Постанова № 76492633, 13.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2018
Номер справи
815/1841/18
Номер документу
76492633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1841/18

Категорія: 5.1 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В. Дата ухвалення рішення 16.06.2018 р. Місце ухвалення: м. Одеса

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді - Шеметенко Л.П.

судді - Домусчі С.Д.

судді - Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року по справі за адміністративним позовом комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації, -

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2018 року комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Одеса» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови серії АА №002648 від 26.03.2018р., якою на позивача накладено штраф за порушення у галузі цивільної авіації в сумі 17 000 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначив, що на нього не покладено обов'язку здійснювати контроль якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти, а також проводити перевірку діяльності інших суб'єктів авіаційної діяльності щодо якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти, оскільки така діяльність проводиться іншими суб'єктами авіаційної діяльності, зокрема, ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса». У зв'язку з цим, відповідач не мав права притягувати до відповідальності КП «Міжнародний аеропорт Одеса» за невиконання такого обов'язку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2018р. в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, КП «Міжнародний аеропорт Одеса» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення з прийняттям нової постанови - про задоволення позовних вимог підприємства.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам позивача, що контроль за безпекою, вантажу та поштових відправлень здійснює служба авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», з якою позивачем укладено угоду №094-01/17 від 31.01.2017р.

Також, апелянт посилається на те, що КП «Міжнародний аеропорт Одеса», як експлуатант аеродрому, забезпечує виконання програми з контролю якості забезпечення авіаційної безпеки у сфері безпеки польотів у межах контрольованої зони позивача, як того вимагає Повітряний кодекс України і інші нормативно-правові акти у сфері цивільної авіації. КП «Міжнародний аеропорт Одеса» дійсно є утримувачем сертифікату аеродрому, однак не має сертифікату з наземного адміністрування.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до п.177 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017р. №1965-VIII, Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014р. №520, Плану контролю якості авіаційної безпеки суб'єктів авіаційної діяльності на 2018 рік, затвердженого наказом Державної авіаційної служби України від 24.01.2018р. №59, а також з метою підготовки до аудиту Європейської конвенції цивільної авіації (ЄКЦА), що проводитиметься 16-20 квітня 2018 року, 21.02.2018р. головою Державіаслужби прийнято наказ №150 «Про проведення міжсертифікаційної перевірки САБ КП «МА «Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», яким наказано: для проведення міжсертифікаційної перевірки САБ КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» призначити комісію з числа працівників Державіаслужби; комісії провести з 26 лютого до 01 березня 2018 року міжсертифікаційну перевірку САБ КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» (м. Одеса) з метою перевірки стану забезпечення авіаційної безпеки вантажу та пошти.

На підставі вказаного наказу у період з 26.02.2018р. по 01.03.2018р. комісією з числа працівників Державіаслужби проведено міжсертифікаційну перевірку служб авіаційної безпеки КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», за результатами якої складено акт перевірки від 12.03.2018р.

Так, під час проведення міжсертифікаційної перевірки КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» комісією виявлено неналежний контроль позивачем якості забезпечення авіаційної безпеки вантажу і пошти персоналом суб'єкта авіаційної діяльності (TOB «Міжнародний аеропорт «Одеса»), про що державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації Мельником А.І. складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13.03.2018р. серії АА №002773.

Листом Державіаслужби від 19.03.2018р. №4/233-18 уповноваженого представника КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» запрошено для надання пояснень та розгляду справи про правопорушення по суті, яку призначено на 26.03.2018р. на 14:00 год.

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації, головою Державіаслужби винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 26.03.2018р. серії АА №002648, якою КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» притягнуто до відповідальності на підставі абзацу четвертого пункту 3 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України, та до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 3-х тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Не погоджуючись з правомірністю вказаної постанови КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» звернулося з даним позовом до суду про визнання її протиправною та скасування.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого ч.2 ст.77 КАС України покладено обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих ним рішень, доведено порушення КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» пунктів 19 і 181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017р. №1965-VIII, та пункту 1.1 Програми контролю якості безпеки авіаційних суб'єктів, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.04.2007р. №329.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, вважає їх правильними та такими, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.126 Повітряного кодексу України за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно п.3 ч.1 ст.127 Повітряного кодексу України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання або неналежного виконання персоналом суб'єктів авіаційної діяльності вимог авіаційної безпеки.

Як вбачається з матеріалів справи позивача притягнуто до відповідальності за порушення вимог пунктів 19, 181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017р. №1965-VIII «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації».

Згідно ст.17 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, в аеропорту відповідальність за виконання цієї Програми, розроблення та впровадження програми авіаційної безпеки аеропорту покладається на керівника аеропорту, який безпосередньо звітує перед уповноваженим органом з питань цивільної авіації про розроблення і здійснення заходів авіаційної безпеки. Суб'єкт авіаційної діяльності, який не має сертифікованої служби авіаційної безпеки, передає обов'язки із забезпечення певних видів авіаційної безпеки відповідним сертифікованим службам авіаційної безпеки аеропортів шляхом укладення з ними договорів, якими встановлюються права, обов'язки та відповідальність на період провадження такої діяльності.

Відповідно до ст.19 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, до обов'язків керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому, експлуатанта аеропорту відповідно до цієї Програми, серед іншого, належить доведення до відома всіх юридичних та фізичних осіб, що працюють в аеропорту і яким необхідний доступ до контрольованої, стерильної зони або зони обмеженого доступу, що охороняється, вимог цієї Програми та програми авіаційної безпеки аеропорту в частині, що їх стосується, забезпечення виконання ними таких вимог, а також відповідних інструкцій, положень, розроблених на підставі зазначених програм.

Відповідно до ст.181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, керівники суб'єктів авіаційної діяльності на підставі розроблених програм контролю якості авіаційної безпеки своїх підприємств організовують розроблення планів та проведення перевірок стану забезпечення авіаційної безпеки. За результатами перевірок складаються акти з визначенням недоліків, заходів щодо їх усунення, строків усунення недоліків та відповідальних за їх усунення.

Такі перевірки проводять спеціально підготовлені інспектори з нагляду за станом авіаційної безпеки цивільної авіації та особи, уповноважені на проведення перевірок, які безпосередньо підпорядковуються керівникові суб'єкта авіаційної діяльності або його заступникові з авіаційної безпеки. Атестація кандидата в інспектори здійснюється комісією уповноваженого органу з питань цивільної авіації, яку очолює керівник його структурного підрозділу з авіаційної безпеки.

Статтею 1 Повітряного кодексу України експлуатанта аеродрому визначено як юридичну особу, що здійснює експлуатацію аеродрому; експлуатант аеропорту - юридична особа, що є утримувачем сертифіката аеродрому та має сертифікат на право здійснення діяльності з наземного адміністрування в аеропорту. Експлуатант аеропорту може мати також інші сертифікати та здійснювати інші види аеропортової діяльності, крім визначених у цьому абзаці; суб'єкт авіаційної діяльності - фізичні та юридичні особи незалежно від форми власності, відомчої підпорядкованості, які провадять діяльність у галузі цивільної авіації.

Згідно ч.1 ст.66 Повітряного кодексу України, керівник експлуатанта аеродрому несе відповідальність за забезпечення безпеки польотів, контроль за станом приаеродромної території, будівництвом об'єктів, діяльністю суб'єктів на аеродромі та на приаеродромній території, контроль за дотриманням вимог щодо встановлення і розміщення маркірувальних знаків та радіотехнічних пристроїв, підтримання встановленого порядку виконання і забезпечення польотів на аеродромі та здійснює координацію діяльності на аеродромі підприємств і організацій.

Відповідно до ч.1 ст.72 Повітряного кодексу України, експлуатант аеропорту несе відповідальність за організацію заходів щодо безпеки польотів, авіаційної безпеки, організацію наземного обслуговування, організацію і проведення пошукових, аварійно-рятувальних і протипожежних робіт у разі аварійних чи надзвичайних подій з повітряними суднами на території аеропорту та в районі аеродрому, ефективне надання послуг користувачам аеропорту.

Згідно ст.85 Повітряного кодексу України, уповноважений орган з питань цивільної авіації відповідає за розробку, впровадження та забезпечення виконання Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації. З метою контролю за дотриманням вимог Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, оперативного та ефективного усунення виявлених недоліків уповноважений орган з питань цивільної авіації проводить на регулярній основі планові, позапланові перевірки стану авіаційної безпеки, а також ситуаційні експерименти, випробування, огляди, спостереження.

Суб'єкт авіаційної діяльності, який не має сертифікованої служби авіаційної безпеки, передає обов'язки із забезпечення певних видів авіаційної безпеки відповідним сертифікованим службам інших суб'єктів авіаційної діяльності шляхом укладення з ними договорів, якими встановлюються права і відповідальність на час здійснення такої діяльності.

При зверненні з позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» посилається на те, що контроль за безпекою, вантажу та поштових відправлень здійснює служба авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», з якою позивачем укладено угоду №094-01/17 від 31.01.2017р., а тому притягнення до відповідальності КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» за невиконання пунктів 19, 181 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017р. №1965-VIII «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», є необґрунтованим.

Колегія суддів критично ставиться до таких доводів апелянта, оскільки з матеріалів справи вбачається, що КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» має власну сертифіковану службу авіаційної безпеки, що підтверджується сертифікатом служби авіаційної безпеки №014 . Строк дії сертифікату до 19.06.2019р.

Вказаним сертифікатом засвідчено, що служба авіаційної безпеки КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» відповідає вимогам законодавства України та виданих згідно з ним нормативних актів, які регламентують забезпечення авіаційної безпеки цивільної авіації щодо видачі цього сертифіката. Служба здатна забезпечувати стандартизований рівень захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання згідно з діючим законодавством та нормативними актами, а також власними організаційно-розпорядчими документами, які не суперечать чинному законодавству України.

КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» в розумінні ст.1 Повітряного кодексу України є експлуатантом аеродрому, а керівник підприємства - керівником аеропорту, що зазначено безпосередньо в сертифікаті аеродрому від 01.08.2016р. №АП 15-01, копія якого наявна в матеріалах справи.

Більше того, статтею 18 Державної програми аеропорту відповідальність за виконання цієї Програми, розроблення та впровадження програми авіаційної безпеки аеропорту покладено на керівника аеропорту, який звітує перед уповноваженим органом з питань цивільної авіації про розроблення і здійснення заходів авіаційної безпеки.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що чинним законодавством України чітко визначено обов'язок керівника аеропорту, експлуатанта аеродрому та аеропорту забезпечувати виконання службами авіаційної безпеки вимоги Державної програми та Програми авіаційної безпеки аеропорту. А відтак, здійснення контролю за забезпеченням авіаційної безпеки персоналом суб'єктів авіаційної діяльності, що провадять діяльність на території КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», покладено саме на КП «Міжнародний аеропорт «Одеса».

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновки суду та не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Судове рішення складено у повному обсязі 17.09.2018 р.

Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О.А. Шевчук