Ухвала суду № 76494213, 14.09.2018, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.09.2018
Номер справи
311/3340/17
Номер документу
76494213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№311/3340/17

14.09.2018

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №311/3340/17

Провадження № 6-а/311/27/2018

14.09.2018 року м.Василівка

Суддя Василівського районного суду Запорізької області Степаненко Ю.А., при секретареві Шак О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Василівка заяву:

Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області, зацікавлені особи: ОСОБА_1, Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про зміну способу і порядку виконання судового рішення,-

В С Т А Н О В И В :

До Василівського районного суду надійшла заява: Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області, зацікавлені особи: ОСОБА_1, Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

На обґрунтування заяви заявник зазначає, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області перебуває виконавчий лист по справі № 2 а/311/7/2018, виданий 20.04.2018 року Василівським районним судом Запорізької області про зобов'язати Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м. Василівка, бул. Центральний,6, код ЄРДПОУ 03193117) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (п’ять тисяч триста шістдесят) гривень.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області № 56269816 від 24.04.2018 року, в порядку ст.ст. 24, 26 Закону України «Про виконавче провадження», відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу.

Листом від 19.07.2018 р. за вих. № 01-09/2679 боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду в частині виплати коштів у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань. До листа боржником в якості підтвердження часткового виконання рішення суду в частині здійснення перерахунку було надано розрахунок недоплаченої ОСОБА_1 суми коштів.

У відповідності до наданої державному виконавцеві розрахунку, сума недоплачених коштів складає - 5360 грн.

Як зазначено у листі боржника, Управління - є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів державного бюджету, тому, виходячи із

вищевикладеного, примусове списання коштів з рахунків Управління, для подальшого повного виконання рішення суду, може бути здійснено виключно органами Казначейства.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

У зв'язку із тим, що резолютивна частина вищевказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов'язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувана, а органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду пред'явити його на виконання до органів Казначейства.

Таким чином, на теперішній час для подальшого виконання рішення суду наявні, передбачені законодавством обставини, що ускладнюють виконання судового рішення.

Представник відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області просить суд:

- «змінити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення №2а-4266/11 виданий 23.03.2018 року Василівським районним судом Запорізької області, з зобов'язати Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний,6, код ЄРДПОУ 03193117) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (пять тисяч триста шістдесят) гривень на стягнути з Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, 6, код ЄРДПОУ 03193117) на користь ОСОБА_2 (зареєстрований та проживає за адресою; Запорізька обл., Василівський р-н, с.Скельки, вул. 30 років Перемоги, 4а, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (пять тисяч триста шістдесят) гривень, що згідно перерахунку складає 5360 грн.»

Ввідділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області не з’явився, але в заяві просить суд розглянути заяву у його відсутності.

Представник Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області в судове засідання не з’явивcя, але надав суду письмові заперечення на заяву, в якому зазначено, що станом на 22.08.2018 року в Управлінні соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації відсутні відкриті рахунки та кошти для оплати та виконання рішення Василівського районного суду від 22.01.2018 року у справі № 311/3340/17, про що на вимогу державного виконавця від 10.07.2018 р. управлінням надано відповідь.

Рішення суду винесено відносно стягнення виплати допомоги, яка безпосередньо фінансується тільки за рахунок коштів державного бюджету (ст. 87 Бюджетного кодексу України). Всі рахунки управління соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації є цільовими на виконання окремих програм, а фінансування витрат по виплаті щорічної допомоги до 5-го травня, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тому ці видатки передбачаються в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. На 2018 рік видатки бюджету на здійснення виплат цієї допомоги згідно з рішеннями суду за минулий бюджетний період 2017 р. цим Законом не передбачені. Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законами України про державний бюджет на відповідний рік.

Від управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації ОСОБА_2 отримав, одноразову грошову допомогу до 5 травня, як учасник бойових дій - у 2017 році - 1200,00 грн.

Грошова допомога була виплачена у повному обсязі у відповідності із чинним законодавством, тому, представник просить суд:

-відмовити у задоволені заяви;

- розгляд даної заяви здійснити за відсутності представника УСЗН Василівської РДА.

ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином.

Суд, оглянувши матеріали справи, вважає можливим розглянути заяву у відсутності зазначених учасників судового процесу.

Ухвалою судді від 15.08.2018 року адміністративну справу за заявою : Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області, зацікавлені особи: ОСОБА_1, Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про зміну способу і порядку виконання судового рішення,- відкрито провадження в справі.

Суд, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, прийшов до висновку про те, що заява відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області державної виконавчої служби, про зміну способу і порядку виконання судового рішення, підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Василівського районного суду Запорізької області від 22.01.2018 року вирішено: «Визнати дії Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний,6, код ЄРДПОУ 03193117) щодо недоплати ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1) щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2017 рік відповідно до вимог ст.12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» - протиправними.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний,6, код ЄРДПОУ 03193117) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (п’ять тисяч триста шістдесят) гривень.

Судові витрати - віднести за рахунок держави.»

19.03.2018 року рішення суду набрало законної сили.

На виконання цього рішення, Василівським районним судом Запорізької області було видано 20.04.2018 року виконавчий лист, який перебуває на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області від 24.04.2018 року було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу.

Листом від 17.07.2018 року боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду в частині виплати коштів у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань.

У відповідності до наданої державному виконавцеві розрахунку, сума недоплачених ОСОБА_1 коштів за вищевказаним виконавчим листом, складає 5360 грн.

