
Суддя Зяброва О. Г.
Справа № 644/3621/18
Провадження № 2/644/1676/18
12.09.2018
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2018 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Зябрової О.Г.,
за участю секретаря - Рязанової Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги, -
в с т а н о в и в:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми надміру виплаченої допомоги. Позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача неправомірно отриману суму допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1606. 12 грн. та неправомірно отриману суму допомоги при народженні дитини в розмірі 1700. 40 грн. В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради. Вперше відповідач звернулась до позивача 25.04.2017 року із заявою про отримання допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям. Рішеннями від 03.05.2017 року та 05.05.2017 року їй було призначено вказані види допомоги. В ході перевірки, відповідно до відомостей Східної ОДПУ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області було виявлено, що в період отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги одиноким матерям та допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_2 мала дохід від ЦПТО-1. У зв'язку з чим, позивач неправомірно отримала надміру виплачену допомогу по вагітності та пологах за період з 01.02.2017 року по 28.02.2017 року в розмірі 1700. 40 грн., державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.06.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 1606. 12 грн. та допомогу одиноким матерям за період з 01.04.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 499. 86 грн. 22.08.2017 року відповідач написала заяву про утримання надміру виплаченої допомоги з її поточних виплат. Надміру виплачена допомога одиноким матерям була утримана в повному обсязі в розмірі 499. 86 грн. Оскільки відповідач добровільно не повернула надмірно виплачені їй кошти, позивач просить вирішити даний спір в судовому порядку.
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 надала суду заяву в якій позов підтримала в повному обсязі, просила суд розглянути справу без її участі.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, про слухання справи повідомлялась належним чином. За таких обставин, суд вважає, що відповідач у встановленому порядку повідомлена про час і місце судового розгляду справи.
З письмової згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи обставини справи, відповідно до ст. 274 ЦПК України, суд розглядає справу у спрощеному провадженні.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 25.04.2017 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, як отримувач державної соціальної допомоги одиноким матерям, допомоги при народженні дитини та допомоги малозабезпеченим сім'ям.
25.04.2017 року відповідач року звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 9-12).
Як вбачається з декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року доходи у ОСОБА_2 відсутні (а.с. 5-8).
Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 03.05.2017 року УПСЗН в Індустріальному районі ОСОБА_2 було призначено допомогу по вагітності та пологам непрацюючим жінкам та допомогу при народженні дитини (а.с. 13).
Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 05.05.2017 року УПСЗН в Індустріальному районі ОСОБА_2 було призначено допомогу одиноким матерям (а.с. 14).
Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 05.05.2017 року УПСЗН в Індустріальному районі ОСОБА_2 було призначено допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с. 15).
Згідно довідки про доходи за ЦПТО-1 №102 від 03.07.2017 року, ОСОБА_2 навчалася в ЦПТО-1, форма навчання - денна, та отримувала стипендію за період з вересня 2015 року по червень 2017 року (а.с. 16).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі
довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Згідно ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
На час звернення з позовом сума надміру виплачених коштів відповідачем ОСОБА_2 не повернута.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Суд встановив, що відшкодуванню підлягає надміру виплачена грошова допомога малозабезпеченим у сумі 1606. 12 грн. та допомога при народженні дитини у сумі 1700. 40 грн., яка утворилась внаслідок подання недостовірних відомостей, а саме - ОСОБА_2 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року зазначила про відсутність доходів.
З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь надмірно виплаченої державної допомоги малозабезпеченим у сумі 1606. 12 грн. та допомоги при народженні дитини у сумі 1700. 40 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про судові виплати суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України, таким чином з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 1762 грн.
Керуючись ст. ст. 12 - 19,141,265 - 268,274, 280, 354 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, суд,-
в и р і ш и в:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надміру виплачену допомогу в розмірі 1606. 12 грн. на р/р 35411095026919, банк отримувача - ГУДКСУ у Харківській області м. Харків, МФО 851011, код 26281752, КПК - 0813047, вид допомоги - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надміру виплачену допомогу в розмірі 1700. 40 грн. на р/р 35411095026919, банк отримувача - ГУДКСУ у Харківській області м. Харків, МФО 851011, код 26281752, КПК - 0813047, вид допомоги - допомога при народженні дитини.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення, учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Відповідно до вимог п.15.5) Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений 14 вересня 2018 року.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, вул. Біблика, 6).
Відповідач: ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
Суддя: О.Г.Зяброва