Рішення № 76498059, 27.08.2018, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
645/4760/17
Номер документу
76498059
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 645/4760/17

Провадження № 2-а/645/35/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2018 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Ульяніч І.В.

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Оганезевої Р.А.,

секретар судового засідання - Савченко В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 року № 687/17 та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківської міської ради, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 року № 687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» в частині відмови йому в продажу земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування аптеки з виробництвом, та зобов'язати Харківську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні сесії Харківської міської ради 7 скликання його заяву про продаж земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що на підставі рішення Харківської міської ради від 27.04.2005 р. № 78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" між Харківською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 13.04.2006 року був укладений договір оренди землі, у відповідності до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,0275 га для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для експлуатації цього об'єкту. Даний договір зареєстровано в Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", в державному реєстрі земель за № 640667100054.

Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва згідно з довідкою № 1509/06 від 09.02.2006 року становить 66390 гривень; на період експлуатації згідно з довідкою № 1510/06 від 09.02.2006 року становить 92946 гривень.

Відповідно до пункту 8 договору його укладено строком: на період будівництва до 01.12.2007 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), на період експлуатації до 01.12.2030 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

02 квітня 2012 року позивач звернувся до відповідача зі зверненням про намір придбати земельну ділянку площею 0,0275 га за адресою: АДРЕСА_1.

Департаментом містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради позивачу був направлений лист №Д-7-7543/1-12.08-39 від 03.05.2012 року, в якому зазначалось, що продаж земельних ділянок здійснюється згідно з «Порядком продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові», затвердженим рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 р. № 362/08.

Відповідно до рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 року №844/12 позивачу було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки обох земельних ділянок для обслуговування аптек.

У вищевказаному рішенні було зазначено, що після винесення рішення необхідно розробити та узгодити технічну документацію по землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 в натурі (на місцевості).

Позивачем було розроблено та узгоджено технічну документацію по землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 в натурі (на місцевості).

Також у вищевказаному рішенні було зазначено, що розмір авансового внеску складає 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, розмір якої зазначався у витягу №708/12 Управління держкомзему у місті Харкові, але до часу звернення з цим позовом позивачу не було надано банківські реквізити на які необхідно внести зазначений авансовий внесок.

20 січня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про продаж земельної ділянки площею 0,0275 га, яка знаходиться в межах міста Харкова за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.

Строк надання адміністративної послуги, відповідно до статті 10 Закону України «Про адміністративні послуги» не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб'єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.

21.06.2017 року відповідач приймає рішення №687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам», в якому відмовляє ОСОБА_1 в продажу земельної ділянки площею 0.0275 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_1) для експлуатації та обслуговування аптеки з виробництвом.

Позивач зазначає, що твердження відповідача про те, що земельна ділянка розташована в зоні житлової забудови Ж, підзона Ж-4- зоні змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови, на яких виробництво заборонено не може бути прийняте до уваги виходячи з наступного.

Усі земельні ділянки у межах України мають своє цільове призначення, це передбачено статтею 19 Земельного кодексу України. Цільове використання земельних ділянок є одним із принципів земельного законодавства, відповідно до статті 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням. Однак, у межах одного цільового призначення, існують види використання земель, які визначені Класифікатором видів цільового призначення земель.

Відповідно до Класифікатору видів цільового призначення земель, до земель житлової та громадської забудови відносяться: землі житлової забудови (землі, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше); землі, які використовуються для розміщення гаражного будівництва); землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та закладів охорони здоров'я), інших об'єктів загального користування.

Відповідно до абзацу 4 ст. 3, частин 1, 2 і 3 ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я аптечні заклади відносяться до закладів охорони здоров'я, завданням яких є забезпечення різних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом надання медико-санітарної допомоги і які створюються підприємствами, установами, організаціями різних форм власності, а також приватними особами. Аптека також відноситься до закладів охорони здоров'я згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України №723 від 31.10.2011 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами», Аптека - заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами шляхом здійснення роздрібної торгівлі.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я від 28.10.2002 року №385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я", Аптека (ТОВ «ЛЕДА») відноситься до фармацевтичних (аптечних) закладів, які зокрема є закладом охорони здоров'я.

Додатковим підтвердженням того, що аптеки з виробництвом можна розміщувати в зоні житлової забудови є приписи ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я». Відповідно до п. 1.5 ДБН В.2.2-10-2001, аптеки допускається розміщувати у житлових і громадських будинках за умови дотримання протипожежних, санітарно-гігієнічних вимог, що забезпечують оптимальний режим експлуатації житлових та робочих приміщень.

