
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2018 року Справа № 915/346/18
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.
за участю прокурора – Бескровна І.І. – посвідчення №035058 від 13.08.2015 ,
за участю представника 1-го відповідача – ОСОБА_1 – дов.№1 від 01.04.2016
ОСОБА_2 – головний лікар
за участю представника 2-го відповідача – ОСОБА_3 - довіреність б/н від 25.05.18
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області в інтересах держави, 55213, Миколаївська область, м.Первомайськ, вул.Івана Виговського, 18
до 1-го відповідача: Врадіївської центральної районної лікарні, 56301, Миколаївська область, Врадіївський район, смт. Врадіївка, вул.Аграрна (Фрунзе), 2
до 2-го відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП”, 61145, Харківська область, м.Харків, вул.Космічна, буд.21, оф.1002
про: визнання недійсними та припинення на майбутнє додаткових угод №2 та №3 від 19.01.2018 до договору постачання природного газу №17-221/1 від 29.12.2017
23.04.2018 Заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом №(15-34)2511вих-18 від 17.04.2018 в якому просить суд:
- визнати недійсною додаткову угоду №2 від 19.01.2018 до договору на постачання природного газу №17-221/1 від 29 грудня 2017 року, укладену між Врадіївською центральною лікарнею та Товариством з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” та припинити її дію на майбутнє;
- визнати недійсною додаткову угоду №3 від 19.01.2018 до договору на постачання природного газу №17-221/1 від 29 грудня 2017 року, укладену між Врадіївською центральною лікарнею та Товариством з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” та припинити її дію на майбутнє.
Як на підставу позовних вимог позивач посилається на те, що при укладанні відповідачами 19.01.2018 додаткових угод №2 та №3 до договору №17-221/1 порушено п.2 ч.4 ст.36 Закону України “Про публічні закупівлі”, а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення (9050,00 грн. до 10 890,00 грн.) при відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі (з 110,972 тис.куб.м до 92,221 тис.куб.м.), причиною якого не було урахування фактичного обсягу видатків. Зазначає, що Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області за наслідками дослідження зазначеної закупівлі Врадіївської ЦРЛ 09.02.2018 направлені рекомендації щодо усунення порушень закону під час укладення зазначених угод у встановлений законодавством спосіб
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 27.04.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29 травня 2018 року, о 15 год. 00 хв.
Врадіївська центральна районна лікарня у наданому до суду відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що за результатами процедури закупівлі, проведеної у порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі», відповідачем-1 (Врадіївська центральна районна лікарня) укладено договір №17-221/1 від 29.12.2017 з відповідачем-2 (Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП”). Відповідно до умов додаткових договорів №2 та №3 до вказаного ОСОБА_4 було змінено істотні умови договору та збільшено, зокрема ціну за одиницю товару. Підставою для укладення Додаткової угоди №2 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 стала довідка №3/1-8 від 11.01.2018 асоціації «Газові трейдери України». Підставою для укладення Додаткової угоди №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 стала довідки №4 від 19.01.2018 асоціації «Газові трейдери України». Зазначені документи підтверджують коливання ціни на природний газ. Кожну з додаткових угод укладено до офіційних листів відповідних органів, які уповноважені надавати відповідну інформацію про зміну ціни на природний газ. Вказує, що твердження позивача, про те, що довідки не є доказом коливання ціни на газ на ринку в бік збільшення, що дозволили б внести зміни в істотні умови ОСОБА_4 та укласти додаткові угоди – безпідставне. Спірні додаткові угоди укладені у відповідності до вимог чинного законодавства та підстави для визнання їх недійсними відсутні. Вказує, що довідка №2 від 15.01.2018 асоціації «Газові трейдери України» була помилковою, з огляду на те, що включала ціну з урахуванням витрат на транспортування (а.с.97-100).
