
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1473/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - Луцький ВДРАЦС ГТУЮ Волинській області, відповідач) про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання Луцький ВДРАЦС ГТУЮ Волинській області вчинити дії, а саме: внести зміни до актового запису № 5 від 18.07.1965 про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_1, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Млинівського району Рівненської області, щодо зміни імені дружини з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 06.03.2018 року Луцький ВДРАЦС ГТУЮ Волинській області на підставі поданої позивачем заяви від 27.12.2017 №344/02-5.05.06-82 відмовив у внесенні змін до актового запису про шлюб № 5 від 18.07.1965 року по виконавчому комітету Торговицької сільської ради Млинівського району Рівненської області стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_1, а саме ім'я нареченої «ОСОБА_1» виправити на «ОСОБА_1», про що було складено висновок.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану, оскільки подала усі необхідні документи для внесення змін до актового запису про шлюб, а відповідач не врахував записи в паспорті та трудовій книжці, виданих на ім'я «ОСОБА_1», та запис російською мовою імені «Иринья» у свідоцтві про народження НОМЕР_2 виданому 06.12.1945 року Острожецьким районним бюро ЗАГС Рівненської області. Відтак, відповідач безпідставно відмовив у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану, чим порушив право позивача на ім'я.
Позивач просить визнати протиправною відмову відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану №5 від 18.07.1965 року та зобов'язати внести зміни в актовий запис про шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 №5 від 18.07.1965 року, а саме ім'я нареченої «ОСОБА_1» виправити на «ОСОБА_1».
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. У відзиві на позов відповідач його вимог не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398/VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації за наявності достатніх підстав. Оскільки підстави для внесення змін до актового запису про шлюб відсутні тому Луцьким ВДРАЦС ГТУЮ Волинській обл. складено правомірний висновок про відмову у внесенні змін.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, що 27.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Луцького ВДРАЦС ГТУЮ Волинській області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 5 від 18.07.1965 року. В обґрунтування даної заяви були дадані документи: паспорт громадянина України НОМЕР_3, виданий Луцьким МВ УМВС України у Волинській області від 19.01.2000 року на ім'я ОСОБА_1; свідоцтво про одруження НОМЕР_4 ОСОБА_2 та ОСОБА_1; свідоцтво про народження УЖ № 447643, видане Острожецьким районним бюро ЗАГС Рівненської області на ім'я «ОСОБА_1»; заповнену російською мовою трудову книжку від 29.09.1965 року ім'я «ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1» з записом про роботу в Млинівській районній спілці споживчих товариств в період з 07.10.1963 року по 17.09.1965 року.
На підтвердження обставин Луцьким міським відділом ДРАЦС ГТУЮ Волинській області отримано повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян: № 19712391 від 06.03.2018 щодо актового запису про шлюб № 5, складеного 18.07.1965 року по виконавчому комітету Торговицької сільської ради Млинівського району Рівненської області, № 19712688 від 06.03.2018 року про відсутність актового запису про народження ОСОБА_1, повідомлення Млинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану та відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного у Рівненській області про відсутність актових записів про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_1.
06.03.2018 начальником Луцького міського відділу ДРАЦС ГТУЮ Волинській області Калитович Т.І. прийнято висновки щодо неможливості задоволення прохання заявника у внесені змін в актовий запис про шлюб №5.
Суд, надаючи правову оцінку висновку від 19.12.2017 щодо неможливості внести змін в актовий запис про шлюб № 5 від 18.07.1965 року зазначає таке.
Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VІ (далі по тексту - Закон України №2398-VІ), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі по тексту - Правила №96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064 (далі по тексту - Порядок №1064).
В силу положень статті 49 Цивільного кодексу України та статі 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01.07.2010 року (далі - Закон №2398) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2398, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2398, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами 3 та 4 статті 22 №2398 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.22 Правил після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.
Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 № 12, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
Згідно вищевказаних Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З оглянутих судом паспорта НОМЕР_5, свідоцтва про народження НОМЕР_6, трудової книжки позивачки від 29.09.1965 року вбачається, що її ім`я вказано як ОСОБА_1.
При цьому в паспорті НОМЕР_5 та свідоцтві про народження НОМЕР_6 вказано, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Торговиця і в свідоцтві про шлюб НОМЕР_7 від 18.07.1965 року рік і місце народження вказано ІНФОРМАЦІЯ_1, село Торговиця, що підтверджує, що ОСОБА_1 і ОСОБА_1 є однією і тією ж особою.
Також, зокрема, дані обставини підтверджені допитаними в судовому засіданні в якості свідків показами ОСОБА_9 та ОСОБА_10
Свідок ОСОБА_10 cуду пояснила, що з позивачкою вони родом з одного села, знає її як ОСОБА_1, ОСОБА_1 вона не була. Підтвердила, що вона з мамою позивачки є рідними сестрами. ЇЇ чоловік ОСОБА_2 теж був з одного села, вони одружилися в 1965 році, чому її записали як ОСОБА_1 - не розуміє. Тоді ще паспортів не видавали.
Свідок ОСОБА_9 cуду пояснила, що знає позивачку як ОСОБА_1, вони сусіди, виросли в одному селі. Шлюб позивачка укладала в селі в 1965 році, їй тоді було 16 років. Чому так записали її у свідоцтві про шлюб - не знає. Інших людей з таким самим ім`ям і прізвищем в селі не було.
Враховуючи вищезазначене, на думку суду актовий запис про шлюб №5 складений 18.07.1965 року містить помилку у імені нареченої «Ірини», а тому для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Млинівського району Рівненської області, де ім'я дружини зазначити «ОСОБА_1».
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції №27 від 25.07.2018 (а.с.2).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області щодо відмови в задоволенні заяви від 27.12..2017 року №344/02-5.05.06-82 про внесення змін до актового запису цивільного стану про шлюб.
Зобов'язати Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області скласти висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану про шлюб №5 від 18.07.1965 року, між ОСОБА_4 та ОСОБА_1, а саме ім`я дружини «ОСОБА_1» виправити на «ОСОБА_1» та направити зазначений висновок до Млинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 (43024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
Відповідач Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, проспект Соборності, 18, код ЄДРПОУ 26038916).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич
Повне рішення суду складено 17.09.2018 року.