Відповідно до п. 11.1 ДБН В.2.2-10-2001, Аптеки розміщують в окремому будинку чи вбудовують в громадські та житлові будинки.

Таким чином, на думку позивача, рішення Харківської міської ради від 21.06.2017року № 687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» було прийнято відповідачем без дотримання вимог чинного законодавства України та підлягає частковому скасуванню.

Представником Харківської міської ради Оганезовою Р.А. був наданий відзив на позовну заяву, у якому зазначається, що Харківська міська рада вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими, пред'явлені за відсутності порушених прав і охоронюваних законом інтересів, та заперечує проти задоволення адміністративного позову. Вказує, що ОСОБА_1, у строки встановленні рішенням Харківської міської ради від 26.09.2012 року № 844/12, яким було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не виконав зобов'язань, встановлених органом місцевого самоврядування, а саме: не пізніше, ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельних ділянок; у термін 1 рік з дня прийняття цього рішення оформити договір про оплату авансових внесків в рахунок оплати ціни земельних ділянок; провести експертну грошову оцінку земельних ділянок, в порядку визначеному чинним законодавством України.

Як наслідок невчасних дій позивача, у порушення приписів ст. 128 ЗК України та рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_1, не вніс розмір авансового внеску - 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки.

Станом на теперішній час рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 (пункт 2 додатку до рішення) не виконано, договір авансового внеску з ОСОБА_1 не укладено, а тому наявні всі підстави для відмови в продажу земельної ділянки, передбачені ст. 128 ЗК України.

Наданий ОСОБА_1 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки № К808-151012-003, який складено ТОВ «АКР-КОНСАЛТ», виконано для цілей оподаткування відповідно до Податкового кодексу України. Завдання на оцінку земельної ділянку та інформація щодо наявності у суб'єктів оціночної діяльності ліцензії на виконання землеоціночних робіт у звіті відсутні. Також, вищевказаний звіт експертної грошової оцінки земельної ділянки, не пройшов державну експертизу та рецензуванню, що вказує сукупно про невідповідність зазначеного звіту положенням Закону України «Про оцінку земель», наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 09.01.2003 № 2 «Про затвердження Порядку експертної грошової оцінки земельних ділянок». Замовником звіту є ОСОБА_1, а не Харківська міська рада, що є власником об'єкту оцінки.

Крім того, у зв'язку із змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 № 396/16, до плану зонування території (зонінгу) м. Харкова, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 27.02.2013, на теперішній час земельна ділянка розташована в зоні житлової забудови Ж, підзона Ж-4 - зона змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови у відповідності до якої виробництво заборонено.

Відповідно ж до акту обстеження № 274/17 земельна ділянка площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, частково огороджена та використовується для експлуатації та обслуговування двох поверхневої нежитлової будівлі (торговельні, адміністративні, підсобні, складські приміщення та приміщення з виготовлення лікарських засобів).

У позовній заяві позивач не вказує про те, що до складу розміщеної на земельній ділянці аптека (ТОВ «ЛЕДА») входять також виробничі приміщення.

На підставі договору позики позивач безоплатно передав належні йому на праві власності нежитлові виробничі приміщення (будівлі), розташовані на спірній земельній ділянці, у користування юридичній особі ТОВ «Леда», одним із засновників якої він є.

Згідно зі статутом ТОВ «Леда» предметом діяльності товариства є, зокрема, роздрібна торгівля лікарськими засобами; виробництво лікарських засобів в умовах аптеки.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, видами діяльності ТОВ «Леда» є, зокрема: виробництво парфумних і косметичних засобів; виробництво ефірних олій; виробництво основних фармацевтичних продуктів; виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів.

Також, актом обстеження встановленні такі порушення позивачем земельного законодавства, як використання додатково земельної ділянки орієнтовно площею 0,0045 га внаслідок встановлення металевого забору та влаштування входу в аптеку (окремі сходи).

