
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 вересня 2018 р. Справа № 802/1592/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку. Однак, відповідач листом від 15.03.2018 повідомив позивача про неможливість вирішення питання визначене в заявленому клопотанні. Позивач не погоджуючись із такою позицією відповідача, звернувся до суду із вказаним позовом та просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Агрономічної сільської ради у не розгляді на черговій сесії вищевказаної сільської ради клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25га з метою подальшої передачі безоплатно у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області;
зобов'язати відповідача на черговій сесії вищевказаної сільської ради розглянути вищевказане клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25га з метою подальшої передачі безоплатно у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради та прийняти вмотивоване рішення, яким вирішити питання по суті.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.06.2018 року за вказаним позовом відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити за правилами загального позовного провадження.
25.06.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Так, відповідач зазначив, що клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку розглянуте 05.04.2018 року на 28 сесії 7 скликання. Даним рішенням сесія Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області відмовила в наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га з метою подальшої передачі безоплатної передачі у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка входить до 474,6783 га земель, що знаходяться під забороною ухвали судді Вінницького району Вінницької області від 10 квітня 2017 року по справі №128/860/17. Дана ухвала забороняє Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га державних земель університету, які включені в межі населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
06.08.2018 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява за вх. №33093 про зміну позовних вимог. Дану заяву представник мотивує тим, що при звернені позивача до суду з позовом, останньому нічого не було відомо про наявність рішення за №133/13 Агрономічної сільської ради від 05.04.2018 року 28 сесії 7 скликання про відмову в задоволенні клопотання позивача про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області. Відтак, у позивача виникла необхідність подати заяву про зміну предмету позову для належного захисту прав та законних інтересів позивача.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2018 року дану заяву залишено без розгляду, у зв'язку із тим, що позивач бажає змінити і підставу, і предмет адміністративного позову.
Ухвалою суду від 05.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання представники сторін не з’явились, натомість на адресу суду надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
В силу ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Відтак, судом визначено за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
В лютому 2018 року ОСОБА_1 звернулася із клопотанням до чергової сесії Агрономічної сільської ради про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області. До клопотання було надано всі передбачувані документи, згідно ст. 118 ЗК України.
Листом від 15 березня 2018 року №Г-18 відповідач повідомив ОСОБА_1, що не може вирішити порушене в клопотанні питання через відсутність вільних земельних ділянок. Окремо в листі зазначив, що земельна ділянка, яка вказана в клопотанні, знаходиться під арештом згідно ухвали Вінницького районного суду від 10 квітня 2017 року, а також в листі відповідач вказав інші обставини, згідно яких він повідомив про не можливість вирішити в клопотанні питання по суті.
Разом з тим, відповідно до матеріалів справи, клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку розглянуте 05.04.2018 року на 28 сесії 7 скликання. Даним рішенням сесія Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області відмовила в наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га з метою подальшої передачі безоплатної передачі у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка входить до 474,6783 га земель, що знаходяться під забороною ухвали судді Вінницького району Вінницької області від 10 квітня 2017 року по справі №128/860/17. Дана ухвала забороняє Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га державних земель університету, які включені в межі населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Позивач оскаржує бездіяльність Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області щодо не розгляду на черговій сесії вищевказаної сільської ради клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до п."б" ч. 1 ст.81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст п.п."в" ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п."г" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зокрема, у селах - не більше 0,25 гектара.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про наявність у позивача можливості отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проте, обставини встановлені під час розгляду справи вказують на те, що заява позивача розглянута на сесії Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області 05.04.2018 року. Так, Агрономічною сільською радою повідомлено позивача про причини відмови - бажана земельна ділянка входить до 474,6783 га земель, що знаходяться під забороною ухвали судді Вінницького району Вінницької області від 10 квітня 2017 року по справі №128/860/17. Дана ухвала забороняє Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га державних земель університету, які включені в межі населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги перелічених нормативно-правових актів відповідачем при винесенні оскаржуваних рішень були дотримані, відповідач взяв до уваги всі обставини, з'ясування яких вимагає закон, для прийняття рішень відповідачеві було надано всю необхідну інформацію. Отже, в даному випадку оскаржувана бездіяльність Агрономічної сільської ради не має місця, оскільки заява позивача розглянута на сесії сільської ради 05.04.2018 року.
Відтак, позовна вимога про визнання бездіяльності Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області щодо не розгляду на сесії Агрономічної сільської ради заяви ОСОБА_1 протиправною задоволенню не підлягає.
Крім того, не підлягає також задоволенню і позовна вимога про зобов'язання Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області розглянути клопотання про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,25 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність у межах населеного пункту Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, оскільки як зазначалось вище, заява позивача розглянута по суті та надана мотивована відповідь по суті.
При цьому, позовна вимога в цій частині є похідною від першої у задоволенні якої судом відмовлено, а відтак підстави для її задоволення відсутні.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини спростовують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити сторін: ОСОБА_1 (21000, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); Агрономічна сільська рада (23227, Вінницька область, Вінницького району, с. Агрономічне, вул. Мічуріна, 12, ЄДРПОУ 04525998).
Повний текст рішення виготовлено 18.09.2018 року.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна