Постанова № 76500446, 12.09.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
820/1374/18
Номер документу
76500446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Заічко О.В.

Суддя-доповідач: Бартош Н.С.

12 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1374/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

Головуючого судді Бартош Н.С.,

Суддів: Мінаєвої О.М., Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Патової Д.В.

за участю:

позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Кезлі М.Д., Коваленко Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду (суддя Заічко О.В.) від 18.05.2018 р. (повний текст рішення виготовлений 21.05.2018 р.) по справі № 820/1374/18

за позовом ОСОБА_2

до Головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області Сальви Ольги Іванівни

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати незаконними дії відповідача, які полягають у відмові в наданні адміністративної послуги - оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 р. по справі № 820/1374/18 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив про законність рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представників відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області з метою нетермінового оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон та надав необхідний пакет документів, у тому числі квитанцію про сплату 253,00 грн. адміністративного збору.

Головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області Сальвою О.І. відмовлено позивачу в наданні адміністративної послуги - оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон та повернуто документи.

Вказані обставини зумовили позивача звернутись з інформаційним запитом до начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з метою з'ясування підстав відмови у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

У відповідь на запит позивача, 12.02.2018 р. Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області надано лист, зі змісту якого вбачається, що головний спеціаліст ГУ ДМС України в Харківській області Сальва О.І. відмовила позивачу в оформленні паспорту через несплату додаткового платежу - вартості бланка паспорта в сумі 304,32 грн., що розмір адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон включає в себе вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації та становить 557,32 грн., через що, здійснена позивачем оплата у розмірі 253,00 грн. є недостатньою.

Вважаючи, що такі дії відповідача є незаконними, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивачем помилково ототожнені поняття «вартість адміністративної послуги», яка є складовою адміністративного збору, та «плата за надання адміністративної послуги», яке є синонімом «адміністративного збору», а тому відмова відповідача у наданні адміністративної послуги - оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, є правомірною та пов'язана з ненаданням позивачем документа, який підтверджує сплату адміністративного збору у повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

В доводах апеляційної скарги позивач по справі зазначив, що він в повному обсязі оплатив адміністративний збір, у відповідності до ст. 11 Закону України «Про адміністративні послуги» і Постанови КМУ № 770 від 02.11.2016 р., а саме за оформлення (в тому числі заміну втраченого чи вкраденого) і обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви заяви-анкети в строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів в розмірі 253,00 грн. і подав необхідний пакет документів до ГУ ДМС України в Харківській області для надання йому адміністративної послуги з оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон. В свою чергу, апелянт зазначає, що сума у розмірі 304,32 грн. є додатковою (не передбаченою) законом оплатою, яку у нього вимагав відповідач.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до Преамбули Закону України «Про адміністративні послуги» № 5203-VI від 06.09.2012 р. (далі - Закон № 5203), цей Закон визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 5203, законодавство у сфері надання адміністративних послуг складається з Конституції України, цього та інших законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері надання адміністративних послуг.

Положеннями ч. ч. 1, 2, 4-6 ст. 9 Закону № 5203 передбачено, що адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг. Фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, має право на отримання адміністративної послуги незалежно від реєстрації її місця проживання, крім випадків, установлених законом. Заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій усній чи електронній формі. Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом. Забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Згідно з ч. ч. 1, 3-6 ст. 11 Закону № 5203, при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) зараховується до державного або відповідного місцевого бюджету, крім випадків, встановлених законом. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.

Судовим розглядом встановлено, що при зверненні до відповідача із заявою щодо нетермінового оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивачем надано необхідний пакет документів та долучено квитанцію про сплату 253,00 грн. адміністративного збору.

В той же час, спірним в межах предмету розгляду цієї справи є незаконні дії відповідача щодо відмові в наданні адміністративної послуги - оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з тим, що позивачем адміністративний збір сплачений не в повному обсязі, а саме: не оплачено вартості бланка документа у розмірі 304,32 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач по справі зазначив, що постановою КМУ «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції» № 770 від 02.01.2016 р. встановлено вартість адміністративних послуг у сфері міграції за переліком згідно з додатком, зокрема, за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів - 253 грн. У зв'язку з цим, позивач вважає, що ним у повному обсязі оплачено надання адміністративної послуги (адміністративний збір).

Колегія суддів зазначає, що відповідно до Преамбули Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492-VI від 20.11.2012 р. (далі - Закон № 5492), цей Закон визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Положеннями ч. 3 ст. 10 Закону № 5492 передбачено, що для внесення інформації до Реєстру та для оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обміну документів за зверненням заявника формується заява-анкета, зразок якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що здійснює формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, в установленому порядку.

Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 5492, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пп. 3 ч. 7 ст. 16 Закону № 5492, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа.

Відповідно до п. 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає, зокрема, документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.

Судовим розглядом встановлено, що підставою для відмови позивачу у наданні адміністративної послуги фактично слугувала та обставина, що розмір адміністративного збору, у тому числі, за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, включає в себе вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації та становить 557,32 грн., через що, здійснена позивачем оплата у розмірі 253,00 грн. є недостатньою, тобто відповідачем встановлено, що заявник не надав усіх визначених законом документів, необхідних для оформлення і видачі документа.

Приписами ч. 1 ст. 20 Закону № 5492, зокрема передбачено, що за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір, а за проведення таких дій за кордоном - консульський збір. Адміністративний збір справляється у порядку, визначеному цим Законом.

Розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації. Гранична вартість адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети - 0,2 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (п. 2 ч. 2 ст. 20 Закону № 5492).

Вартість бланків документів та їх персоналізації визначається відповідно до укладених із дотриманням вимог законодавства договорів з державним підприємством, що здійснює виготовлення бланків та їх персоналізацію. Сплата адміністративного збору (консульського збору) підтверджується відповідними документами, що додаються до заяви про оформлення і видачу документів, передбачених цим Законом (абз. 24 ч. 2, ч. 6 ст. 20 Закону № 5492).

Наказом Державної міграційної служби України № 280 від 03.11.2016 р. «Про затвердження класифікаторів адміністративних послуг, продукції, документів, що використовуються для надання адміністративних послуг, адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію» затверджені: Класифікатор адміністративних послуг, які надаються територіальними органами та підрозділами ДМС, Класифікатор продукції і документів, що використовуються для оформлення адміністративних послуг та Класифікатор адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію.

У Класифікаторі адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію, затвердженому Наказом Державної міграційної служби України № 280 від 03.11.2016 р., визначено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів складає 557,32 грн., та включає в себе оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів - складає 253,00 грн. та вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм складає 304,32 грн.

В ході апеляційного розгляду справи позивач по справі послався на те, що на накази, на які посилається відповідач у справі є внутрішніми документами ГУ ДМС України і їх дія розповсюджується тільки на працівників ДМС України і ці накази не є законами і не мають обов'язкового характеру для осіб, що звернулися за наданням адміністративної послуги. Також апелянт зазначив, що відповідач послався на договір, в якому начебто вказана сума 304,32 грн. за бланк паспорта, але цей договір не був наданий ним у якості доказу.

Колегія суддів зазначає, що саме Законом № 5492, а не будь-яким іншим нормативним актом, як про це зазначає позивач, встановлено порядок справляння адміністративного збору, де передбачено, що адміністративний збір складається з таких складових: 1) вартість адміністративної послуги, 2) вартість бланка та його персоналізації.

Положеннями ч. 8 ст. 15 Закону № 5492 передбачено, що уповноважені суб'єкти, передбачені пунктами 1, 2, 5, 6 і 8 частини першої статті 2 цього Закону, здійснюють закупівлю бланків відповідних документів у державних підприємств, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності.

Згідно з договором № 1/ЦП-18/01 від 02.01.2018 р., укладеного між ДМС України та ДП «Поліграф комбінат «Україна», вартість бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон складає 304,32 грн.

Посилання апелянта на те, що відповідачем не надано до суду договір є безпідставним, оскільки предметом розгляду цієї справи вказаний вище договір не є так, так само як і позивачем не оспорюється сама сума вартості бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а спірним є лише питання щодо необхідності позивачу сплачувати вартість бланку такого паспорту.

Враховуючи те, що приписами Закону № 5492, який є спеціальним законом в межах спірних правовідносин, визначено складові адміністративного збору, які включають як вартість адміністративної послуги, так і вартість бланку документа, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що відмова відповідача у наданні адміністративної послуги - оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, є правомірною та пов'язана з ненаданням позивачем документа, який підтверджує сплату адміністративного збору у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи те, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 р. по справі № 820/1374/18 прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 р. по справі № 820/1374/18 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 р. по справі № 820/1374/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області Сальви Ольги Іванівни, про визнання дій незаконними - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку і строки, визначені ст. ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)Н.С. БартошСудді(підпис) (підпис) Я.М. Макаренко О.М. Мінаєва

Повний текст постанови складений 17.09.2018 року.