
08.06.2018 Єдиний унікальний номер 205/2874/18
Провадження № 2а/205/87/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 червня 2018 року м. Дніпро
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Приходченко О.С.
при секретарі Король Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі в порядку термінової справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області та інспектора Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Безкоровайної Валентини Іванівни про визнання дій незаконними, визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 27 квітня 2018 року звернувся до суду з позовом до відповідачів УПП в Дніпропетровській області та інспектора УПП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Безкоровайної В.І. про визнання дій незаконними, визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 7 травня 2018 року адміністративний позов було прийнято до розгляду суду та відкрито провадження у справі в порядку термінової адміністративної справи.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 8 червня 2018 року інспектору УПП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Безкоровайній В.І. у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду було відмовлено.
Позивач у своєму позові посилався на те, що 19 квітня 2018 року постановою в справі про адміністративне правопорушення його було притягнуто до адміністративної відповідальності за запинку транспортного засобу ближче 10 метрів від виїзду з прилеглої території та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 гривень. Вважає вказану постанову винесено незаконно, не обґрунтовано та безпідставно з порушенням вимог чинного законодавства України. Позивач вважає, що порушень ПДР з його боку не було, оскільки до найближчого виїзду з прилеглої території автовокзалу відстань становила не менше 50 метрів. Позивач у своєму позові просив суд визнати дії інспектора незаконним, визнати протиправною та скасувати поставу від 19 квітня 2018 року. У своїй заяві позивач просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідачі УПП в Дніпропетровській області та інспектор УПП в Дніпропетровській області лейтенант поліції Безкоровайна В.І. надали відзиви на позов, в яких просять в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень посилаються на те, що факт вчинення правопорушення позивачем є наявним та підтверджується наданими відповідачами доказами у вигляді відеозапису, а притягнення позивача до адміністративної відповідальності відбулось із дотримання вимог чинного законодавства України. Просили справу розглядати за їх відсутності, в задоволені позовної заяви відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані і добуті докази, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що 19 квітня 2018 року інспектором роти № 2 батальйону № 3 УПП в Дніпропетровській області лейтенантом поліції Безкоровайною В.І. відносно ОСОБА_1 було винесено постанову по справі про адміністративні правопорушення серії ЕАА № 367516, якою притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП (а.с. 4).
У постанові зазначено, що ОСОБА_1 19 квітня 2018 року об 11 годині 07 хвилин, керуючи автомобілем NISSAN KUBISTAR, держномер НОМЕР_2, здійснив зупинку транспортного засобу ближче 10 метрів від виїзду з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду, чим порушив п. 15.9.и ПДР України.
Зазначену постанову в справі про адміністративне правопорушення після її винесення було вручено позивачу як правопорушнику.
Правовідносини, які виникли між сторонами урегульовані нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності у відповідача існувало переконання про порушення позивачем ПДР України.
Пункт 1 статті 247 КУпАП визначає обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності наявність події і складу адміністративного правопорушення, а наявність такої події доводиться шляхом надання доказів.
На підставі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 3 статті 283 КУпАП визначено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Абзацом 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства по справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху і експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
За таких обставин, достатньою та необхідною правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху є наявність в її діях (бездіяльності) відповідного складу правопорушення, що повинно підтверджуватися належними і допустимими доказами, одним з яких є фото чи відеозапис.
Крім того, оскаржувана постанова не містить як відомостей про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис, так і відомості про наявність такого відеозапису на момент притягнення позивача до адміністративної відповідальності, в ній відсутні посилання на інші докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбачені ст. 251 КУпАП, тому судом не може бути прийнятий до уваги і враховуватися під час розгляду справи відеозапис, наданий суду інспектором.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оскільки в даному випадку, на наявність такого відеозапису відповідач не посилався у постанові про притягнення позивача до адміністративної відповідальності то, суд доходить висновку, що такий запис події не був покладений інспектором патрульної поліції в основу оскаржуваного рішення, і він не має право в силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України посилатись на такий доказ під час розгляду даної адміністративної справи.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у встановлений законом спосіб не доведено правомірність прийнятого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а враховуючи заперечення позивачем факту порушення ним ПДР України та відсутності посилань на будь-які докази вчинення адміністративного проступку в оскаржуваній постанові, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача по справі.
Також слід зазначити, інспектором нечітко було визначено об'єктивну сторону правопорушення, оскільки зі змісту постанови незрозуміло, де саме зупинився позивач, лише зазначено, що правопорушення було скоєно на вул. Курчатова біля буд. 34, що перешкоджає з'ясуванню механізму скоєння правопорушення.
Не приймаються судом до уваги заперечення відповідачів щодо заявлених позовних вимог, викладені у відзивах на позовну заяву, оскільки як зазначалося вище, відеозапис, на який вони посилаються, не був доданий до постанови про накладення адміністративного стягнення як доказ; у відзивах зазначено, що позивач здійснив перешкоду руху маршрутних автобусів, про це також не було зазначено в оскаржуваній постанові при її винесенні інспектором, водії автобусів як свідки до розгляду справи про адміністративне правопорушення не залучалися, їх письмові пояснення відсутні, а будь-які інші обставини, які б обґрунтовували правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у відзивах відсутні.
На підставі п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин суд вважає, що постанову серії ЕАА № 367516 від 19 квітня 2018 року по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення на позивача за ч. 1 ст. 122 КУпАП слід вважати винесеною бездоказово, в порушення прав позивача, такою, що ґрунтується на припущеннях, тому вона підлягає скасуванню, а дії інспектора УПП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Безкоровайної В.І. визнанню незаконними.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження, ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Абзацом 2 частини 5 статті 139 КАС України передбачено, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позивач при поданні позову до суду на підставі ч. 4 ст. 288 КУпАП був звільнений від сплати судового збору, позовні вимоги, заявлені позивачем, судом було задоволено, а тому, оскільки інспектор УПП в Дніпропетровській області ДПП лейтенант поліції Безкоровайна В.І. є посадовою особою УПП в Дніпропетровській області ДПП, судовий збір у розмірі 704 гривень 80 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань УПП в Дніпропетровській області ДПП в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, ст. 251, ч. 3 ст. 283 КУпАП, п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», ст. ст. 9, 14, 73, 74, 77, 90, 242-246, 286 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати дії інспектора Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Безкоровайної Валентини Іванівни (місце знаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 2-а) щодо винесення постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАА № 367516 від 19 квітня 2018 року незаконними.
Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії ЕАА № 367516 від 19 квітня 2018 року про притягнення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1) до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, місце знаходження за адресою: 49000, м. Дніпро, Троїцька площа, 2-а) в дохід держави судовий збір у розмірі 704 гривень 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя: О.С. Приходченко