Будь-яке конвенційне право передбачає ряд правомочності, тобто, що надаються особі відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод і Протоколів до неї в їх тлумаченні Європейським Судом з прав людини можливостей. Невиконання державою своїх соціальних зобов’язань стосовно окремих осіб, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої Держава не має права посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися і зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом і має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office). Наділивши зазначеною соціальною гарантією осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Держава, таким чином, взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень цих осіб, а не доводити їх до неможливості на повноцінне лікування, харчування і життя.

Тобто, між заявником і Державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання Держави забезпечити державний соціальний захист громадян, які постраждали, втратили працездатність і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та не мають фізичної змоги працювати і забезпечувати собі гідне існування, а інколи і виживання.

Так, при розгляді справи «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року, Європейського суду з прав людини зазначив, що Держава в межах свободи дій, вправі визначати, які надбавки виплачувати своїм громадянам з Державного бюджету. Однак, якщо існуючі правовідносини передбачають виплату певних надбавок і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах (п. 23 рішення суду).

Орган держави – Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області не може посилатися на недостатнє фінансування у якості виправдання несплати боргу, встановленого рішенням суду. Передбачається, що та чи інша затримка виконання судового рішення при визначених обставинах може бути виправдана. Але, затримка не може бути такою, що порушила би саму суть права, гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції (Постанова ОСОБА_3 Європейського Суду по справі «Іммобіліаре Саффі» проти Італії» (“Immobiliare Saffi” v.Italy).

У рішенні по справі «Совтрансавто-Холдинг проти України», Європейський суд з з прав людини, зокрема, зазначив, що випадки втручання з боку органів державної виконавчої влади у здійснення правосуддя відображають брак поваги до самого функціонування судової гілки влади: «.. правові системи, що передбачають процедури протесту і, таким чином, можливість відміни остаточних судових рішень, що повторюється, є, як такі, несумісними з принципом правової визначеності, що є одним з фундаментальних аспектів принципу законності по сенсу п.1 ст.6 Конвенцій, що тлумачить в світлі рішення у справі «Брумареську» (Brum rescu) ...».

Європейським Судом по правам людини при винесені Рішення від 8.11.2005 року по справі «Кечко проти України» вказано: «Суд не приймає аргумент уряду відносно бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов’язків».

У справі «Sovtransavto Holding v.Ukraine» Європейський суд вказав, що принцип юридичної визначеності є складовою частиною принципу верховенства права - фундаментальної цінності демократичного суспільства. Водночас, як зазначено у справі «Ryabykh v. Russia», принцип юридичної визначеності передбачає повагу до остаточного судового рішення. Тобто, сторони у справі не можуть вимагати нового провадження у справі, в якій судом ухвалено остаточне рішення, з метою перегляду чи прийняття нового рішення. Заявник вважає, що й держава в особі її компетентних органів не може ухвалювати нормативно-правові акти (закони та підзаконні акти) чи право-інтерпретуючі акти (рішення щодо офіційного тлумачення Конституції та законів), які фактично унеможливлюють чи припиняють виконання судових рішень. Навіть за умови набрання законної сили та остаточності судових рішень, державні органи унеможливили їх виконання, чим порушили принцип юридичної визначеності, а відтак – і принцип верховенства права. За правовою позицією Європейського суду, право на юридичну визначеність охоплюється правом на справедливий суд (справа «Stefanica and others v. Romania»), що підтверджує порушення законних прав та інтересів заявника ОСОБА_4

Посилання боржника на неможливість виконання рішення суду через відсутність власних коштів, а також дотриманням боржником порядку виплати відповідної допомоги, на думку суду, є свідченням бажання боржника затягнути виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1,3 статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення

виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником яких є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а у разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

У відповідності з положеннями ст.2 цього Закону, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником яких є: державний орган, державне підприємство, юридична особа.

Отже, судом встановлено, що на даний час існують обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області заяви про зміну способу виконання судового рішення та вважає необхідним її задовольнити, а саме: змінити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення - рішення суду від 22.01.2018 року, винесеного Василівським районним судом Запорізької області у справі №2а/311/7/2018 за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про визнання дій протиправними та стягнення суми.

Заперечення Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області проти заяви суд вважає безпідставними.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.24 Конституції України, ст.ст.14, 256, 294, 295, 378 КАС України, суд -

У Х В А Л И В :

Заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області, зацікавлені особи: ОСОБА_1, Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про зміну способу і порядку виконання судового рішення,- задовольнити.

Змінити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення від 22.01.2018 року, винесеного Василівським районним судом Запорізької області у справі №2а/311/7/2018 за результатом розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, про визнання дій протиправними та стягнення суми, а саме - з зобов'язати Управління соціального захисту населення

Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний,6, код ЄРДПОУ 03193117) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (п’ять тисяч триста шістдесят) гривень на - стягнути з Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, 6, код ЄРДПОУ 03193117) на користь ОСОБА_2 (зареєстрований та проживає за адресою; Запорізька обл., Василівський р-н, с.Скельки, вул. 30 років Перемоги, 4а, ІПН НОМЕР_1) недоплачену суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, у розмірі 5360 грн. (пять тисяч триста шістдесят) гривень, що згідно перерахунку складає 5360 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд Запорізької області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Василівського

районного суду

Запорізької області ОСОБА_5