
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 серпня 2018 р. Справа № 0240/2256/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не перерахунку пенсії та зобов'язано вчинити дії. 27 квітня 2018 року та 02 травня 2018 року позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про результати виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року.
Листом № 1343/К-12 від 11 травня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило, що заборгованість за 2016-2017 роки перерахованої пенсії в розмірі 45746,88 грн. буде виплачуватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року.
На думку позивача, посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року щодо відстрочення виплати перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 45746,88 грн. суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
30 липня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив у якому зазначено, що ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням вищевказаних норм та з метою проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам ОВС та у відповідності до ч. 4 статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018 року, якою врегульовано проведення виплати перерахованих пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зокрема, Постановою № 103 встановлено, що:
- перерахунок пенсій проводиться з розміру грошового забезпечення поліцейського з урахуванням премії за січень 2016 року;
- сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Так, на виконання Порядку № 45 та листа Пенсійного фонду України головним управлінням сформовано списки, які супровідним листом від 01.03.2018 року № 1612/09-47/03 направлено до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області для отримання нових довідок про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням середніх розмірів премій, що фактично виплачені по відповідній посаді за січень 2016 року. Нова довідка про складові грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсій отримана головним управлінням 26.03.2018 року. Головним управлінням у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 103 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області визначено новий розмір пенсії позивача, проведено виплату пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі - 7624,48 грн., розраховано доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі - 45746,88 грн. виплата якої розпочнеться з 01.01.2019 року після виділення коштів з Державного бюджету України до забезпечення повної виплати.
Окрім того, представником відповідача зазначено, що Вінницьким окружним адміністративним судом в рішенні від 20.03.2018 року у справі № 802/684/18-а вже надано оцінку правовідносинам щодо зобов'язання головного управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно статті 63 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України № 988 починаючи з 01.01.2016 року. Отже, судом вже покладено на головне управління здійснити виплату з 01.01.2016 року перерахованих сум пенсії, а тому в даній справі не може повторно надаватись оцінка вже встановленим обставинам.
07 серпня 2018 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо не проведення перерахунку на виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанов Кабінету Міністрів № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України" від 09.03.2006 року № 268 та довідки №12151 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області, з 01.01.2016 р.
- зобов’язано головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII, постанов Кабінету Міністрів № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України" від 09.03.2006 року № 268 та довідки №12151 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області.
27 квітня 2018 року та 02 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про результати виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року.
Листом № 1343/К-12 від 11 травня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило, що заборгованість за 2016-2017 роки перерахованої пенсії в розмірі 45746,88 грн. буде виплачуватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - Постанова №103), у пункті 3 якої, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Дана постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 набрала чинності 24.02.2018 року.
В контексті наведених положень, суд вважає за необхідне зазначити, що при зверненні колишніх працівників органів внутрішніх справ до пенсійного органу до набрання чинності постановою №103, необхідно враховувати вимоги Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Разом з тим, якщо звернення до пенсійного органу відбулося після набрання чинності постановою, то необхідно враховувати положення цієї постанови, оскільки вона прийнята відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Крім того, як видно зі змісту позовної заяви, мотиви, якими позивач обґрунтовує заявлену вимогу, фактично зводяться до його незгоди із порядком виплати перерахованої суми пенсії, який, в свою чергу, регулюється Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103.
В той же час, заявляючи вимогу про зобов'язання відповідача виплатити йому перераховану суму пенсії, вказує суму пенсії, розраховану у відповідності до положень вказаної Постанови від 21 лютого 2018 року № 103, що свідчить про його фактично згоду із застосуванням її положень до спірних правовідносин.
Таким чином, враховуючи, що Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області уже проведено перерахунок пенсії позивачу та здійснено розрахунок належної до виплати суми такої пенсії, а також беручи до уваги те, що виплата розрахованої суми здійснюється у відповідності до порядку, визначеного положеннями постанови Кабінету Міністрів України №103, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Суд також акцентує увагу на тому, що право на перерахунок пенсії позивача виникло на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Натомість, Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 жодним чином не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Аналогічних висновків дійшов і Верховний суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі № 818/1076/18.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце проживання: м. Вінниця, 3-й провулок Глінки, 15 а, кв. 32, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Мультян Марина Бондівна