Прокурор у наданій до суду відповіді на відзив 1-го відповідача зазначає, 29.12.2017 між ЦРЛ та ТОВ “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” укладено договір №17-221/1 постачання природного газу за ціною за 1 тис.м.куб. 8 232 грн. з ПДВ на загальну суму 1004304 грн. з ПДВ. Додатковою угодою №1 від 19.01.2018 збільшено ціну за 1 000 куб. м природного газу з 8 232,00 грн. до 9 050,00 грн., тобто на 9,9%, а обсяг постачання природного газу зменшено до 110,972 тис.куб.м., що документально підтверджено. Водночас, додаткові угоди №2 та №3, укладені цього ж дня, не мають документального обґрунтування коливання ціни на ринку та не доводять правомірність підвищення ціни за 1 тис. куб.м до 10 890 грн. та зменшення обсягів постачання газу до 92,221 тис. куб.м. Вказує, що в копіях довідок Асоціації «Газові трейдери України» від 15.01.2018 №2 та від 19.01.2018 №4, зазначених ЦРЛ як підставу укладення 19.01.2018 додаткової угоди №3, та №3/1-8р від 11.01.2018 наведені межі середньої ринкової ціни на газ в Україні в січні 2018 року та коливання цінових пропозицій на найбільших газових хабах ЄС. За своїм змістом довідка №3/1-8р від 11.01.2018 аналогічна довідці від 19.01.2018. Згідно інформації, зазначеної в даних довідках, з дня надання довідки №2 до дня надання довідки №4, тобто з 15.01.2018 по 19.01.2018, середні ринкові ціни на природний газ в Україні зменшились. Зменшення середньої ринкової ціни на природний газ зазначається у довідці №3/1-8р від 11.01.2018. Отже, дані довідки Асоціації «Газові трейдери України» не є доказом коливання ціни на газ на ринку в бік збільшення, що дозволило б сторонам внести зміни в істотні умови ОСОБА_4 та укласти 19.01.2018 додаткові угоди (а.с.107-110).
Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” у наданому до суду відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову. Вказує, що в обґрунтування необхідності внесення змін до ОСОБА_4, шляхом укладення додаткових угод №2 та №3 відповідачем -2 було надано відповідачу -1 лист асоціації «Газові трейдери України» від 11.01.2018 – ціна за 1000 куб.м. природного газу складала 10800,00 грн., лист асоціації «Газові трейдери України» від 19.01.2018 – ціна за 1000 куб.м природного газу складала 10900,00 грн. У порівнянні з ціною, що вказана у листі Харківської торгово – промислової палати від 02.01.2018, ціни , що вказані у листах асоціації «Газові трейдери України» є вищими, чим і підтверджується факт підвищення ціни на ринку природного газу. Кожна з додаткових угод укладена відповідно до офіційних листів відповідних органів, які уповноважені надавати відповідну інформацію про зміни ціни на природний газ. Вказує, що твердження прокурора про те, що інформація, зазначена у листах асоціації «Газові трейдери України», свідчить про зменшення ціни на природний газ безпідставне, оскільки середня ринкова ціна на газ природний скраплений або в газоподібному стані для споживачів України (крім населення) за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання, станом на 11.01.2018, відповідно до листа асоціації «Газові трейдери України» складає 10800,00 грн. за 1000 куб.м природного газу, а станом на 19.01.2018 – 10900,00 грн. відповідно. Відповідно до умов додаткової угоди №3 від 19.01.2018 до ОСОБА_4 ціна за 1000 куб.м природного газу 10 890,00 грн., що менше ніж ринкова ціна 10900,00 грн., яка підтверджена офіційними документами на дату укладення спірної додаткової угоди №3 та менше ніж нинішня ціна, за якою газ реалізовується НАК «Нафтогаз України». Спірні додаткові угоди укладені у відповідності до вимог чинного законодавства та підстави для визнання їх недійсними відсутні, постачання природного газу здійснюється за середньо ринковими цінами, що відповідає як інтересам споживача, так і інтересам постачальника, тому підстави для визнання їх недійсними відсутні. Вказує, що прокурором під час пред’явлення позову порушено вимоги ст.23 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 ГПК України, з огляду на відсутність доказів факту неналежного здійснення чи нездійснення захисту інтересів держави з боку Мінекономрозвитку України (а.с.124-128).
Прокурор в наданій до суду відповіді на відзив 2-го відповідача зазначає, що 29.12.2017 між ЦРЛ та ТОВ “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” укладено договір №17-221/1 постачання природного газу за ціною за 1 тис.м.куб. 8 232 грн. з ПДВ на загальну суму 1004304 грн. з ПДВ. Додатковою угодою №1 від 19.01.2018 збільшено ціну за 1 000 куб. м природного газу з 8 232,00 грн. до 9 050,00 грн., тобто на 9,9%, а обсяг постачання природного газу зменшено до 110,972 тис.куб.м., що документального підтверджено. Водночас, додаткові угоди №2 та №3, укладені цього ж дня, не мають документального обґрунтування коливання ціни на ринку та не доводять правомірність підвищення ціни за 1 тис. куб.м до 10 890 грн. та зменшення обсягів постачання газу до 92,221 тис. куб.м. Вказує, що в копіях довідок Асоціації «Газові трейдери України» від 11.01.2018 №3/1-18 та від 19.01.2018 №4, зазначених ТОВ “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” як підставу укладення 19.01.2018 додаткових угод №2 та №3 ціна природного газу за 1 000 куб.м у період з 11.01.2018 по 11.01.2018 збільшилась на 100 грн. (з 10 800 грн. до 10 900 грн.) У той же час, у таких довідках в частині збільшення розміру ціни наведено не оптові ціни. За офіційними даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг максимальна ціна на природний газ у грудні 2017 та січні 2018 року не змінювалась. Отже, дані довідок Асоціації «Газові трейдери України» не є доказом коливання ціни на природний газ на ринку в бік збільшення, що дозволило б сторонам внести зміни в істотні умови ОСОБА_4 та укласти 19.01.2018 додаткові угоди (а.с.138-144).
Врадіївська центральна районна лікарня у наданих до суду запереченнях на відповідь на відзив зазначає, що відповідачами у кожному випадку підвищення ціни на газ враховувалась його реальна ціна, що підтверджується Довідками №3/1-8р та №4. Вказує, що у Довідках №3/1-8р та №4, крім ціни на газ, за умови оплати до кінця місяця наступного за місяцем постачання, ще зазначені: - ціна газу за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок та ціна газу на хабах ЄС. Відповідно до умов п.4.2.1 укладеного між відповідачами ОСОБА_4 №17-22/1 від 29.12.2017 з усіма додатковими угодами до нього оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється відповідачем – 1 не пізніше 15 числа місяця наступного за розрахунковим, тому зазначена у довідках №3/1-8р та №4 ціна газу за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок не має жодного значення при вирішенні спору. Ціна на хабах ЄС, що зазначена у вказаних довідках, не може ані підтверджувати, ані спростовувати коливання ціни на ринку природного газу в Україні, оскільки це ціна на газ, за якою можливо здійснити закупівлю за межами території України. Вважає, що Довідка №2 не підтверджує зменшення ціни газу на ринку України, оскільки у вказаній довідці зазначена ціна газу за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок та ціна на газ з урахуванням витрат на транспортування, а за умовами укладеного між відповідачами ОСОБА_4 №17-22/1 та усіма додатковими угодами до нього постачання природного газу здійснюється за ціною без урахування витрат на транспортування та на умовах оплати вартості послуг з постачання газу відповідачем -1 не пізніше 15 числа місяця наступного за розрахунковим.
Відповідач – 2 у наданих до суду додаткових поясненнях у справі зазначив, що дії Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області щодо проведення дослідження закупівлі, за результатами якої складено та направлено листи №15-14-31-14-14/546 та №15-14-31-14-14/547 від 09.02.2018, вчинені з порушенням вимог чинного законодавства, з огляду на що дані листи не є допустимими доказами (а.с.219-221).
У підготовчому засіданні 29.05.2018 судом оголошувалась перерва до 25 червня 2018 року о 14 год. 00 хв.
У зв’язку з перебуванням судді Семенчук Н.О. у відпустці, підготовче засідання у справі №915/346/18 призначене на 25 червня 2018 року о 14 год.00хв. не відбулось.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 06.07.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та призначено підготовче засідання на 24 липня 20118 року о 10 год.30 хв.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 24.07.2018 закрито підготовче засідання та призначено справу №915/346/18 до судового розгляду по суті на 06 серпня 2018 року о 12 год. 00 хв.
