Постанова № 76484557, 12.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
804/7070/17
Номер документу
76484557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

12 вересня 2018 рокусправа № 804/7070/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Щербак А.А.

судді: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

розглянувши у м. Дніпро у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Нікопольської міської виборчої комісії Дніпропетровської області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018р. (головуючий суддя Захарчук-Борисенко Н.В., судді: Кальник В.В., Прудник С.В., м. Дніпро) у справі за позовом офіційного представника ініціативної групи виборців щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою ОСОБА_1 до Нікопольської міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору голова Нікопольської міської ради ОСОБА_2 про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Офіційний представник ініціативної групи виборців щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою ОСОБА_1 звернулась з позовом до Нікопольської міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору голова Нікопольської міської ради ОСОБА_2 про скасування постанови.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018р. позов задоволено.

Суд вирішив скасувати постанову Нікопольської міської виборчої комісії № 109 від 21.10.2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2».

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Зазначено, що судом першої інстанції не було враховано те, що справа що розглядається підсудна місцевому загальному суду як адміністративному. Зазначено, що у ОСОБА_1 відсутні повноваження представляти інтереси ініціативної групи виборців у суді, оскільки її повноваження закінчились після передачі відповідних матеріалів до виборчої комісії 20.09.2017.

Також зазначено, що протокол Нікопольської виборчої комісії від 21.10.2017 містить конкретне обґрунтування та підстави для прийняття спірного рішення.

Представник відповідача Василець М.С. апеляційну скаргу підтримала.

Представники позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти задоволення апеляційної скарги заперечували.

Третя особа не з'явився, матеріали справи містять повідомлення про вручення судової повістки 31.07.2018

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до протоколу зборів виборців виборчого округу від 17.08.2017 відбулися збори виборців, на яких було розглянуто питання: про внесення пропозиції щодо відкликання Нікопольського міського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою; утворено ініціативну групу для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання Нікопольського міського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою та затверджено її персональний склад у кількості 65 осіб; обрано ОСОБА_1 особою, визначеною бути офіційним представником ініціативної групи для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата; встановлено форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання вищезгаданого депутата за народною ініціативою (т.1 а.с.9-18).

20.08.2017 до Нікопольської міської виборчої комісії надійшло повідомлення про створення ініціативної групи виборців щодо відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2, який був висунутий Нікопольською міською організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, за народною ініціативою.

20.09.2017 до Нікопольської міської виборчої комісії надійшли підписні листи виборців м. Нікополь на підтримку пропозиції про відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою. Згідно супровідного листа Офіційного представника ініціативної групи виборців щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою ОСОБА_1 до Нікопольської міської виборчої комісії подано наступні документи: підписні листи виборців м. Нікополь, Дніпропетровська область, на підтримку пропозиції про відкликання за народною ініціативою Нікопольського міського голови ОСОБА_2 (пронумеровані, прошиті та скріплені підписами офіційного представника та трьох членів ініціативної групи) в 11 томах на 1990 арк., протокол зборів виборців на 10 арк. (т.1 а.с.19).

21.09.2017 проведено засідання Нікопольської міської виборчої комісії, на якому був затверджений порядок денний про організацію перевірки документації ініціативної групи про внесення пропозиції щодо відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою.

Листом від 03.10.2017 року за вих.№005 Голова Нікопольської виборчої комісії Дніпропетровської області звернувся до начальника Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області щодо здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та підписів, що викликають сумнів (т.1 а.с.79).

З листами подібного змісту Голова Нікопольської виборчої комісії Дніпропетровської області звертався до начальника Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області листами від 13.10.2017 за вих№006, від 17.10.2017 за вих№007 (т.1 а.с.80-81).

Відповідно до листа - відповіді в.о. начальника Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області від 20.10.2017 вих. №49/27790 по факту звернення Голови Нікопольської виборчої комісії Дніпропетровської області слідчим відділом Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області до ЄРДР 04.10.2017 внесені відомості з правовою кваліфікацією по ст. 358 ч.1 Кримінального кодексу України, по факту підроблення невідомою особою записів в підписних листах виборців м. Нікополь на підтримку пропозиції про відкликання за народною ініціативою Нікопольського міського голови ОСОБА_2. В листі-відповіді зазначено, що станом на 20.01.2017 з перевірених 300 осіб встановлено факти підроблення записів по 32 особам, які згідно актових записів про смерть на час складання підписних листів були померлими, що також підтверджується долученою копією відповіді з Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 18.10.2017 №3576/14.26-14 (т.1 а.с.83-84).

За результатом розгляду пропозиції про відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою Нікопольською міською виборчою комісією Дніпропетровської області 21.10.2017 року винесена Постанова № 109, відповідно до якої припинено ініціативу щодо відкликання з посади Нікопольського міського голови ОСОБА_2 (т.1 а.с.8).