Враховуючи вищезазначені недоліки та порушення вимог чинного законодавства, підстав для прийняття міською радою рішення про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 не вбачається.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали та просили задовольнити. При цьому позивач зазначив, що протягом 6 років намагається викупити земельну ділянку під аптеку. В 2006 році він уклав договір оренди земельної ділянки із ХМР, побудував аптеку в 2010 році, яка належить йому на праві власності. В 2012 році звернувся до ХМР із пакетом документів на викуп земельної ділянки. В 2012 році був наданий дозвіл на проведення грошової оцінки землі, але дане рішення ради він отримав тільки в 2013 році, зробив технічну документацію. З 2012 по 2017 роки не було відповіді на його звернення щодо продажу землі, в 2017 році йому відмовили в продажу землі без певних причин, а саме 5 причин для відмови, які передбачені Земельним кодексом України. При відмові посилались на відсутність додаткової угоди за договором оренди землі. Зазначив, що усі аптеки повинні бути із виробництвом, побудована ним аптека була прийнята в експлуатацію, в тому числі за участі представників ХМР.

Представник відповідача Оганезова Р.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні, при цьому пояснила, що із ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі, коли укладали договір оренди не знали, що аптека буде із виробництвом. Був встановлений певний алгоритм дій рішенням ради: укладення договору авансового внеску, проведення грошової оцінки землі, що не було проведено. Рішення від 26.09.2012 року позивачем не було виконано. Грошова оцінка землі була проведена позивачем на власний розсуд, а не певними установами, які мають право робити грошову оцінку. Представник відповідача зазначила, що вирішення питання щодо продажу земельної ділянки позивачу можливо, при виконанні певних умов. Зазначила, що позивачу не поновили строк на проведення грошової оцінки землі та укладення договору на оплату авансового внеску, у зв'язку із тим, що він сплачує оренду у не встановленому розмірі. Позивачу необхідно укласти додаткову угоду до договору оренди землі, подати заяву про поновлення рішення на проведення грошової оцінки землі, укласти договір авансового внеску в розмірі 5% вартості землі.

Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши надані письмові докази приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що Рішенням XXXV сесії Харківської міської ради IV скликання від 27.04.2005 року № 78/05 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів» було вирішено надати земельну ділянку по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0593 га (в тому числі: ділянка 1 - 0,0318 га та ділянка 2 - 0,0275 га) в оренду для будівництва аптеки до 01.12.2007 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та ділянку 2 - площею 0,0275 га для подальшої експлуатації цього об'єкту до 01.12.2030 року. (а.с.6)

13.04.2006 року на підставі вищезазначеного рішення між Харківською міською радою та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку 2 несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (поблизу житлового будинку № 18), загальною площею 0,0275 га для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації цього об'єкту. Даний договір зареєстровано 13.04.2006 року в Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», в державному реєстрі земель за № 640667100054. (а.с.7-11)

Рішенням 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_1 було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування аптеки. Попереджено ОСОБА_1 про те, що після прийняття цього рішення необхідно розробити та погодити у встановленому законом порядку технічну документацію з землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1, у натурі (на місцевості). Розмір авансового внеску складає 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки. (а.с.12)

В судовому засіданні встановлено, що дане рішення позивачем не було виконано в зазначені терміни, тому він неодноразово звертався до Харківської міської ради з заявами про поновлення терміну дії рішення щодо проведення грошової оцінки та укладення договору авансового внеску, на що неодноразово звертав його увагу Департамент земельних відносин Харківської ради, але це питання так і не було вирішено. Департамент земельних відносин Харківської ради та Управління містобудування та архітектури вважали за можливе вирішення питання про продаж землі, при приведенні документів до вимог законодавства.

Листом Департаменту земельних відносин від 03.09.2015 року № Д-8-24815/1-15.08-39 повідомлено ОСОБА_1, що рішенням 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 № 844/12, йому надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок: площею 0,0275 га по АДРЕСА_1. Відповідно до п.2 зазначеного рішення йому необхідно було звернутися до управління земельних відносин (на даний час це Департамент земельних відносин) не пізніше ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, та у термін один рік з дня прийняття цього рішення оформити договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Звернення щодо оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки в зазначений термін від нього не надходило. Таким чином, строк дії зазначеного рішення в частині укладання авансового договору закінчився через рік після прийняття рішення.