У судовому засіданні 06.08.2018 розгляд справи було відкладено на 06 вересня 2018 року о 12 год. 00 хв.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
21 листопада 2017 року на веб-сайті «Prozorro - публічні закупівлі» було оприлюднене оголошення №UA-2017-11-21-000062-с Врадіївською центральною районною лікарнею про проведення відкритих торгів щодо закупівлі «газове паливо (природний газ 2018 рік) 122 000 м.куб., ДК 021:2015:09120000-6 – газове паливо» з очікуваною вартістю закупівлі 1 328 580,00 грн. (а.с.18).
Рішенням тендерного комітету Врадіївської центральної районної лікарні від 20.11.2017 було затверджено тендерну документацію для проведення процедури
відкритих торгів на закупівлю товару за предметом закупівлі: код за ДК 021:2015-09120000-6-газове паливо (природний газ) (а.с.20-37).
Як вбачається з протоколу засідання тендерного комітету Врадіївської центральної районної лікарні Миколаївської області №5 від 14 грудня 2017 року (а.с. 38) та Звіту про результати проведення процедури закупівлі від 29.12.2017 в процедурі закупівлі брало участь 3 учасники ТОВ «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП», ТОВ «ЕНЕРГОГАЗРЕЗЕРВ», ТОВ «Миколаївгаз Збут». Пропозиція ТОВ «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» визнана найбільш економічно вигідною та такою, що
відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленими в тендерній документації та прийнято рішення про намір укласти з ТОВ «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» відповідний договір.
За результатами процедури закупівлі, 29 грудня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» (далі – постачальник) та Врадіївською районною лікарнею (далі – споживач) було укладено Договір №17-221/1 постачання природного газу (далі – Договір), відповідно до умов якого постачальник зобов’язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ, споживач зобов’язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені ОСОБА_4. Річний плановий обсяг постачання газу – до 122,0 тис. м.куб. (п.1.1, п.1.2 ОСОБА_4).
У відповідності до п. 3.2 ОСОБА_4, ціна газу на момент укладення договору становить – 6860,00 грн. за 1000 м.куб., крім того ПДВ – 1372,00 грн., всього з ПДВ - 8232,00 грн.
Згідно п. 3.3 ОСОБА_4, зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього ОСОБА_4
Відповідно до п. 3.6 ОСОБА_4, загальна сума ОСОБА_4 складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним ОСОБА_4 і становить 1 004 304,00 грн. у тому числі ПДВ.
Пунктом 4.2.3 ОСОБА_4 визначено, що остаточний розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до 15 числа, наступного за звітним місяця
У відповідності до п. 9.4 ОСОБА_4, припинення чи розірвання ОСОБА_4 можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до ОСОБА_4 або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін на підставі та в порядку, встановлений чинним законодавством України та ОСОБА_4.
Згідно п. 9.5 ОСОБА_4, усі зміни та доповнення до ОСОБА_4 оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками.
19 січня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю ««УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» та Врадіївською районною лікарнею було укладено Додаткову угоду №1 до ОСОБА_4 на постачання природного газу, згідно якої сторони виклали п.3.2 та п.3.6 ОСОБА_4 в наступній редакції « 3.2. Ціна газу на 02.01.2018 становить – 7541,67 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ – 1508,33 грн., всього з ПДВ – 9050,00 грн.» «п.3.6. Загальна сума ОСОБА_4 складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним ОСОБА_4 і становить 1 004 296,60 грн. у тому числі ПДВ. Також, відповідачі виклали п.1.2 та 1.3 в наступній редакції: «п.1.2 Річний плановий обсяг постачання газу – до 110,972 тис. куб.м.». Згідно п.4 Додаткова угода є невід’ємною частиною ОСОБА_4 на постачання природного газу №17-221/1 від 29.12.2017 і вступає в силу з 02.01.2018 (а.с.50, 51).
19 січня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю ««УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» та Врадіївською районною лікарнею було укладено Додаткову угоду №2 до ОСОБА_4 на постачання природного газу, згідно якої сторони виклали п.3.2 та п.3.6 ОСОБА_4 в наступній редакції « 3.2. Ціна газу на 11.01.2018 становить – 8291,67 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ – 1658,33 грн., всього з ПДВ – 9950,00 грн.» «п.3.6. Загальна сума ОСОБА_4 складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним ОСОБА_4 і становить 1 004 293,30 грн. у тому числі ПДВ. Також, відповідачі виклали п.1.2 та 1.3 в наступній редакції: «п.1.2 Річний плановий обсяг постачання газу – до 100,934 тис. куб.м.». Згідно п.4 Додаткова угода є невід’ємною частиною ОСОБА_4 на постачання природного газу №17-221/1 від 29.12.2017 і вступає в силу з 11.01.2018 (а.с.53, 54).
19 січня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю ««УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» та Врадіївською районною лікарнею було укладено Додаткову угоду №3 до ОСОБА_4 на постачання природного газу, згідно якої сторони виклали п.3.2 та п.3.6 ОСОБА_4 в наступній редакції « 3.2. Ціна газу на 19.01.2018 становить – 9075,00 грн. за 1000 куб.м, крім того ПДВ – 1815,00 грн., всього з ПДВ – 10890,00 грн.» «п.3.6. Загальна сума ОСОБА_4 складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним ОСОБА_4 і становить 1 004 286,69 грн. у тому числі ПДВ. Також, відповідачі виклали п.1.2 та 1.3 в наступній редакції: «п.1.2 Річний плановий обсяг постачання газу – до 92,221 тис. куб.м.». Згідно п.4 Додаткова угода є невід’ємною частиною ОСОБА_4 на постачання природного газу №17-221/1 від 29.12.2017 і вступає в силу з 19.01.2018 (а.с.56,57).
Додаткова угода №1 від 19.01.2018 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 на постачання природного газу, якою змінено ціну на газ з 02.01.2018 згідно Довідок Харківської Торгово-промислової палати є чинною.
Предметом оскарження у даній справі є саме Додаткова угода №2 від 19.01.2018 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 на постачання природного газу, якою змінено ціну на газ з 11.01.2018 та Додаткова угода №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 на постачання природного газу, якою змінено ціну на газ з 19.01.2018.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги прокурор посилається на те, що при укладенні відповідачами 19.01.2018 додаткових угод №2 та №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 порушено п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення (9050,00 грн. до 10 890,00 грн.) при відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі (з 110,972 тис. куб.м. до 92,221 тис. куб.м.). Враховуючи, що додаткові угоди №2 та №3 до договору №17-221/1 на постачання природного газу від 29.12.2017 укладено з порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», то прокурор просить суд відповідно до ст.ст.16, 203, 215 Цивільного кодексу України визнати їх недійсними.
Вимоги позивача задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
У відповідності до ч.1, 3 ст.215 Цивільного Кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Отже, крім учасників правочину (сторін за договором), позивачем у справі може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин. Відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.
Частинами 1-3, 5 та 6 ст.203 Цивільного Кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст.204 Цивільного Кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Виходячи зі змісту частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, підставою для визнання угоди недійсною є недотримання стороною (сторонами) вимог, встановлених статтею 203 вказаного Кодексу, саме на момент укладення такої угоди.
У відповідності до частини 1 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною четвертою статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.
Відповідно до пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 №634/2011, Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, надає роз'яснення щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель.
У роз’ясненнях від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» зазначено, що згідно з пунктом 2 частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
При цьому норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар.
Згідно частини першої статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.
Отже, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін, а отже при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.
Внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Так, Додатковою угодою №2 від 19.01.2018, яка була укладена між відповідачем -1 та відповідачем -2 збільшено ціну з 11.01.2018 за 1000 куб.м природного газу з 9050,00 грн. до 9950,00 грн., тобто на 9,9%, а обсяг постачання зменшено до 100,934 тис. куб.м. У вказаній додатковій угоді визначено, що вона вступає в силу з 11.01.2018.
В судовому засіданні 06.09.2018 головним лікарем Врадіївської центральної районної лікарні - ОСОБА_2 та представником Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП”, як сторонами оскаржуваної Додаткової угоди №2 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 на постачання природного газу та учасниками справи підтверджено обставини, що підставою для укладення вказаної додаткової угоди стала Довідка №3/1-8р від 11.01.2018 Асоціації «Газові трейдери України».