Відповідно до пояснювального листа щодо виправлення технічної помилки у постанові Нікопольської міської виборчої комісії №109 від 21.10.2017 року у частині постанови з нормативно-правовим обґрунтуванням було зроблено технічну помилку, що не повністю розкрила суть обґрунтування. Разом з цим, у самому протоколі, суть обґрунтування розкрита повністю. Враховуючи, що вказана помилка не спотворює текст рішення комісії та не призводить до його неправильного сприйняття, після внесення виправлення описки текст рішення не змінюється, формулювання у частині з нормативно-правовим обґрунтуванням викладено в наступній редакції: «Розглянувши документи подані до Нікопольської міської виборчої комісії 20 серпня 2017 та 20 вересня 2017 року, враховуючи не дотримання вимог статей 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», керуючись Законом України «Про місцеві вибори», вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Нікопольська міська виборча комісія постановляє:» (т.1 а.с.72).

Вважаючи постанову Нікопольської міської виборчої комісії № 109 від 21.10.2017 протиправною, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що Нікопольська міська виборча комісія провела перевірку правильності оформлення підписних листів з порушенням строку, визначеного ч.7 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме: з 21.09.2017 по 21.10.2017.

Також зазначено, що спірне рішення відповідачем було прийнято в порушення ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме, перевірка отриманих комісією документів щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою у визначений законом спосіб не проведена.

За висновками суду першої інстанції, в оскаржуваній постанові (з урахуванням пояснювального листа до неї) наведений загальний висновок про недотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», який не містить конкретного обґрунтування, в чому саме полягало порушення порядку внесення пропозиції про відкликання Нікопольського міського голови, повідомлення про створення ініціативної групи, збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою.

Судом першої інстанції зазначено, що оскаржувана постанова не містить прізвища осіб, чиї підписи комісія виявила сфальсифікованими, спосіб встановлення фальсифікації тощо, або інших відомостей, з яких можливо встановити які саме порушення стали підставою для припинення ініціативи щодо відкликання Нікопольського міського голови.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: відкликання з посади за народною ініціативою;

Частиною 5 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський, селищний, міський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» з особливостями, передбаченими частинами шостою - десятою цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

Частиною 6 казаної статті передбачено, що рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського, селищного, міського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 50 осіб для відкликання міського голови міст районного значення;

Кількість членів ініціативної групи становить у разі відкликання: міського голови міста районного значення - не менше 20 осіб;

Відповідно до ч. 7 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підтримку пропозиції про відкликання сільського, селищного, міського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний сільським, селищним, міським головою.

Збір підписів проводиться у разі відкликання: міського голови міста районного значення - протягом двадцяти днів;

Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання: міського голови міст районного значення - протягом двадцяти днів з дня їх отримання;

Розділом V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено підстави, процедуру відкликання депутата місцевої ради, а також порядок прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією за результатами перевірки дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Статтею 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою надано громадянам України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

Згідно статті 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів.

Згідно частини другої статті 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у визначені строки.

Частиною 3 цієї статті визначено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців.

Так, підписний лист повинен містити: дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця. Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.

Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Статтею 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено порядок прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Згідно частини 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Частиною третьою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:

1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;

2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;

3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;

4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;

5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

Частиною 4 цієї статті також визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:

1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;

2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;

3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;

4) які не відповідають встановленій формі.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Підстави для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради визначено частиною шостою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Так, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Таким чином, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено виключний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувана постанова не містить прізвища осіб, чиї підписи комісія виявила сфальсифікованими, спосіб встановлення фальсифікації тощо, або інших відомостей, з яких можливо встановити які саме порушення стали підставою для припинення ініціативи щодо відкликання Нікопольського міського голови.

Вірно судом першої інстанції було зазначено, що посилання в мотивувальній частині оскаржуваної постанови на положення законодавства без належного наведення мотивів застосування певних норм права, не може вважатися належною юридичною кваліфікацією дій ініціативної групи виборців щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою.

Крім того, що викладені у спірній постанові порушення не були жодним чином персоналізовані відповідачем, загальна кількість виборців, які підтримали пропозиції щодо відкликання міського голови - 19847 осіб.

Кількість підписів, що підлягає врахуванню - 9896 осіб.

Відповідачем не надано обґрунтування того, чи відповідає кількість підписів, що підлягає врахуванню, вимогам ч. 7 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Тобто, чи перевищує кількість голосів, поданих за міського голову на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний міським головою кількість врахованих підписів щодо його відкликання.

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що справа що розглядається підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, то колегія суддів вважає їх помилковими.

Враховуючи те, що відповідачем у справі є спеціальний колегіальний державний орган, який є суб'єктом владних повноважень, та те, що оскаржувана постанова прийнята таким органом поза межами виборчого процесу, вказана справа предметно підсудна окружному адміністративному суду.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що у ОСОБА_1 відсутні повноваження представляти інтереси ініціативної групи виборців у суді, колегія суддів також вважає помилковими.

Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачена можливість оскарження рішення, дій або бездіяльності виборчої комісії, та не обмежено таке право для ініціативної групи та особи, визначеної офіційним представником ініціативної групи.

Таким чином, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Нікопольської міської виборчої комісії Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018р. у справі за позовом офіційного представника ініціативної групи виборців щодо відкликання Нікопольського міського голови за народною ініціативою ОСОБА_1 до Нікопольської міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору голова Нікопольської міської ради ОСОБА_2 про скасування постанови залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 14 вересня 2018року.

Головуючий суддя: А.А. Щербак

Суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш