
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" вересня 2018 р. справа № 809/1008/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Івано-Франківського обласного військового комісаріату, про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі-відповідач 1), Івано-Франківського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 03.01.2018 року при повторному огляді позивачу було встановлено II групу інвалідності, у зв'язку з чим 17.01.2018 року він звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги як особі, інвалідність II групи якої настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, після звільнення з військової служби, яка відповідачем направлена до Міністерства оборони України. Однак, 30.05.2018 року Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом було повідомлено позивача, що Департамент фінансів Міністерства оборони України 07.05.2018 року повернув його документи без реалізації, оскільки з урахуванням змін, внесених постановою КМУ від 18.05.2017 року № 335, розмір одноразової грошової допомоги для інвалідів II групи з числа осіб, звільнених зі строкової служби становить 90 - кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, що є меншим ніж розмір вже виплаченої йому допомоги у зв'язку з III групою інвалідності в розмірі 150- кратного прожиткового мінімумі в сумі 206700,00 грн. Позивач вважає дії відповідачів протиправними та такими, що порушують його права, оскільки відмовляти у призначенні одноразової грошової допомоги чи самостійно мотивувати неможливість виплати одноразової грошової допомоги особі, інвалідність II групи якої настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, після звільнення з військової служби без винесення відповідного рішення Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, відповідача не уповноважені, за таких підстав просив позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.1-2).
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 21.06.2018 року, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.20-22). Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що Івано-Франківським військовим комісаріатом 18.01.2018 року надані ОСОБА_1 документи та подання про отримання одноразової грошової допомоги направлено за належністю до розпорядника бюджетних коштів, тобто вчинено всі дії, які передбачені пунктом 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975. Враховуючи те, що про прийняте Міністерством оборони України рішення Івано-Франківський військовий комісаріат повідомив позивача, відповідач вважає, що ним не вчинено будь-яких неправомірних дій.
11.07.2018 року Міністерство оборони України скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачу виплачено в листопаді 2017 року одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням з 13.01.2016 року III групи інвалідності в наслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності в сумі 206700,00 грн. При цьому, повторно позивачу 03.01.2018 року встановлено II групу інвалідності. Зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 16-2 Закону та п.п. 3 п. 6 Порядку розмір одноразової грошової допомоги для осіб, звільнених з строкової військової служби, в яких II група інвалідності, становить 90-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Враховуючи те, що станом на 01.01.2016 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1378,00 грн, сума одноразової грошової допомоги буде становити 124020,00 грн, якщо взяти за основу день встановлення другої групи інвалідності (03.01.2018 року) прожитковий мінімум станом на 01.01.2018 року є 1762,00 грн то сума одноразової грошової допомоги буде 158580,00 грн, що є меншим ніж вже виплачена одноразова грошова допомога позивачу в розмірі 206700,00 грн (а.с. 52).
03.07.2018 року позивач до канцелярії суду подав відповідь на відзив Івано-Франківського обласного військового комісаріату в якій зазначив, що обласний військовий комісаріат перебрав на себе повноваження Комісії міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Крім того, позивач вказує на те, що відповідач у відзиві посилається на статтю 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також на Постанову КМУ від 25.12.2013 року № 975 в редакціях, які набули чинності з січня 2017 року. При цьому, вказує, що інвалідність йому встановлена вперше 13.01.2016 року, а тому на правовідносини поширюється дія Закону, який діяв на той час (а.с. 42-43).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 вперше було встановлено III групу інвалідності, пов'язану з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, строком на 1 рік, що підтверджено довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0629534 від 13.01.2016 року (а.с.29).
23.12.2016 року при повторному огляді позивачу було встановлено III групу інвалідності, пов'язану з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, без переогляду, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0779683 від 23.12.2016 року (а.с. 28). Як інвалід III групи 21.07.2017 року Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначено одноразову грошову допомогу, яку позивач отримав в сумі 206700,00 грн, що не заперечується відповідачем..
03.01.2018 року згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0790758, позивачу була встановлена II група інвалідності, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, без переогляду (а.с. 27).
21.05.2018 року Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що Департамент фінансів Міністерства оборони України за вих. № 248/3/61244 від 07.05.2018 року повернув документи без реалізації.
Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 22.05.2018 року повідомив позивача, що військовий комісаріат здійснює прийом документів, а Департамент фінансів готує пропозиції на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Під час розгляду його документів встановлено, що в листопаді 2017 року призначено та виплачено одноразову грошову допомогу в сумі 206700,00 грн, на дату встановлення інвалідності, а тому з врахуванням змін в законодавстві щодо зменшення розмірів одноразової грошової допомоги для військовослужбовців строкової служби та осіб, звільнених з такої служби, здійснення доплат одноразової грошової допомоги за таких обставин не можливо, оскільки розмір виплаченої допомоги у зв'язку з III групою інвалідності (150-кратний прожитковий мінімум), є більшим за розмір допомоги у зв'язку з установленням II грипи інвалідності (90-кратний прожитковий мінімум). Крім того, повідомлено, що розмір одноразової грошової у зв'язку з встановленням інвалідності у 2018 році має визначатись відповідно до законодавства, що діяло на час виникнення правовідносин (а.с. 11).
Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин, тобто на час встановлення II групи інвалідності), який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 16 вищенаведеного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Частинами 2, 4 ст.16-3 наведеного Закону передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам. Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
В силу ч.9 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499, Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 року №284, і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року №1331; допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно п.1 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Підпунктом 1 п. 6 наведеного Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: 1) військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі:
400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності I групи;
300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності II групи;
250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Порядку, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному чи резервісту під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві, у розмірі:
120-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності I групи;
90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності II групи;
70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Разом з тим, п.8 вищезазначеного Порядку передбачено, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством України передбачено право військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі у випадку встановлення під час повторного огляду згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищої групи інвалідності, за умови, що встановлення вищої групи інвалідності відбулось протягом двох років після первинного встановлення інвалідності.
Як вбачається з матеріалів справи, II групу інвалідності позивачу встановлено до спливу двох річного терміну.
При цьому слід зазначити, що згідно з п. 1 ст. 16-2 Закону (в редакції, чинної на час встановлення III групи інвалідності, 23.12.2016 року), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Підпунктом 4 пункту 2 ст. 16-2 Закону (в редакції, чинній на час встановлення III групи інвалідності, 23.12.2016 року) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до підпункту 1 пункту 6 Порядку (в редакції, чинній на час встановлення III групи інвалідності, 23.12.2016 року) одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Суд констатує, що відповідач відмовляючи позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги посилається на п.п. 3 п. 6 Порядку, проте, станом на дату встановлення позивачу III групи та II грипи інвалідності змін щодо розміру грошової допомоги у вказаному пункті не було. Крім того, призначення та виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму вказаний пункт не передбачав.
Таким чином, судом встановлено, що позивачу призначена та виплачена одноразова грошова допомога в сумі 206700,00 грн, як особі якій встановлено інвалідність III групи, у розмірі150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, відповідно до п.п. 1 п. 6 Порядку.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі різниці між 300 та 150 кратним розміром прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення II групи інвалідності (03.01.2018 року) у відповідності до п.п. 1 п. 6 Порядку. Дані твердження підтверджуються також, листом Івано-Франківського військового комісаріату від 18.01.2018 року адресованого Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с. 25).
На час встановлення позивачу II групи інвалідності (03.01.2018 року), що є днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, діє Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу, зазначений у пункті 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Такими документами відповідно пункту 11 Порядку є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (п.15 Порядку).
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою про отримання одноразової грошової допомоги подано всі необхідні документи, передбачені пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
21.06.2018 року Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом відповідно до п. 13 Порядку оформлено висновок щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, в розмірі різниці між 300 та 150 кратним розміром прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення групи інвалідності та раніше отриманою сумою (206700,00 грн) одноразової грошової допомоги, який разом з документами наданими ОСОБА_1 направлені до Департаменті фінансів Міністерства оборони України (а.с. 25, 26-41).
При цьому, Департамент фінансів Міністерства оборони України за вих. № 248/3/61244 від 07.05.2018 року повернув документи ОСОБА_1 направлені Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом для прийняття рішення без реалізації.
Як наслідок, суд приходить висновку, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат діяв відповідно до зазначеного вище Порядку направив відповідні документи ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності до Міністерства оборони України, а тому немає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату повторно направити заяву з додатками до Міністерства оборони України та визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 у відповідності до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, судом встановлено наступне.
Листом від 22.05.2018 року № 248/8/6/1380 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив ОСОБА_1, що військовий комісаріат здійснює прийом документів, а Департамент фінансів готує пропозиції на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Крім того, у зв'язку з змінами в законодавстві щодо зменшення розмірів одноразової грошової допомоги для військовослужбовців строкової служби та особі, звільнених з такої служби, здійснення доплати одноразової грошової допомоги за таких умов є неможливою, оскільки розмір виплаченої допомоги у зв'язку з 3 групою інвалідності (150 - кратний прожитковий мінімум), є більшим за розмір допомоги у зв'язку з установленням 2 групи інвалідності (90-кратний прожитковий мінімум).
Суд констатує, що вказаним вище Порядком визначена послідовність дій з призначення і виплати одноразової грошової допомоги передбачає, що рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги розпорядник бюджетних коштів приймає після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються відповідні документи, однак, рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги розпорядник бюджетних коштів не приймав, натомість позивача повідомлено про повернення його заяви та доданих до неї документів без реалізації.
При цьому слід зазначити, що відповідно до п. 2 Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі-Положення) Затвердженого Наказом Міністерства оборони України 26.10.2016 № 564, Комісія утворюється в апараті Міністерства оборони України з метою виконання пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок), та Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року № 290.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 розділу II Положення з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань комісія зобов'язана: приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.
Згідно п. 7. Положення рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні.
Пунктом 10. Положення передбачено, що результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.
Рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів. Рішення Комісії може бути оскаржено в судовому порядку (п. 11, 12 Положення).
На підставі встановлених обставин справи судом дійшов висновку про те, що за результатами поданої заяви ОСОБА_2 комісія не приймала рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, як це передбачено абзацом 4 пунктом 2 розділу II Положення.
У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату повторно направити заяву з додатками до Міністерства оборони України та зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 у відповідності до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до частково задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повторно надіслати заяву ОСОБА_1 зі всіма додатками, що передбачені п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 до Міністерства оборони України.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України.
Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення за результатами розгляду заяви від 17.01.2018 року про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, як особі інвалідність II групи якої настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, після звільнення з військової служи.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), місце проживання: АДРЕСА_1
Міністерство оборони України, (код ЄДРПОУ 00034022), місцезнаходження: Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ;
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, (ідентифікаційний номер 07742609), місце проживання: вул. Довженка 21, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76026.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.