
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року м.Житомир справа № 806/2778/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А., Магдич В.М. ,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Любар О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати неправомірними дії щодо відмови від 26.03.2018 за №1532/06-13 у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям на 2018 рік на сім"ю з двох чоловік - ОСОБА_1 та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1
-зобов"язати розглянути представлені ним документи із заявою від 09.02.2018 на сім"ю з двох чоловік - ОСОБА_1 та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити соціальну допомогу на 2018 малозабезпеченій сім"ї.
В обгрунтування позову зазначив, що є пенсіонером. Разом з ним однією сім"єю проживає син, який є студентом. Їх матеріальний стан дає підстави отримувати допомогу, як малозабезпеченій сім"ї. Проте після звернення до відповідача, рішенням комісії №5 від 01.03.2018 надано допомогу лише на одного. Рішення мотивовано тим, що його син за рішенням суду у 2008/2009 роках був залишений на виховання з матір"ю, яка проживає в м.Малин. Вважає такі дії протиправними, оскільки син є студентом і теж малозабезпечений. Крім того, законом передбачено право особи, якій виповнилося 14 років вільно обирати місце проживання.
Ухвалою від 18.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 25.07.2018.
25.07.2018 розгляд справи відкладено у зв"язку з перебуванням судді у відпустці.
30.07.2018 у судовому засіданні оголошено перерву до 04.09.2018.
Протокольною ухвалою суду від 30.07.2018 замінено відповідача у справі з Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира на Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
В судове засідання з"явився позивач, позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування відзиву зазначив, що рішенням комісії від 01.03.2018 №5 було дозволено призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям на одну особу - ОСОБА_1, оскільки заявник та колишня дружина не проживають однією сім"єю. Із розмови з ОСОБА_1 було з"ясовано, що після розлучення з ОСОБА_5 син ОСОБА_3 за рішенням суду залишився жити з матір"ю. А оскільки ОСОБА_5 фактично проживає у м.Малин, відповідно, на неї не може розраховуватися державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям та на неповнолітнього сина ОСОБА_3, оскільки за рішенням суду він залишився жити з матір"ю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що 09.02.2018 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям. У заяві вказав, що дитина проживає разом з ним, знаходиться на його утриманні. Виховують дитину разом з дружиною ОСОБА_5. Крім того, вказав, що ОСОБА_5 не оформляла та не отримує ніяких виплат. (а.с.36-37)
Комісією по призначенню житлових субсидій, пільг на оплату житлово-комунальних послуг, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям від 01.03.2018, оформленого протоколом №5, ОСОБА_1, у зв"язку з тим, що сім"я має у володінні 2 житлових приміщення, колишня дружина разом з сином фактично проживають в м.Малин та син знаходиться на її утриманні (довідка ВК ВЖРЕП м.Малин від 02.02.2018) вирішено дозволити призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям з лютого 2018 на 1 особу - ОСОБА_1, так як заявник та колишня дружина не проживають однією сім"єю. (а.с.67-68)
Позивач вважає, що відповідачем неправомірно призначено допомогу лише на одну особу, оскільки син проживає разом з ним, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям відповідача щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивача без включення в склад сім'ї отримувачів соціальної допомоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ, в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону №1768-ІІІ середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону №1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1768-ІІІ розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Частиною 4 статті 5 Закону №1768-ІІІ передбачено, що для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" регулює Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250.
Відповідно до п.3 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.
Відповідно до п.6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Згідно п.10 Порядку за наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім'ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
В контексті наведеного суд відмічає, що для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, особа звертається з відповідною заявою та документами до управління праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, яка здійснює призначення та виплату соціальної допомоги. При цьому, такі виплати здійснюються за наявності на те законних підстав та перевірки поданих документів.
З матеріалів справи вбачається, що 09.02.2018 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям. У заяві вказав, що дитина проживає разом з ним, знаходиться на його утриманні. Виховують дитину разом з цивільною дружиною ОСОБА_5. Крім того, вказав, що ОСОБА_5 не оформляла та не отримує ніяких виплат. (а.с.36-37)
Комісією по призначенню житлових субсидій, пільг на оплату житлово-комунальних послуг, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям від 01.03.2018, оформленого протоколом №5, ОСОБА_1, у зв"язку з тим, що сім"я має у володінні 2 житлових приміщення, колишня дружина разом з сином фактично проживають в м.Малин та син знаходиться на її утриманні (довідка ВК ВЖРЕП м.Малин від 02.02.2018) вирішено дозволити призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям з лютого 2018 на 1 особу - ОСОБА_1, так як заявник та колишня дружина не проживають однією сім"єю.
