
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/748/18
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Устинов І. А. Дата і місце ухвалення: 13.06.2018 р., м. Миколаїв Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді : Бойка А.В.,
суддів : Осіпова Ю.В.,
Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
22.03.2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо демонтажу пам'ятника синам Баштанської республіки, що знаходиться у місті Баштанка Миколаївської області; зобов'язати Миколаївську ОДА демонтувати пам'ятник синам Баштанської республіки, що знаходиться у місті Баштанка Миколаївської області.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, 25.06.2018 року ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення від 13.06.2018 року як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального права, з не повним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та прийняти нову постанову - про задоволення позовних вимог.
25.07.2018 року від Миколаївської обласної державної адміністрації надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено та учасниками справи не заперечується, що в 1971 році в парку в м. Баштанка Миколаївської області було встановлено пам'ятник «Синам Баштанської республіки», який є авторським твором монументального мистецтва заслуженого діяча мистецтв Української РСР скульптора ОСОБА_3, створеним у співпраці з заслуженим діячем мистецтв УРСР скульптором ОСОБА_4 та заслуженим архітектором України ОСОБА_5, та виготовлений Київським скульптурно-художнім фондом.
20.07.1978 року рішенням виконавчого комітету Миколаївської обласної ради народних депутатів №370 пам'ятник «Синам Баштанської республіки» був взятий під державну охорону та на обліку як пам'ятник історії та монументального мистецтва місцевого значення.
Розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації від 21.05.2016 року №197-р «Про перейменування об'єктів топоніміки та демонтаж пам'ятних знаків» встановлено, що пам'ятник «Синам Баштанської республіки» підлягає демонтуванню.
07.07.2016 року Баштанською міською радою прийнято рішення №20, яким змінено статус історичної пам'ятки пам'ятника «Синам Баштанської республіки» та статус пам'ятника монументального мистецтва, змінивши його назву на «Синам Баштанщини».
18.02.2018 року ОСОБА_2 звертався до Миколаївської обласної державної адміністрації з вимогою демонтувати пам'ятник «Синам Баштанщини». Його звернення було розглянуто та направлено листи від 22.02.2018 року № 285/25-05-47/6-18 до Баштанського міського голови, Прокурору Миколаївської області щодо вжиття заходів щодо виконання розпорядження №197-р від 21.05.2016 року.
Пам'ятник «Синам Баштанщини» не демонтовано, у зв'язку з чим ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду про визнання протиправною бездіяльності Миколаївської ОДА щодо демонтажу пам'ятника та зобов'язання його демонтувати.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 виходив з того, що в 2016 році Міністерством культури України не було прийнято рішення про не занесення пам'ятного знаку до Реєстру об'єктів культурної спадщини, а було відкладено рішення про занесення (не занесення) до подання додаткової аргументації, пам'ятник «Синам Баштанщини» свого статусу пам'ятника не втратив, а тому не може бути демонтований.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.6 ст.7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у разі, якщо протягом строку, визначеного абзацами першим і другим пункту 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», сільські, селищні, міські ради або сільські, селищні, міські голови населених пунктів на території відповідної області в установленому Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» порядку не здійснять перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять у собі символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке перейменування здійснюється розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов'язаний прийняти таке розпорядження у тримісячний строк, який обчислюється з моменту закінчення строку, визначеного абзацом другим пункту 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Таке розпорядження приймається з урахуванням вимог, установлених Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», статтею 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.
У разі якщо протягом строку, визначеного пунктом 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», сільські, селищні, міські ради або сільські, селищні, міські голови населених пунктів на території відповідної області в установленому зазначеним законом порядку не здійснять демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, такий демонтаж здійснюється за розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов'язаний прийняти розпорядження про демонтаж у тримісячний строк, який обчислюється з моменту закінчення строку, визначеного абзацом четвертим пункту 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» пам'ятка культурної спадщини - це об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний обліку відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Прикінцевими положеннями вищезазначеного Закону встановлено, що об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури» визнаються пам'ятками відповідно до цього Закону.
Порядком обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженим наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 року №158, встановлено, що відповідно до п.4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.12.2004 року №2245-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини» об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури республіканського чи місцевого значення відповідно до Закону Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», до вирішення питання про їх включення (невключення) до Реєстру вважаються пам'ятками відповідно національного чи місцевого значення.
Статтею 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» встановлено, що пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.
Частиною 3 статті 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що змінювати призначення пам'ятки, її частин та елементів, робити написи, позначки на ній, на її території та в її охоронній зоні забороняється без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Згідно з протоколом № 3 засідання президії консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації від 15.09.2015 року прийнято рішення, яким з метою збереження пам'ятки «Синам Баштанської республіки» дозволено змінити статус пам'ятки історії місцевого значення «Синам Капітанської республіки» на статус пам'ятки монументального мистецтва, а також зміну назви з існуючої на «Синам Баштанщини». Також, рекомендовано виготовлення нової облікової документації з урахуванням внесених змін. (а.с.20)
При цьому, слід зазначити, що Баштанською міською радою прийнято рішення від 07.07.2016 року №20, яким змінено статус історичної пам'ятки пам'ятника «Синам Баштанської республіки» на статус пам'ятника монументального мистецтва змінивши його назву на «Синам Баштанщини».
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 статті 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборони їхньої символіки» заборона не поширюється на випадки використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму у творах мистецтва, створених до набрання чинності вищевказаним Законом.
З прийняттям Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборони їхньої символіки» та на виконання наказу Міністерства культури України від 22.10.2015 № 838 «Про внесення змін до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини» управлінням культури, національностей та релігій облдержадміністрації до Міністерства культури України були надані переліки пам'яток, які підпадають під дію зазначеного Закону.
За результатами розгляду, наказом Міністерства культури України від 04.04.2016 № 200 «Про незанесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» визнано такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкти культурної спадщини у Миколаївській області згідно з переліком викладеним у додатку 5. У вказаному переліку відсутній пам'ятник «Синам Баштанщини».
Крім того, відповідно до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури республіканського чи місцевого значення відповідно до Закону Української PCP «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», до вирішення питання про їх включення (невключення) до Реєстру вважаються пам'ятками відповідно національного чи місцевого значення.
Таким чином колегія суддів зазначає, що пам'ятник «Синам Баштанщини» свого статусу пам'ятника не втратив, оскільки Міністерством культури України не було прийнято рішення про незанесення пам'ятного знаку до Реєстру об'єктів культурної спадщини, а було відкладено рішення про занесення (незанесення) до подання додаткової аргументації, а тому вказаний пам'ятник не може бути демонтований. Пам'ятник «Синам Баштанщини» є об'єктом культурної спадщини та підпадає під дію Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд апеляційної інстанції,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її підписання, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення апеляційного суду, або з дня вручення учаснику справи повного судового рішення.
Головуючий суддя: А.В. Бойко
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко