №601465 ОСОБА_1 пенсію призначено за віком, довічно.
10.03.2015 місце проживання позивача зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 3, що підтверджується копією паспорта серії ВВ №263317.
Довідкою Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради № 03-27/613 від 03.05.2017 підтверджено, що ОСОБА_2 на обліку не перебуває та ніяких видів допомоги не одержує.
04.05.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою про запит пенсійної справи з УПФУ в м. Красноармійськ та перерахунок пенсії на рахунок Укрсіббанку.
Листом від 04.08.2017 № 30457/08 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно надати до пенсійного органу, за фактичним місцем проживання, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови.
Згідно довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_2 пенсія виплачена по січень 2015 року включно, з лютого 2015 року пенсія нараховується, але фактично не виплачується.
Із встановлених обставин убачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності невиплати такого виду страхової виплати, як пенсія.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стосовно клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Дійсно, цим кодексом, зокрема частиною 2 статті 122 встановлено загальний строк звернення до суду особою за захистом своїх порушених прав, у шість місяців.
В той час, частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Суд враховує, що позивач, вимоги якого, за своєю суттю, виникли у зв`язку із тим, що попередньо призначені йому суми пенсії, починаючи з лютого 2015 року, не отримані ним з вини відповідача, який призначає і виплачує пенсію, і ці вимоги безпосередньо спрямовані на виплату йому призначеної пенсії, з лютого 2015 року, тобто за минулий час. Та такі вимоги не обмежуються будь-яким строком.
Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.
Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно ч. 1 ст. 49 Закону України № 1058-ІV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Посилання представника Управління на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, а також на Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 суд не приймає до уваги, з огляду на те, що вказані постанови не є законом, а є підзаконними нормативно-правовими актами, які мають нижчу юридичну силу, що значно звужує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем, а тому право позивача на отримання пенсії було безпідставно порушено.
Отже, зазначені відповідачем підстави не є належними для припинення пенсійних виплат в розумінні статті 49 Закону № 1058.
Крім того, Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, як відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи.
Суд також зауважує, що з моменту реєстрації Позивача за адресою: Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Карла Лібкнехта, б. 3, а як наслідок - втрати статусу внутрішньо переміщеної особи, характер правовідносин між ним та УПФУ змінився, а відтак і їх законодавче врегулювання також.
Порядок отримання та втрати статусу внутрішньо переміщеної особи врегульовано Законом України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб”. Так, згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону, для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно, така особа звертається із заявою до компетентного органу соціального захисту населення. П. 1 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно і скасування статусу внутрішньо переміщеної особи, є заява особи про відмову. Таким чином, отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, сам лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статусу внутрішньо переміщеної особи.
Отже, з часу реєстрації Позивача за адресою: Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Карла Лібкнехта, б. 3 і відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи до спірних правовідносин не підлягало застосуванню законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.
Оскільки під час розгляду справи встановлена протиправність дій органу владних повноважень щодо припинення виплати пенсії позивачу, суд вважає позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню з ухваленням рішення про зобов’язання суб’єкта владних повноважень поновити виплату пенсії позивачу.
Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку про визнання дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 01.02.2015 протиправними та зобов’язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.02.2015.
Стосовно вимоги про виплату пенсії на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше Позивачем.
08.06.2016 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, пунктом 1 якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.
Згідно з пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування:
Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України”, чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться.
Тобто, за цим Порядком однією з умов отримання пенсії, є проходження ідентифікації у ПАТ “Державний ощадний банк України”, однак, зазначений Порядок стосується внутрішньо перемішених осіб та до спірних правовідносин зазначений Порядок не застосовується.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку виплати пенсії та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” № 1596 від 30.08.1999 року, виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо).
Тобто слід розмежовувати виплату пенсії громадянам України, які за своїм волевиявленням здійснили зміну місця фактичного проживання в межах України та громадян, які набули статусу внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п.6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 року, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунку.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може бути прийнята органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку, що також, передбачено пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках.
Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку.
Як вбачається із наданих судом доказів та не заперечується відповідачем, позивач ОСОБА_1 здійснила зміну місця фактичного проживання в межах України, зареєструвалася та постійно проживає на підконтрольній українській владі території, а саме за адресою: Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Карла Лібкнехта, б. 3.
Таким чином, враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для виплати позивачу пенсії за віком на банківський рахунок, вказаний пенсіонером.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
Нормами статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки ухвалою суду від 16.08.2018 позивачу відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судового збору у розмірі 704,80 грн. на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Святогірський, буд. 3) до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов’язання відновити виплату пенсії,– задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2015.
Зобов`язати Слов’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 37803258) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Святогірський, буд. 3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та сплатити заборгованість за весь період починаючи з 01.02.2015 на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше ОСОБА_1
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пров. Святогірський, буд. 3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, Донецька обл., м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 37803258) на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення складено та підписано 17.09.2018.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Галатіна О.О.