Позивач, обґрунтовуючи протиправність дій відповідача вказує на те, що йому неправомірно призначено допомогу лише на особу, оскільки його син проживає разом з ним однією сім"єю.
Суд не погоджується з доводами позивача, з огляду на таке.
У заяві про призначення соціальної допомоги позивач вказав, що дитина проживає разом з ним, знаходиться на його утриманні. Виховують дитину разом з дружиною ОСОБА_5.
Судом встановлено та не заперечується позивачем, до заяви про призначення соціальної допомоги позивач надав декларацію про доходи, у якій зазначив членами сім"ї ОСОБА_5, яка є інвалідом 3 групи, сина ОСОБА_3.
Крім того, як стверджує представник відповідача, до заяви позивачем також було надано довідку ВК ВЖРЕП м.Малин від 02.02.2018, у якій було вказано про те, що ОСОБА_5 проживає в м.Малин разом з сином ОСОБА_3, який знаходиться на її утриманні.
Разом з тим, після прийняття спірного рішення, вказана довідка на вимогу заявника була йому повернута та замінена на довідку КП ВЖРЕП №13 про те, що син заявника проживає разом з батьком.
Вказане також підтверджується доповідною запискою заступника начальника управління-начальника відділу грошових виплат і компенсацій ОСОБА_4 на ім"я начальника УПСЗН Корольовської районної ради від 11.04.2018 з проханням провести службове розслідування у зв"язку з тим, що головним спеціалістом Яринич В.М. ОСОБА_1 було повернуто довідку ВКВЖРЕП м.Малин та замінено на довідку ВК ВЖРЕП №13 з протилежним змістом. (а.с.69)
Позивачем факт подачі до заяви первинної довідки та її подальшу заміну в судовому засіданні не заперечувався. При цьому, в судовому засіданні він пояснив, що довідка, яка видана ВКВЖРЕП м.Малин, ним до заяви була подана помилково.
Таким чином, підсумовуючи зазначене суд відмічає, що ОСОБА_1, для призначення допомоги малозабезпеченим сім"ям задекларував сім"ю, що складається з трьох осіб, включаючи колишню дружину ОСОБА_5 та сина ОСОБА_3 Також, до заяви, на підставі якої приймалося відповідачем спірне рішення, позивачем було надано довідку з ВК ВЖРЕП м.Малин від 02.02.2018 №379 про те, що ОСОБА_5 проживає в м.Малин разом з сином ОСОБА_3.
Відповідно до п.6 Порядку інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Враховуючи те, що на час подання заяви та прийняття рішення заявник та колишня дружина з сином не проживали однією сім"єю, у відповідача були відсутні правові підстави призначати допомогу малозабезпеченим сім"ям не інакше , як на 1 особу - ОСОБА_1, з огляду на що , така допомога була призначена правомірно.
Що стосується доводів позивача, що рішення при призначення допомоги приймалося комісією , суд зазначає таке.
Згідно п.10 Порядку за наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім'ї є інвалід.
Оскільки в декларації, поданій позивачем, членом сім"ї зазначено ОСОБА_5, яка є інвалідом 3 групи, тому заява правомірно передана на розгляд комісії по призначенню житлових субсидій, пільг на оплату житлово-комунальних послуг, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям виконавчого комітету Корольовської районної ради м.Житомира.
Рішення про призначення допомоги приймалось не управлінням, а виконавчим комітетом Корольовської районної ради м.Житомира, оскільки комісія створена саме при виконавчому комітеті.
Отже, доводи відповідача з даного приводу безпідставні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем в ході розгляду справи доведено правомірність своїх дій при призначенні позивачу соціальної допомоги
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач в свою чергу при призначенні позивачу соціальної допомоги діяв на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,10008, ІПН НОМЕР_1) до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (площа Польова, 8,Житомир,10009, код ЄДРПОУ 42103215) про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначені допомоги малозабезпеченим сім'ям на 2018 рік та зобов"язання призначити допомогу, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 17 вересня 2018 року