Також зазначено, що проводити експертну грошову оцінку земельної ділянки (відповідно до вимог Земельного Кодексу України, «Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок», затвердженої Кабінетом Міністрів України від 11.10.2002 року № 1531, «Порядку продажу земельних ділянок на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові», затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 362/08 від 24.12.08 року) можуть організації, що мають відповідну ліцензію на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок м. Харкова з метою їх подальшого викупу, які стали переможцями конкурсу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до переліку організацій, які стали переможцями конкурсу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок у м. Харкові з метою викупу в 2015 році, такими підприємствами є: ПП «Фінансово-правовий консалтинг», ПФ «ЛІК», ПП «Перспектива-Земля», ТОВ «Інститут правового консалтингу», ТОВ «ІКК «ПРОКОНСУЛ», ПП «ГЕО-МАЙСТЕР».

Разом з тим повідомлено, що проведення експертної грошової оцінки можливо після поновлення строків рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. (а.с.69-71)

ОСОБА_1 звернувся до Департаменту земельних відносин з заявою від 06.01.2015 року щодо поновлення рішення Харківської міської ради №844/142 від 26.09.2012 року про надання дозволу на проведення експертної оцінки земельної ділянки 0,0275 га, яка знаходиться в оренді, в межах м. Харкова за адресою: АДРЕСА_1, для подальшого викупу і експлуатації аптеки. Одночасно надав згоду на укладення договору про оплату авансового внеску в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

На вказану заяву листом Департаменту земельних відносин від 29.01.2015 року № Д-8-294/1-15.08-39 ОСОБА_1 повідомлено, що для поновлення рішення Харківської міської ради про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08 та Порядку надання земельних ділянок у м. Харкові у власність або користування, затвердженого рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1191/13, необхідно надати до Департаменту земельних відносин наступні документи: витяг (оригінал) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; фотофіксацію земельної ділянки (з оточенням), яка надається у вигляді фотографій, знятих шляхом панорамної, вузлової і детальної зйомки; довідка з податкової інспекції про відсутність заборгованості з платежів за земельну ділянку (оригінал); акт обстеження земельної ділянки. (а.с.80)

У листі Департаменту земельних відносин від 05.08.2016 року № Д-8-29033/1-16.08-39, № Д-8-29026/1-16.08-39 зазначено, що за дорученням керівництва Харківської міської ради звернення ОСОБА_1, лист б/н від 06.07.2016 (вх. № Д-8-29026/1-16 від 07.07.2016 року) та лист б/н від 06.07.2016 (вх. № Д-8-29033/1-16 від 07.07.2016 року) щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_1, та укладання договору авансового внеску, розглянуті Департаментом земельних відносин. Повідомлено, що Рішенням 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 № 844/12, ОСОБА_1 надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, для обслуговування аптеки. Згідно зазначеного рішення необхідно було розробити та погодити у встановленому порядку технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1. Відповідно до п.2 зазначеного рішення необхідно було звернутися до управління земельних відносин (правонаступником є Департамент земельних відносин), не пізніше ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення, для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, та у термін один рік з дня прийняття цього рішення оформити договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. Оскільки в зазначений термін звернення щодо оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від нього не надійшло, рішення вважається не виконаним.

Для укладання договору авансового внеску необхідно поновити рішення Харківської міської ради про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.51-53)

Відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 року № 362/08, окрім інших документів, необхідно надати документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності).

Право користування на земельну ділянку площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, громадянина ОСОБА_1 підтверджено договором оренди землі від 13.04.2006 року № 640667100054, розмір орендної плати за яким на теперішній час не приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Повідомлено, що на повторне звернення Департаменту земельних відносин до Центру надання адміністративних послуг щодо отримання послуги: «Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки» площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 від управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області надійшов лист № 97-20.08-3-1097/32-16 від 22.06.2016 наступного змісту.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2015 року по справі № 820/3839/15 Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області було зобов'язано видати ОСОБА_1 витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,0275 га, кадастровий номер НОМЕР_1. із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки з урахуванням судового рішення по даній справі.

Постановою про відкриття виконавчого провадження від 16.03.2016 року ВП №50528588 було відкрито виконавче провадження з примусового виконання судового рішення по справі № 820/3839/15.

В резолютивній частині зазначеного рішення не визначено коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки, який необхідно застосувати для розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки та площі земельної ділянки до якої слід застосовувати зазначений коефіцієнт.

Судове рішення по вказаній справі містить 2 коефіцієнта функціонального використання: 1,0 - землі житлової забудови, 0,7 - землі охорони здоров'я та соціальної допомоги.

Не вірне визначення коефіцієнту функціонального використання при проведенні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки (яка використовується для розрахунку орендної плати за землю) призведе або до завищення вартості земельної ділянки або до зменшення її вартості, що призведе до порушення прав сторін за договором оренди землі.