Так, підставою для укладення додаткової угоди №2 стала Довідка №3/1-8р від 11.01.2018 Асоціації «Газові трейдери України», відповідно до якої середня ринкова ціна на газ природний, скраплений або в газоподібному стані за кодом ДК 021:2015 для споживачів України у січні 2018 року знаходиться в межах від 10 200,00 грн./тис. куб.м з ПДВ (без витрат на транспортування) за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок до 10 800,00 грн./тис. куб.м. з ПДВ (без витрат на транспортування) за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання (а.с.101).
Додатковою угодою №3 від 19.01.2018, яка була укладена між відповідачем -1 та відповідачем -2 збільшено ціну з 19.01.2018 за 1000 куб.м природного газу з 9950,00 грн. до 10 890,00 грн., тобто на 9,4%, а обсяг постачання газу зменшено до 92,221 тис. куб.м. У вказаній додатковій угоді визначено, що вона вступає в силу з 19.01.2018.
В судовому засіданні 06.09.2018 головним лікарем Врадіївської центральної районної лікарні - ОСОБА_2 та представником Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП”, як сторонами оскаржуваної Додаткової угоди №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 на постачання природного газу та учасниками справи підтверджено обставини, що підставою для укладення вказаної додаткової угоди стала Довідка №4 від 19.01.2018 Асоціації «Газові трейдери України».
Так, підставою для укладення додаткової угоди №3 стала Довідка №4 від 19.01.2018 Асоціації «Газові трейдери України», відповідно до якої середня ринкова ціна на газ природний, скраплений або в газоподібному стані за кодом ДК 016:2010 06.20.1 для споживачів України у січні 2018 року знаходиться в межах від 10 200,00 грн./тис. куб.м з ПДВ (без витрат на транспортування) за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок до 10 900,00 грн./тис. куб.м. з ПДВ (без витрат на транспортування) за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання (а.с.102).
Відповідно до ч.1 ст.75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Отже, відповідачами у кожному випадку підвищення ціни на газ, що оформлювалось Додатковою угодою №2 та Додатковою угодою №3 враховувалась його ринкова ціна (ціна природного газу як товару), що підтверджується довідками Асоціації «Газові трейдери України» №3/1-8р та №4.
Посилання прокурора на Довідку №2 від 15.01.2018 в обґрунтування позовних вимог судом до уваги не береться, оскільки Довідка №2 від 15.01.2018 Асоціації «Газові трейдери України» включала ціну на газ з урахуванням витрат на транспортування, що суперечить умовам укладеного між відповідачем -1 та відповідачем – 2 ОСОБА_4, та направлена відповідачем -2 відповідачу – 1 помилково, що підтверджено головним лікарем Врадіївської центральної районної лікарні та представником Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРТРАНССЕРВІС – ГРУП” в судовому засіданні 06.09.2018.
Таким чином збільшення ціни газу з 11.01.2018, яке зафіксоване відповідачами у Додатковій угоді №2 та збільшення ціни газу з 19.01.2018, яке зафіксоване відповідачами у Додатковій угоді №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017, є обґрунтованим та документально підтвердженим, а отже Додаткова угода №2 та Додаткова угода №3 до ОСОБА_4 №17-221/1 від 29.12.2017 відповідають вимогам діючого законодавства, тому правові підстави для визнання їх недійсними відсутні.
Згідно зі ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що прокурором не доведено факту порушення прав та охоронюваних інтересів в результаті укладення Додаткової угоди №2 від 19.01.2018 до договору на постачання природного газу №17-221/1 від 29 грудня 2017 року та Додаткової угоди №3 від 19.01.2018 до договору на постачання природного газу №17-221/1 від 29 грудня 2017 року та обставин, з якими положення статей 203, 215 Цивільного кодексу України пов'язують можливість визнання недійсними вказаних додаткових угод, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Решта доводів та заперечень сторін судом до уваги не береться, оскільки не спростовує наведених вище висновків.
Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст.129 ГПК України, у разі відмови судом у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 195, 196, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.254 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до пп.17.5) п.17) ч.1 Розділу XI “Перехідні положення” ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вступна і резолютивна частина рішення проголошені в судовому засіданні 06.09.2018, повний текст рішення складено та підписано 17.09.2018.
Суддя Н.О. Семенчук