Зазначені обставини, не дають можливості визначення коефіцієнту (коефіцієнтів), який необхідно застосувати при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0275 га, кадастровий номер НОМЕР_1. (а.с.51-53)

Відповідно до листа Департаменту земельних відносин від 18.05.2016 року № Д-8-314/0/223-16.02-16, зазначено, що оскільки Департаментом виявлені недостовірні відомості у поданому ОСОБА_1 звіті з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, які зазначено у листі Департаменту земельних відносин від 25.04.2016 № 381/0/30-16, виникла необхідність для направлення даного звіту до Представництва Експертної ради УТО в Харківській області.

Згідно з правовим висновком щодо можливості продажу земельної ділянки ОСОБА_1 від 05.04.2016 року № 3103/9-16, рішенням Харківської міської ради від 26.09.2012 року № 844/12 громадянину ОСОБА_1 надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 та попереджено про необхідність в 6-ти місячний термін з дня прийняття рішення звернутися до Управління земельних відносин (правонаступником є Департамент земельних відносин) для оформлення договору про оплату Авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, в строк один рік з дня прийняття зазначеного рішення укласти договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Станом на теперішній час рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 (пункт 2 додатку до рішення) не виконано, договір авансового внеску з ОСОБА_1 не укладено, а тому наявні всі підстави для відмови в продажу земельної ділянки, передбачені ст. 128 Земельного кодексу України.

Наданий ОСОБА_1 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки № К808-151012-003, який складено ТОВ «АКР-КОНСАЛТ», виконано для цілей оподаткування відповідно до Податкового кодексу України. Завдання на оцінку земельної ділянки та інформація щодо наявності у суб'єктів оціночної діяльності ліцензії на виконання землеоціночних робіт у звіті відсутні, що вказує на невідповідність зазначеного звіту положенням Закону України «Про оцінку земель», наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 9 січня 2003 N2 «Про затвердження Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок».

Враховуючи вищезазначені недоліки, підстав для прийняття міською радою рішення про продаж ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0275 га по вулиці Валентинівській, 18-Д не вбачається. (а.с.62-64)

24 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся на ім'я Харківського міського голови із заявою, у якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та продати земельну ділянку площею 0,0275 га для обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться в межах м. Харкова за адресою: АДРЕСА_1, (поблизу житлового будинку № 18).

З листа Управління містобудування та архітектури від 19.06.2017 року № 3296/0/27-17 вбачається, що Управлінням містобудування та архітектури розглянуто листа ОСОБА_1 щодо продажу земельної ділянки по АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування аптеки з виробництвом. Повідомлено, що у відповідності до затвердженого рішеннями сесій Харківської міської ради від 23.06.2004 року № 89/04, від 21.02.2013 №1023/13 Генерального плану м. Харкова, земельна ділянка розташована в зоні багатоквартирної житлової забудови. Згідно з планом зонування територій (зонінгом) міста Харкова, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 № 1024/13 зі змінами, затвердженими рішенням Харківської міської ради від 26.10.2016 № 396/16, земельна ділянка розташована в житловій зоні, підзона змішаної багатоквартирної житлової забудови та громадської забудови Ж-4, поза межами «червоних ліній» вулиць. Ділянку перетинають транзитні інженерні мережі.

Харківською міською радою на підставі рішення 35 сесії ХМР 4 скликання від 27.04.2005 р. № 78/05 надавалась ОСОБА_1 в оренду земельна ділянка №1 по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0318 га для будівництва, виключно, аптеки. Містобудівні умови та обмеження на реконструкцію об'єкта під аптеку з виробництвом не надавались.

Враховуючи вищевикладене, управління містобудування та архітектури принципово вважає за можливе розгляд питання про продаж земельної ділянки ОСОБА_1, площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування аптеки за умови оформлення документації у відповідності до чинного законодавства. (а.с.45,46)

ОСОБА_1 звернувся до Департаменту земельних відносин з листом-пропозицією про укладення Договору про внесення авансового внеску б/н від 30.06.2017 року та проектом договору про внесення авансового внеску, на який листом Департаменту земельних відносин від 26.07.2017 року № Д-8-24898/1-17.08-39 йому було повідомлено, що Рішенням 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 № 844/12, громадянину ОСОБА_1 було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 для обслуговування аптеки. Згідно зазначеного рішення йому необхідно було розробити та погодити у встановленому порядку технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_1.Відповідно до п.2 зазначеного рішення ОСОБА_1 необхідно було: -не пізніше ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин (правонаступником є Департамент земельних відносин) для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки,-у термін один рік з дня прийняття цього рішення оформити договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Оскільки в зазначений термін звернення щодо оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від Вас не надійшло, рішення вважається не виконаним.

Для укладання договору авансового внеску необхідно поновити рішення Харківської міської ради про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0275 га за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням 13 сесії Харківської міської ради 7 скликання № 687/17 від 21.06.2017 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» вирішено: за результатами розгляду заяв від 20.01.2017 вх. № Д-8-2489/1-17, від 24.05.2017 року вх. № Д-8-19721/1-17 на підставі ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України відмовити ОСОБА_1 в продажу земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_1) для експлуатації та обслуговування аптеки з виробництвом, у зв'язку з тим, що:

-згідно договору оренди землі від 13.04.2006 року №640667100054, укладеного між Харківською міською радою та ОСОБА_1, земельна ділянка площею 0.0275 га по АДРЕСА_1, надана для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації цього об'єкту;

-відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.03.2017 року № НВ-6304009892017 земельна ділянка площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, відноситься до земель житлової та громадської забудови, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07), вид використання - для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації цього об'єкту;

-згідно з Генеральним планом м. Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 23.06.2004 року № 89/03, зі змінами, затвердженими рішенням Харківської міської ради від 27.02.2013 року № 1023/13, земельна ділянка розташована в зоні багатоквартирної житлової забудови. Згідно з планом зонування території (зонінгом) міста Харкова, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 27.02.2013 року № 1024/13 зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 року № 396/16, земельна ділянка розташована в зоні житлової забудови Ж, підзона Ж-4- зоні змішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови, на яких виробництво заборонено (лист управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану від 24.02.2017 року № 844/0/27-17). (а.с.13)

Відповідно до ч. 1 статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною 2 цієї статті рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Згідно з частинами 10 та 11 цієї статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку, а також доводяться до відома населення.

Відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю, зокрема, ст. 128 ЗК України.

Згідно з п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08.

Згідно з ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 5 ст. 128 Земельного кодексу України визначені підстави для відмови в продажу земельної ділянки, а саме:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В рішенні 13 сесії Харківської міської ради 7 скликання № 687/17 від 21.06.2017 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» про відмову позивачу у продажу земельної ділянки не зазначено підстав відмови у продажу земельної ділянки, передбачених ч. 5 ст. 128 ЗК України, тому в частині скасування рішення № 687/17 від 21.06.2017 щодо відмови позивачу у продажу землі, позов підлягає задоволенню, так як рішення в цій частині на погляд суду не грунтується на вимогах закону, є невмотивованим.

Що ж стосується вимог позивача про зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати Харківську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні сесії Харківської міської ради 7 скликання його заяву про продаж земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1, то ці вимоги не підлягають задоволенню, у зв'язку із тим, що питання про передачу землі у власність є виключним правом ради - суб'єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання договорів, з урахуванням положень ЗК України.

Згідно зі ст. 144 Конституції України, ст.ст. 12,128 ЗК України, п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про передачу землі у власність, і лише рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Судом встановлено, що у позивача є певні недоліки в поданих документах та ним пропущений строк на проведення грошової оцінки землі, не укладено договір авансового внески, з приводу чого він неодноразово звертався про його продовження, так як на це звертали його увагу Департамент земельних відносин Харківської ради та Управління містобудування та архітектури та при виконані всіх умов вважали за можливе вирішення питання про продаж землі, але питання щодо продовження даного строку не було вирішено без повідомлення підстав, а постановлено рішення про відмову у продажу земельної ділянки.

Таким чином, для розгляду питання щодо продажу гр. ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 необхідно надати ОСОБА_1 необхідні для розгляду даного питання документи, після надання йому відповідного строку для проведення грошової оцінки землі та укладення договору авансового внеску, тому у задоволенні позову в частині зобов"язання вчинити певні дії, необхідно відмовити.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 року № 687/17 та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 року № 687/17 "Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам" в частині відмови ОСОБА_1 в продажу земельної ділянки площею 0,0275 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_1) для експлуатації та обслуговування аптеки з виробництвом (п.4 Додатку № 1 до рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 року № 687/17 "Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам".

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 05 вересня 2018 року.

Суддя - І. В. Ульяніч